„Dyrdymarki” – nowa książka Marka Niedźwieckiego

Trzecia już książka Marka Niedźwieckiego zatytułowana „Dyrdymarki” ma zostać wydana 2 września 2020 roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

„Dyrdymarki” nowa książka Marka Niedźwieckiego pod patronatem Radia Nowy Świat

W książce pod tytułem Dyrdymarki Marek Niedźwiecki opowiada o swoim prywatnym i zawodowym życiu w radiowej Trójce i poza nią, o muzyce i ciszy, o radiu kiedyś i dziś. Patronat nad książką objęło Radio Nowy Świat, na antenie którego już w sierpniu będzie można posłuchać rozmowy z autorem w audycji Michała Nogasia. Premiera książki planowana jest na 2 września 2020 roku.

Pierwotnie „Dyrdymarki miały ukazać się w maju tego roku, ale niemal w tym samym czasie, wybuchła afera w radiowej Trójce, związana z anulowaniem 1998 notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego z 15 maja 2020 roku. Na dwa wydania przed jubileuszowym 2000. wydaniem LP3 Programu Trzeciego, miedzy innymi w związku z nieprzyjemną sytuacją związaną z piosenką Kazika Twój ból jest lepszy niż mój Marek Niedźwiecki postanowił opuścić rozgłośnię. W ślad za dziennikarzem z pracy w tej rozgłośni zrezygnowały kolejne osobowości, tworzące to radio.

Oficjalna zapowiedź książki:
Popularny dziennikarz muzyczny, jeden z najwspanialszych głosów w historii Polskiego Radia, twórca Listy Przebojów Programu 3, pomysłodawca wielu serii płytowych, m.in. Smooth Jazz Cafe. Samotnik, podróżnik, wieczny prowincjusz, miłośnik Australii i australijskiego wina. Tym razem o życiu na antenie i poza nią, o muzyce i ciszy, o plotkach z Myśliwieckiej, o radiu kiedyś i dziś”.

Niedźwiecki ma na swoim koncie już dwie książki, pierwszą była Radiota wydana w 2014 roku, a drugą wydana rok później pt. Australijczyk. Najnowszy tytuł Dyrdymarki ma być utrzymany w lżejszym tonie niż poprzednie.

Dyrdymarki – Marek Niedźwiecki

Marek Niedźwiecki urodził się 24 marca 1954 w Sieradzu a wychował w swoim ukochanym Szadku. Pracę w radiu zaczynał od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, z którym był związany w latach 1973–1981.  Zaczął pracować w Polskim Radiu w 1978 roku – najpierw w Radiu Łódź, a od kwietnia 1982 roku Programie Trzecim Polskiego Radia – „Trójce”. W tym samym roku pojawiło się pierwsze notowanie kultowej Listy Przebojów Programu Trzeciego (LP3), której Niedźwiecki jest autorem. Do 1990 roku lista była nadawana w sobotnie wieczory, a w końcu przeniesiona została na piątki od 19.00. Inne audycje prowadzone przez Marka Niedźwieckiego to między innymi Markomania, LP Trójka, W tonacji Trójki, Do południa, Smooth Jazz Cafe, ABC Listy, Pół perfekcyjnej płyty, Frutti di Marek, Chillout Cafe. Każdego roku mogliśmy słuchać także Topu wszech czasów, który prowadził 1 stycznia i w długie weekendy majowe. W grudniu 2007 roku przeszedł do Radia Złote Przeboje, ale wrócił do Trójki w kwietniu 2010 roku.

Z niecierpliwością czekamy na Dyrdymarki! Już można zamawiać ją w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa. Wysyłka planowana na 27 sierpnia 2020 roku.

źródło: Wirtualnemedia | Radio Nowy Świat