„Dom, który zbudował Jack” von Triera w kinach od 18 stycznia 2019 r.

Długo wyczekiwany film Larsa von Triera pt. „Dom, który zbudował Jack”, który podszyty jest ogromną dawką czarnego humoru trafi do polskich kin już 18 stycznia 2019 roku – zobacz zwiastun!

„Dom, który zbudował Jack” (Lars von Trier, 2018)
„Dom, który zbudował Jack” (Lars von Trier, 2018)

Długo oczekiwane dzieło Larsa von Triera, reżysera Nimfomanki, Antychrysta i Melancholii, zatytułowane Dom, który zbudował Jack (oryg. tytuł The House That Jack Built) trafi do polskich kin już 18 stycznia 2019 roku. Lars von Trien znany jest między innymi jako jeden z założycieli manifestu artystycznego duńskiej awangardowej grupy twórców filmowych DOGMA 95.

W najnowszym filmie von Triera, w rolach głównych wystąpili Matt Dillon (Miasto gniewu), Uma Thurman (Nimfomanka, Kill Bill), Riley Keough (American Honey) oraz Bruno Ganz (Niebo nad Berlinem, Upadek, Nosferatu Wampir).

Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?

Przeczytaj także: Zobacz zwiastun filmu „Unsane” nakręconego iPhone’em

Trier nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach (Przełamując fale, Tańcząc w ciemnościach). Tym razem postanowił opowiedzieć o złym mężczyźnie, sięgając po motywy z malarstwa Francisa Bacona, poezję Williama Blake’a i muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda. Poprzez postać mrocznego estety Lars von Trier obśmiewa społeczną hipokryzję i demaskuje mechanizmy politycznej poprawności. Dom, który zbudował Jack to prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.

To kino dla widzów, którzy mają zarówno mocne nerw, jak i otwarte głowy.

Obejrzyj polski zwiastun filmu „Dom, który zbudował Jack”.

Szalone, bluźniercze, poetyckie. (…) Stworzone w całkowitej wolności. Rodzaj kina, od jakiego odwykliśmy. Zapada w pamięć.  Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

☛ Przerażający. Wstrząsający. Doskonały.  IndieWire

☛ Mocny. Bezkompromisowy. Zapomnijcie o politycznej poprawności. The Hollywood Reporter

Plakat filmu „Dom, który zbudował Jack” (Lars von Trier, 2018)
Plakat filmu „Dom, który zbudował Jack” (Lars von Trier, 2018)

źródło: Gutek Film