„Mój Pojazd” to nowa e-usługa dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową bezpłatną e-usługę „Mój Pojazd”, która pozwala uzyskać dostęp na temat własnych pojazdów, ale musisz mieć Profil Zaufany (eGO).

Mój Pojazd - nowa e-usługa Ministerstwa Cyfryzacji

Już od dzisiaj właściciele pojazdów i Profilu Zaufanego (eGO) mogą za pomocą e-usługi „Mój Pojazd” uzyskać dostęp do informacji gromadzonych w bazie CEPiK na temat własnych pojazdów. Dane gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0) są od teraz dostępne nie tylko dla urzędników, ale także dla obywateli.

E-usługa „Mój Pojazd” została stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki. To kolejny etap modernizacji systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców do wersji 2.0 i realizacja polityki otwierania danych z rejestrów państwowych.

Oprócz usługi „Mój Pojazd” obywatele mogą korzystać z e-usług: „Historia Pojazdu”, „Bezpieczny Autobus” oraz „Sprawdź swoje punkty karne’, a kolejne e-usługi dla zmotoryzowanych będą uruchamiane wraz z postępem prac przy modernizacji CEPiK 2.0.

Co sprawdzisz w usłudze „Mój Pojazd”?

  • gdy nie pamiętasz kiedy kończy się ważność badania technicznego albo polisy OC,
  • gdy chcesz sprawdzić szczegółowe dane techniczne,
  • gdy chcesz zobaczyć przebieg swojego auta.

„Mój Pojazd” znajduje się w zakładce „Kierowcy i pojazdy” na stronie www.obywatel.gov.pl. Po zalogowaniu się do usługi za pomocą Profilu Zaufanego, możemy zobaczyć zobaczysz między innymi:

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego,
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi,
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie,
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń
  • i wiele innych, przydatnych informacji.

Usługa „Mój Pojazd” - screen

Wszystkie dane można wygodnie wyeksportować do pliku PDF. To przydatne np. gdy sprzedajemy pojazd.

W przyszłości „Mój Pojazd” będzie rozszerzany o kolejne funkcjonalności. Już wkrótce w usłudze będziesz mógł zobaczyć całą historię zdarzeń związanych z Twoim samochodem – umieszczoną na „osi czasu”. Zobaczysz również te pojazdy, które miałeś w przeszłości.

Planowane są kolejne usługi bazujące na danych z rejestrów centralnych, takie jak „Sprawdź swoje uprawnienia”, „Uprawnienia kierowcy” czy „Przypomnij o terminach” – powiadomienia mailem o nadchodzących terminach np. badań technicznych i polisy OC.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji