Karty Mastercard także ze zrównoważonych tworzyw sztucznych

Firma Mastercard uruchomiła inicjatywę wydawania kart płatniczych wykonanych z bezpiecznych dla środowiska materiałów.

Mamy problem z plastikiem (karty płatnicze)

Mastercard opracował katalog zrównoważonych materiałów, a jednocześnie producentów kart płatniczych, którzy z tych materiałów korzystają. Ma to na celu ułatwić bankom wydawanie kart, które są bezpieczniejsze dla środowiska. Obecnie z oferty zrównoważonych kart Mastercard mogą korzystać konsumenci na ponad 12 rynkach na całym świecie, a już ponad 60 instytucji finansowych wydaje karty, które są tworzone ze zweryfikowanych materiałów, wykonanych z tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, pochodzenia biologicznego, bezchlorowych i degradowalnych.

Zrównoważone rozwiązania w zakresie płatności kartami

Nasz cel jest prosty: chcemy pomóc bankom oferować konsumentom bardziej ekologiczne karty i podejmujemy konkretne kroki, aby doprowadzić do tej zmiany. W ten sposób wszyscy odnoszą korzyści – jest to lepsze dla środowiska, biznesu i odpowiada na zmieniające się potrzeby konsumentów – Ajay Bhalla, prezes Cyber & Intelligence, Mastercard.

Ta nowa inicjatywa jest kolejnym ważnym krokiem prowadzącym do uruchomienia przez Mastercard globalnego systemu certyfikacji zrównoważonych kart. Opiera się on na Partnerstwie na rzecz bardziej ekologicznych płatności (eng. Greener Payments Partnership) utworzonym przez Mastercard i producentów kart Gemalto, Giesecke+Devrient i IDEMIA w 2018 roku, w celu ustanowienia najlepszych praktyk w zakresie ochrony środowiska i zmniejszenia ilości tworzyw sztucznych PCV jednokrotnego użytku w produkcji kart. 

Każdego roku produkowanych jest sześć miliardów kart płatniczych, zazwyczaj z PCV. Karty te są wymieniane średnio co trzy/cztery lata, a wyrzucane, trafiają na wysypiska śmieci na całym świecie.

Mastercard Global DigiSec Lab w Wielkiej Brytanii działa na rzecz maksymalizacji innowacji produktowych i inwestycji w bezpieczeństwo. Laboratorium zainwestowało w technologię, która analizuje skład materiałowy karty oceniając jej ekologiczność.

Karty płatnicze składają się z kilku warstw tworzywa sztucznego. Tradycyjnie wykorzystuje się PCV, ale coraz częściej stosuje się nowe, zrównoważone tworzywa sztuczne, zarówno do produkcji pojedynczych wartsw, jak i całej karty. pozwala to na zmniejszenie ilości PCV w karcie.

Z czego składa się karta płatnicza Mastercard?

W ten sposób klienci mają pewność, że każda karta Mastercard wyprodukowana ze zrównoważonego materiału została zweryfikowana.  Ponadto laboratorium inwestuje w badania naukowe związane z przyjaznymi dla środowiska sposobami recyklingu istniejących plastikowych kart.

źródło: Mastercard Polska