„Sekretna miłość” to wzruszająca opowieść o wielkim uczuciu trzymanym w sekrecie

Dwie kobiety przez wiele dziesięcioleci utrzymywały swoją miłość w tajemnicy. Gdy w końcu przestały się ukrywać, okazało się, że to dopiero początek wyzwań.

Film dokumentalny „Sekretna miłość”

Film dokumentalny Netfliksa pt. Sekretna miłość (tyt. oryg. A Secret Love) jest słodko-gorzką opowieścią o trwającym sześć dekad romansie dwóch kobiet. To rzadkie osiągnięcie, aby dwoje ludzi trzymało się razem przez prawie 70 lat. Ale jak to jest pielęgnować związek przez tak długi czas, jednocześnie ukrywając go przed niektórymi z najbliższych Ci osób? Tę historię udokumentował Chris Bolan w swoim serdecznym filmie Sekretna miłość dla serwisu Netflix. Opowiada on o miłości Terry Donahue i Pat Henschel, które poznały się i zakochały w 1947 roku, chociaż minęło ponad 60 lat, zanim zdecydowały się ujawnić swój wiązek swoim rodzinom. Do tego czasu wiodły pełne i szczęśliwe życie, pracując dla tej samej firmy zajmującej się projektowaniem wnętrz w Chicago i prowadząc dom, który razem posiadały. W 2009 roku ostrożnie ujawniły charakter swojego związku siostrzenicy Terry – Dianie Bolan. Wydawała się bardziej spokojna niż zaskoczona, mówiąc im: „Teraz możecie opowiedzieć swoją historię”.

Ta historia zaczyna się od momentu, gdy dwie kobiety pakują się, aby opuścić swój dom, który dzieliły wspólnie od 21 lat, przygotowując się do przeprowadzki do domu opieki. W czasie, gdy się poznały, Donahue była łapaczem w All-American Girls Professional Baseball League – inspiracją dla filmu z 1992 roku Moja własna liga (tyt. oryg. A League of Their Own). Obie dorastały na farmach w północno-zachodniej Kanadzie, ale wolały swobodę życia w mieście w USA. Nawet wtedy nie odważyły się spotykać w barach: naloty na osoby homoseksualne były powszechne, a ujawnienie się mogło oznaczać koniec kariery. Zamiast tego kultywowały dystrektne spotkania z bliskimi przyjaciółmi – ludźmi, dla których nie musiały udawać „kuzynek”.

Donahue i Henschel mają już 80 lat, kiedy je poznajemy: Donahue ma słodki, otwarty wyraz twarzy; Henschel jest bardziej zakłopotana. Aby zilustrować ich historię, reżyser Bolan – który jest pra-siostrzeńcem Donahue – zebrał zbiór starych fotografii i domowych filmów, ukazujących te dwie kobiety od lat młodości – pełnych życia „dziewczyn robiących kariery”, które wyraźnie kochały swoje towarzystwo.

Jest tam wspaniały materiał filmowy przedstawiający parę błaznującą na plaży w identycznych stożkowych słomianych kapeluszach. Kiedy widzimy zdjęcie młodej osoby, prawie niemożliwe jest wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać na starość. Ale kiedy patrzymy na twarze starszych Donahue i Henschel, nawet w najbardziej kruchych, widać jak błyszczą te szczęśliwe młode kobiety.

To bardzo przykre, że społeczeństwo i uwarunkowania kulturowe sprawiły, że musiały się ukrywać. Ale ich szczęście jest ostatecznym triumfem, do samego końca!

Dokument dostępny jest do obejrzenia w serwisie Netflix:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Time | Netflix