Nagrodzone przez Netfliksa filmy krótkometrażowe o różnorodności!

Zobacz zwycięskie filmy krótkometrażowe powstałe w ramach nowej inicjatywy Netfliksa — „Seryjna różnorodność: Historie warte opowiedzenia”.

„Seryjna różnorodność: Historie warte opowiedzenia” Netflix (2021)

Te trzy krótkie streszczenia opisują zwycięskie projekty pierwszej edycji konkursu „Seryjna różnorodność: Historie warte opowiedzenia” promowanego w Hiszpanii razem ze wspomagającą walkę z uzależnieniem od narkotyków fundacją Fad (Fundación de Ayuda contra la Drogadicción). W zeszłym roku szkolnym Netflix i Fad zaprosili ponad 600 uczniów i studentów w wieku 12–20 lat do udziału w specjalnych warsztatach edukacyjnych. Składały się one z szeregu sesji poświęconych różnorodności, umiejętnościom komunikacyjnym, pracy w grupie i tworzeniu treści audiowizualnych. Na koniec uczestników poproszono o przygotowanie scenariusza krótkiego filmu poświęconego głównemu tematowi wydarzenia, czyli różnorodności — szczególnie różnorodności kulturowej i międzypokoleniowej oraz równości płci. 

Celem projektu było rozbudzenie ambicji artystycznych u młodzieży. Mamy nadzieję, że otwierając więcej młodych oczu na branżę audiowizualną, sprawimy, że w przyszłości stanie się ona bardziej różnorodna, tolerancyjna i sprawiedliwa.

Dziecko urodzone w kosmosie, które musi przystosować się do życia na Ziemi. Niezwykły wróżbita, który wyzwala w ludziach to, co najgorsze. Przerażająca dystopia, w której wszyscy tak samo wyglądają, mówią i postępują.

Nagrodzone scenariusze wybrało jury, w którym zasiedli specjaliści z różnych dziedzin reprezentujący Fad, Netflix, instytucje edukacyjne i stowarzyszenie CIMA zrzeszające kobiety tworzące filmy i treści audiowizualne (Asociación de Mujeres Cineastas y de Medios Auidovisuales). Znaleźli się w nim Verónica Fernández — dyrektor ds. treści w hiszpańskim oddziale firmy Netflix, pisarka i twórczyni Elísabet BenaventCristina Andreu — prezes organizacji CIMA, dyrektor generalna Fad Beatriz Martín Paduraoraz José Luis Amo — specjalizujący się w różnorodności wykładowca w madryckim instytucie Colegio Gredos San Diego Las Suertes.

Wyróżnione filmy wyświetlono podczas specjalnego pokazu na festiwalu filmów krótkometrażowych, którego dyrektorem była druga wicepremier oraz minister gospodarki i transformacji cyfrowej Hiszpanii Nadia Calviño. Gośćmi festiwalu byli też uczniowie i nauczyciele ze szkół, w których uczą się autorzy nagrodzonych projektów.

W pokazie wzięły udział również członkinie jury: Elísabet Benavent, Cristina Andreu i Beatriz Martín Padura, a także przedstawiciele Netflix i Fad: wiceprezes ds. treści oryginalnych Netflix w Hiszpanii i Portugalii Diego Ávalos oraz prezes Fad Ignacio Bayón.

Musimy słuchać młodych. Możemy im pomagać i dawać im narzędzia, ale są oni znacznie mądrzejsi, niż nam się wydaje. Dorastają w znacznie bardziej zróżnicowanym świecie, dlatego ten projekt jest tak ważny — powiedziała Cristina Andreu podczas ceremonii wręczenia nagród. — Na młode pokolenia patrzymy czasami z pobłażaniem, ale to one dobrze przyswoiły sobie pewne kwestie, które nas przerosły. Gdy mowa o kształtowaniu lepszej przyszłości, możemy się wiele od nich nauczyć — dodała Elísabet Benavent. 

Druga edycja inicjatywy „Seryjna różnorodność: Historie warte opowiedzenia” odbędzie się w następnym roku szkolnym 2021–2022. Będą mogli w niej wziąć udział uczniowie z całej Hiszpanii w wieku od 14 do 20 lat.

źródło: Netflix Polska