Phishing Quiz – sprawdź, czy dasz się „złowić”?

Jigsaw Google stworzyło quiz składający się z 8 pytań, po których dowiesz się, czy potrafisz odróżnić wiadomości phishingowe?

Phishing Quiz (Jigsaw Google)

Od dziesięcioleci phishing jest jedną z najbardziej skutecznych metod wykorzystywanych przez przestępców internetowych. Dzięki fałszywym wiadomościom tysiące ludzi daje się nabrać i klika w szkodliwe linków, dając oszustom dostęp do swoich kont lub co gorsza pieniędzy! Wystarczy zapytać Johna Podestę, szefa kampanii Hillary Clinton w 2016 roku.

Oszustwa związane z wyłudzaniem informacji mogą być trudne do wykrycia, a Alphabet (spółka macierzysta Google’a) ma nadzieję, że pomoże internautom na świecie odróżniać fałszywe wiadomości od tych prawdziwych.

Jigsaw stworzyło bardzo prosty quiz pozwalający przetestować swoją wiedzę i umiejętności wykrywania phishingu w przypadku, gdy spamujące wiadomości e-mail prześlizgną się przez filtry usługi poczty e-mail i dotrą do naszej skrzynki odbiorczej.

Przeczytaj także: PhishingSTOP – ciekawa akcja edukacyjna z nagrodami od Alior Banku

Zespół czerpał z materiałów, które Jigsaw wykorzystał do szkolenia tysięcy dziennikarzy, polityków i aktywistów w celu opracowania quizu. Jeśli nie odpowiesz poprawnie na wszystkie pytania, nie martw się – quiz pomoże Ci zrozumieć, jak wyglądają najnowsze techniki wyłudzania informacji, abyś wiedział, na co uważać w realnym świecie.

Zrzut ekranu strony phishingquiz.withgoogle.com
Zrzut ekranu strony phishingquiz.withgoogle.com

Jeśli uda Ci się znaleźć właściwą odpowiedź na każde pytanie, dobrze, ale nie oznacza to, że nie jesteś potencjalną ofiarą ataków phishingowych! Jak sugeruje Jigsaw, prawdopodobnie warto włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, kiedy tylko możesz.

Ekran końcowy quizu
Ekran końcowy quizu

źródła: Jigsaw – How to Spot Phishing: the Most Common Cyberattack via Engadget i The Verge