„Dzień trzeci” to tajemnicza, ale przewidywalna historia

W dwuczęściowym serialu „Dzień trzeci” Jude Law i Naomie Harries prowadzą nas przez intrygującą opowieść, której akcja rozgrywa się na bardzo dziwnej wyspie.

Dzień trzeci (the Third Day) serial Sky (HBO GO) 2020

Każda część nowego miniserialu zatytułowanego Dzień trzeci (tyt. oryg. The Third Day) składa się z trzech odcinków – powiązanych ze sobą historii, które mają miejsce na Osea. Pierwsza, część Lato (Summer) jest prowadzona przez Law, druga – Zima (Winter) przez Naomie Harris. W pierwszej części Lato, na tajemniczą wyspę Osea w hrabstwie Essex u wybrzeży Wielkiej Brytanii przybywa Sam (Jude Law). Poznaje jej mieszkańców i przekonuje się, że są gotowi na wszystko, by zachować kultywowane od pokoleń tradycje.

Mężczyzna mieszka na odludziu i powoli odkrywa idylliczny, ale – jak się przekona – niebezpieczny świat, w którym granice między fantazją a rzeczywistością pozostają zatarte. Sam stara się odkryć prawdę o wyspie, przy okazji przepracowując traumatyczne wydarzenia z własnej historii. Wreszcie mieszkańcy wyspy wyjawiają mu wstrząsającą historię…

Trzy kolejne odcinki miniserialu składają się na część pod tytułem Zima (Winter). Jej bohaterką jest Helen (Naomie Harris) – kobieta o silnym charakterze, która stara się trzymać z dala od ludzi. Przybywa (w innym czasie niż Sam) na wyspę w nadziei na znalezienie odpowiedzi na ważne dla niej pytanie. Jej życie również ulega tutaj zmianie. Helen przestaje rozróżniać, co jest fikcją, a co prawdą.

Nawiedzone krajobrazy nadają dramaturgii

Osea to wyspa w Essex, połączona z lądem rzymską groblą, więc dostęp do wyspy zależy od pływów. Ekipa Trzeciego dnia przejęła kontrolę nad całą wyspą podczas kręcenia zdjęć, mieszkając tam nawet przez cały czas trwania zdjęć. Serial został napisany z myślą o Osea, więc niewiele trzeba było zrobić, aby stworzyć scenografię serialu, ale było mnóstwo wyzwań logistycznych.

Wydaje się, że nikt nie jest w stanie przypisać ten tytuł do konkretnego gatunku. Nawet twórcy nie bardzo wiedzą, jak opisać ton tego serialu. To nie jest horror… ale są chwile, kiedy może nim być – może to być dramat z elementami thrillera, w którym tkwi tajemnica. Dzień trzeci można nazwać ludowym horrorem, ale tak naprawdę po to, aby zmylić publiczność. Jednak nie znajdziesz tutaj żadnych zjawisk nadprzyrodzonych – bardziej coś ezoterycznego w wyjątkowym klimacie.

Moja ocena: 3,5/5

Rating: 3.5 out of 5.

Serial dostępny jest na platformie HBO GO:

Oglądaj na HBO GO

źródło: HBO GO