Nauka języka obcego w wirtualnej rzeczywistości z VR Language

Polski startup 1000 realities stworzył nowoczesne oprogramowanie do nauki języków obcych, przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości (VR Language)!

VR Language

Innowacyjna metoda ma zachęcić osoby do nauki języka, poprzez pełne zanurzenie uczących się w wirtualnym świecie.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów nauki języka obcego, jest wyjazd do miejsca, gdzie język ten jest na co dzień używany. Przykładowo, osoba chcąca szybko nauczyć się języka angielskiego, może wyjechać do Londynu, gdzie będzie codziennie rozmawiać po angielsku, będą ją otaczały reklamy i szyldy w danym języku. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Alternatywą może być wykorzystanie metody immersji językowej w wirtualnym środowisku.

Immersja (albo imersja) językowa czyli zanurzenie. Metoda ta jest często polecana w sytuacji, kiedy 24-godzinny kontakt z językiem w obcym kraju nie jest możliwy. Immersja polega na tym, że otaczamy się językiem tak, jak to tylko możliwe.

W wirtualnej rzeczywistości odchodzimy od żmudnego mechanizmu pamięciowego przyswajania materiału. Osoba uczy się poprzez praktykę! Aplikacja VR Language składa się z kilkunastu scen, w których umiejscawiany jest użytkownik.

Każdy z modułów dotyczy innego zagadnienia. Uczeń przechodząc przez konkretne sceny, porozumiewa się z wirtualnym native lektorem wewnątrz aplikacji, ćwicząc komunikację w obcym języku, jednocześnie ucząc się:

  • nowych struktur gramatycznych w praktyce
  • nowego słownictwa związanego z daną sceną, w której się znajduje
  • jak przełamywać bariery komunikacyjne

Zobacz, jak działa aplikacja VR Languages:

Krakowski startup 1000 realities stworzył wiele scenariuszy, w których osoba może uczyć się języka obcego. Każda scena przeprowadza ucznia przez dane zagadnienie tematyczne np.: zakupy, zakwaterowanie, rozmowa telefoniczna, poznawanie nowych ludzi. Dzięki aktywnej komunikacji  z wirtualnymi postaciami, uczący się z łatwością przyzwyczaja się do języka oraz różnych jego akcentów. Podczas tradycyjnej lekcji z tym samym nauczycielem jest to niemożliwe

Brak rozproszenia

Wielu uczniów ma bardzo duży problem ze skupieniem się tylko na nauce. Nasza uwaga ulega ciągłemu rozproszeniu – poprzez notyfikacje na smartfonie czy rozmowy z kolegami w ławce. Wirtualna rzeczywistość niweluje ten problem. Osoby w VR są całkowicie skupione na środowisku w którym się znajdują, dzięki czemu szybko uczą się języka – uczeń prędko poczuje się z nim pewnie, łatwiej zapamięta zwroty i konstrukcje gramatyczne.

W Duolingo dodano kurs języka hindi

Istnieje szereg badań potwierdzających skuteczność nauki przy wykorzystaniu VR – jednym z nich jest eksperyment przeprowadzony z pomocą studentów z Uniwersytetu Stanford i Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. Wyniki badań wykazały, że efektywność uczenia wzrasta aż o 76% podczas gdy uczniowie korzystają z wirtualnego środowiska.

O eksperymencie opowiada Michael Bodekaer, w trakcie swojego wystąpienia na konferencji TEDx Talk:

Krok w przyszłość

Nauka w rzeczywistości wirtualnej to nie science fiction. To rzeczywistość, która się wydarza na naszych oczach.  Firma 1000 realities  ma w planach dalszy rozwój aplikacji, poszerzanie dostępnych modułów i dodawanie nowych scen oraz wysoko rozwiniętej analityki, monitorującej postęp w ucznia w nauce.

źródło: informacja prasowa