Trójka idzie w ostry cień mgły

Niedługo w Programie Trzecim Polskiego Radia pozostanie tylko ostry cień mgły – po incydencie z piosenką Kazika odchodzi z radia także Marek Niedźwiecki.

Trójka w ostrym cieniu mgły

Lista Przebojów Programu Trzeciego to dziecko Marka Niedźwieckiego, któremu właśnie zakneblował usta ojciec Dyrektor-Redaktor. W piątek 15 maja 2020 roku mogliśmy posłuchać kolejne notowanie Listy przebojów Programu Trzeciego (LP3), w której pierwsze miejsce zajęła najnowsza piosenka Kazika pt. Twój ból jest lepszy niż mój. Zaraz po zakończeniu audycji najnowsze notowanie zniknęło ze strony Polskiego Radia i pojawiło się oficjalne oświadczenie dotyczące zaistniałej sytuacji!

Piosenka Kazika pojawiła się na pierwszym miejscu bez żadnego trybu…

Co ciekawe ze strony PR zniknęło aktualne notowanie listy oraz news informujący o debiucie utworu Kazika na szczycie listy. reakcja była zadziwiająco szybka, ale czasu nie da się cofnąć!

Poniżej pełna treść oświadczenia dyrektora-redaktora naczelnego Programu 3 PR:

Szanowni Słuchacze,
podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy.
W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze.
Tomasz Kowalczewski
Dyrektor-Redaktor Naczelny
Programu 3 Polskiego Radia

Oświadczenie Dyrektora-Redaktora Naczelnego Programu 3 Polskiego Radia dotyczące Listy Przebojów Programu Trzeciego

Kazik zaśpiewał o Kaczyńskim i złamał regulamin listy!

Najnowszy utwór Kazika Twój ból jest lepszy niż mój to wspólny projekt Kazika Staszewskiego i Wojtka Jabłońskiego. Singiel promuje najnowszą płytę artysty zatytułowaną Zaraza. Internauci nie mają już złudzeń, że Kazik znów idzie pod prąd i walczy ze złym systemem.

Przeczytaj także:

Utwór nawiązuje do wydarzeń z 10 kwietnia 2020 roku, kiedy to Jarosław Kaczyński, nie bacząc na zakazy i restrykcje związane z pandemią koronawirusa, udał się na warszawski Cmentarz Powązkowski, aby odwiedzić grób matki. Wiele osób było oburzonych tą sytuacją i innym traktowaniem posła PIS-u, który może organizować sobie „symboliczną reprezentację”, podczas gdy cały naród siedzi odizolowany w domach.

Trudno sobie wyobrazić lepszą promocję piosenki niż to, co przygotowała Trójka – teraz każdy będzie chciał posłuchać, co wywołało takie oburzenie, że musiało zostać ocenzurowane! W momencie publikacji tego wpisu utwór obejrzano na YouTubie już ponad 1,7 mln razy.

W social mediach wrze – internauci są oburzeni, a kolejny artyści odcinają się od Trójki. Marek Niedźwiecki jest kolejnym związanym od lat dziennikarzem, który odszedł w sobotę z Trójki. Powodem rozstania miała być polityczna ingerencja dyrektora w notowanie Listy Przebojów Trójki. W zeszłym miesiącu radio opuścił Wojciech Mann, który wspólnie z Magdą Jethon i innymi dziennikarzami tworzy nowy projekt radiowy Nowy Świat.

Nasza Trójka już nie istnieje – napisał kompozytor Zbigniew Preisner na Facebooku.

Moi Drodzy,
Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia. Kazik ze swoją piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój“ wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że „wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy“.
Miarka się przebrała!
Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje.
Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł”
.
— Zbigniew Preisner

Zobacz także:

Współpracę z Trójką zerwał także Dawid Podsiadło i zespół Organek.

Trudno bez emocji patrzeć na kolejny przykład demolowania kultury. Trójka miała zawsze specjalne miejsce w moim sercu, a o istnieniu kultowej listy słyszałem od urodzenia. Muzyczna redakcja Trojki od początku bardzo wspierała mnie i moją twórczość, za co zawsze będę wdzięczny. Ale jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki.

ØŚWIADCZENIE 
Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, iż zespół ØRGANEK zawiesza współpracę z Trójka – Program 3 Polskiego Radia na czas nieokreślony. Trójka była naszym domem od samego początku istnienia zespołu, dzięki niej mogliśmy przeżyć wiele wzruszeń i radości. Niegdyś gwarant jakości i wolności artystycznej, dziś, na naszych oczach staje się symbolem dewastacyjnej polityki obecnych władz Polskiego Radia. 
Bezpośrednim powodem naszej decyzji jest usunięcie piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika z ostatniego notowania LP3. Zwalnianie niezależnie myślących dziennikarzy, polityczna ingerencja w ramówkę, atmosfera nagonki i zastraszenia oraz cenzura, to standardy mediów reżimowych z krajów niedemokratycznych. 
Nigdy się na to nie zgodzimy. Czekamy aż wróci NASZA Trójka. 
NO PASARAN.

Strona LP3 nie działa

Jeżeli nie macie zapisanych w zeszycie archiwalnych notowań listy, bo liczyliście, że sprawdzicie co było kiedyś na pierwszym miejscu, to możecie się rozczarować – strona przypadkowo nie działa. Mam tylko nadzieję, że nie zostanie wykryty kolejny błąd w archiwalnych notowaniach sprzed lat…

HTTP Error 403.14 – Forbidden  lp3.polskieradio.pl

Zniknięcie notowań ze strony może być zwykłym błędem technicznym, bowiem zapis audio z audycji jest wciąż dostępny na stronie PR3.

źródło: PR | Onet | Dziennik Zachodni | Facebook