Will Smith udziela lekcji historii w serialu „Obywatelska walka o Amerykę”

Will Smith jest narratorem serialu dokumentalnego „Obywatelska walka o Amerykę” o wciąż ewoluującej walce o równość w Ameryce z punktu widzenia XIV poprawki do konstytucji USA.

Netflix: Obywatelska walka o Amerykę (tyt. oryg. Amend: The Fight for America)

Celem nowego serialu dokumentalnego pt. Obywatelska walka o Amerykę (tyt. oryg. Amend: The Fight for America) w serwisie Netflix jest uświadomienie widzom historii praw obywatelskich w Ameryce. Projekt, którego producentem wykonawczym jest Will Smith i były gospodarz Nightly Show Larry Wilmore, jest rodzajem edukacyjnego programu, który jest nietypowy dla firm rozrywkowych. Odbywa się to w orzeźwiającym tonie z pełną powagą, prowadząc widzów przez różne warianty czternastej poprawki do konstytucji, która gwarantuje równą ochronę na mocy prawa, oraz sposoby, w jakie jest wykorzystywana do rozszerzania praw różnych chronionych klas.

Może Cię zainteresować także: Film dokumentalny pt. „Artykuł osiemnasty” obnaża naszą demokrację

Serial ma dość luźną strukturę. Smith – sympatyczna osoba – która zapewnia coś w rodzaju luźnego podejścia do nauki, gra emcee, mówiąc bezpośrednio do kamery o tematach każdego odcinka i tym, jak przecinają się one z chronioną konstytucją ideą równości dla wszystkich obywateli – czarnych, kobiet, osób queer, imigrantów.

Czternasta Poprawka – jest w porządku, jeśli nie znasz jej na pamięć, ale jest to centrum obietnicy Ameryki – mówi Smith w pierwszym odcinku.

W serialu pojawiają się różne gwiazdy – między innymi Mahershala Ali, Randall Park, Samira Wiley i Pedro Pascal – przemawiając głosami postaci historycznych. Na przykład Yara Shahidi, ubrana we współczesny strój, czyta słowa Harriet Jacobs „Incydenty w życiu niewolnicy”.

Krótko mówiąc, Obywatelska walka o Amerykę równoważy wystarczająco dużo, aby widz był stale zaangażowany, przełączając się między różnymi sposobami przekazywania informacji, aby poruszać się po wielkich amerykańskich historiach, na które składa się każdy odcinek.

Fakt, że niektóre z nowszych historii przedstawione zostały z wystudiowaną przypadkowością, działa ostatecznie na korzyść. Serialowi udaje się przyciągnąć widza i nie traci mocy swojej historii – ani klarowności jej przesłania – przez wielu różnych mówców pojawiających się na ekranie. A wyraźne zrozumienie, że obietnica konstytucji często pozostaje niespełniona, sprawia, że ​​nie jest to wyobcowanie idealistyczne dla oglądających.

Polityka tego serialu skręca w lewo – uderzające stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że ostatecznie zakorzenione są w prawach zagwarantowanych wszystkim Amerykanom przez ojców założycieli. Ale serial powinien trafić także do konserwatystów. Jest to lekcja obywatelska, która ostatecznie zyskuje na sile, zwracając się do Amerykanów w kompleksowy i zrozumiały sposób na temat praw gwarantowanych im przez konstytucję.

W erze, w której tak wiele jest przedmiotem dyskusji, spokojny racjonalizm jest niewielką pociechą, sugerującą, że ludzie naprawdę dbają o to, aby wszystko było dobrze i dawało im przewagę. Mile widziane jest również zobowiązanie do dalszego uczenia się o przeszłość swojego kraju i sposobach, w jakie komunikujemy się w dzisiejszym podzielonym świecie.

Serial dokumentalny Obywatelska walka o Amerykę dostępny jest od 17 lutego 2021 roku w serwisie Netflix.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix | Variety