To pewne – szczepienie zmniejsza ryzyko długotrwałych objawów COVID-19

W pełni zaszczepione osoby, które zakaziły się COVID-19 były o 50% mniej narażone na występowanie objawów utrzymujących się dłużej niż 28 dni.

Zoe COVID Symptom Study – ikona aplikacji

Masowe badanie prowadzone przez naukowców z King’s College London wykazało, że w pełni zaszczepieni dorośli są o około 50 procent mniej narażeni na przewlekły COVID-19, jeśli mają nieszczęście doświadczać przełomowej infekcji SARS-CoV-2. Nowe wnioski pochodzą z dużego, trwającego już ponad rok projektu o nazwie Zoe COVID Symptom Study, który został uruchomiony na początku 2020 roku i obejmuje pobieranie aplikacji przez ogół społeczeństwa w celu dostarczania codziennych raportów o stanie COVID-19.

Jak dotąd ponad 4,7 miliona osób pobrało aplikację mobilną COVID Symptom Study, dostarczając naukowcom bezprecedensową ilość danych. Ta najnowsza analiza danych Zoe, opublikowana w The Lancet Infectious Diseases, dotyczyła cech zakażeń COVID-19 w dużej kohorcie zaszczepionych osób.

W nowym badaniu przeanalizowano dane od prawie miliona w pełni zaszczepionych osób. Badania wykazały, że w porównaniu z niezaszczepionymi, osoby zaszczepione i chorujące na COVID-19 miały o 49 procent mniejsze prawdopodobieństwo zgłaszania objawów trwających dłużej niż 28 dni.

W badaniu przyjrzano się również charakterystyce zakażeń COVID-19 u osób zaszczepionych. Podczas gdy zaszczepione osoby doświadczały podobnych objawów COVID-19, takich jak kaszel, gorączka i bóle głowy, zgłaszały łagodniejsze objawy w porównaniu z osobami nieszczepionymi. Osoby zaszczepione były również znacznie mniej narażone na występowanie wielu objawów w pierwszym tygodniu infekcji.

Szczepienia znacznie zmniejszają szanse na długotrwałe zarażenie COVID na dwa sposoby – wyjaśnia Tim Spector, główny badacz Zoe COVID. Po pierwsze, zmniejszając ryzyko wystąpienia jakichkolwiek objawów od 8 do 10 razy, a następnie zmniejszając o połowę szanse, że jakakolwiek infekcja przekształci się w przewlekły COVID. Bez względu na czas trwania objawów, widzimy, że infekcje po dwóch szczepieniach są również znacznie łagodniejsze, więc szczepionki naprawdę zmieniają przebieg choroby.

Odkrycia przypominają również o znaczeniu otrzymania drugiej dawki szczepionki dla skutecznej ochrony. Stwierdzono, że mniej odporni starsi dorośli nadal są narażeni na znaczne ryzyko zakażenia COVID-19 po jednej dawce szczepionki, a nawet po pełnym szczepieniu ta wrażliwa grupa była dwukrotnie bardziej narażona na zachorowanie.

Clare Steves, badaczka z King’s College London pracująca nad badaniem, mówi, że jest to ważne przypomnienie dla osób z grup wysokiego ryzyka, aby otrzymać drugą dawkę i potencjalnie kolejne dawki przypominające, gdy staną się dostępne.

Jeśli chodzi o ryzyko długotrwałego chorowania na COVID, to dobra wiadomość, że nasze badania wykazały, że podwójne szczepienie znacznie zmniejsza ryzyko zarówno zarażenia wirusem, jak i rozwoju długotrwałych objawów, mówi Steves. Jednak wśród naszych słabych, starszych osób i osób mieszkających na ubogich obszarach ryzyko jest nadal znaczne i należy pilnie nadać im priorytetowe szczepienia uzupełniające i przypominające.

Jeśli ktoś jeszcze się nie zaszczepił, nie powinien mieć żadnych wątpliwości, aby to jak najszybciej zrobić, aby chronić siebie i swoich najbliższych. To, że kolejna fala zachorowań przed nami, jest niemal pewne. Wyniki badań nie pozostawiają zatem złudzeń, co jest lepsze dla naszego zdrowia.

Nowe badanie zostało opublikowane w Science Direct oraz The Lancet Infectious Diseases.

Aplikacja mobilna „COVID Symptom Study”

Aplikacja mobilna COVID Symptom Study dostępna jest dla mieszkańców Wielkiej Brytanii w sklepach App Store (iOS) i Google Play (Android):

źródło: New Atlas | King’s College London