Wikipedia ofiarą dużego ataku DDOS w Europie i na Bliskim Wschodzie

Wikipedia została w ten piątek tak potężnie obciążona atakami DDOS, że serwis praktycznie nie działał – cyberatak dotyczył między innymi polskiej wersji internetowej encyklopedii.

Atak DDOS na Wikipedię (wrzesień 2019 r.)

Według downdetector.com użytkownicy w całej Europie i na Bliskim Wschodzie doświadczyli potężnej awarii w piątek wieczorem, która potrwała aż do dzisiaj.

Na oficjalnym polskim koncie „Polska Wikipedia” na Facebooku napisano:

Drodzy czytelnicy i autorzy, wiemy, że od wczorajszego wieczora często nie możecie korzystać z naszych stron.Niestety, wciąż jesteśmy celem ataku DDoS (umyślnego działania przy użyciu wielkiej liczby komputerów stale generujących zapytania by zapchać nasze serwery). Odpowiedni zespół techniczny pracuje nad rozwiązaniem problemu. Poniżej komunikat utrzymującej nasze serwery Fundacji Wikimedia.

Witryna wydała następujące oświadczenie:

Dzisiaj Wikipedia została dotknięta złośliwym atakiem, który spowodował, że serwis działał z przerwami w kilku krajach. Atak trwa, a nasz zespół inżynierów od bezpieczeństwa i wydajności witryny ciężko pracuje, aby go zatrzymać i przywrócić dostęp do strony.

Jako jedna z najpopularniejszych stron na świecie, Wikipedia czasami przyciąga niektórych „w złej wierze”. Wraz z resztą sieci działamy w coraz bardziej wyrafinowanym i złożonym środowisku, w którym zagrożenia stale się zmieniają. Z tego powodu społeczności Wikimedii i Fundacja Wikimedia stworzyły dedykowane systemy i personel do regularnego monitorowania i eliminowania ryzyka. Jeśli wystąpi problem, uczymy się, doskonalimy i przygotowujemy się na kolejny raz.

Potępiamy tego rodzaju ataki. Nie chodzi tylko o przełączenie Wikipedii w tryb offline. Ataki polegające na usunięciu danych zagrażają podstawowym prawom wszystkich osób do swobodnego dostępu do informacji i ich udostępniania. Jesteśmy zobowiązani do ochrony tych praw dla wszystkich.

W tej chwili kontynuujemy prace nad przywróceniem dostępu w każdym miejscu na świecie do Wikipedii. Będziemy Was informować na bieżąco.

Oświadczenie na polskim profilu Wikipedii
Oświadczenie na polskim profilu Wikipedii na Facebooku

Witryna nie działała między innymi w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce, Francji, Niemczech i we Włoszech.

Może Cię zainteresować także:

Wikipedia przyłącza się do protestu przeciw „ACTA 2”

źródło: Wikimedia Foundation via TechCrunch