Jeżeli chcesz kupić auto z zagranicy, które nie jest zarejestrowane w Polsce, możesz skorzystać z internetowej usługi Historia Pojazdu, która oprócz polskiej bazy została rozszerzona o dane zagranicznych aut.
Zanim zdecydujesz się na zakup używanego samochodu warto sprawdzić jego historię oraz to, czy nie pochodzi z kradzieży. Ministerstwo Cyfryzacji rozszerzyło, uruchomioną w czerwcu zeszłego roku, usługę Historia Pojazdu o dane aut zagranicznych oraz tych, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów a np. już są oferowane do sprzedaży.
Usługa jest dostępna całkowicie bezpłatna. Jeśli sprawdzany samochód jest w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczysz informacje w siedmiu kategoriach: Kradzież, Złomowanie, Powypadkowy, Uszkodzony, „Przekręcony” licznik, Niedopuszczony do ruchu, Służył jako taxi. W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym ostrzegawczym symbolem
Przeczytaj także: Dzięki usłudze E-meldunek zameldujesz się przez internet
„Historia Pojazdu” jest usługą świadczoną przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich obywateli, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować w formie pliku PDF (oto przykład takiego raportu).
Jak sprawdzić dane pojazdu w bazie?
Na stronie internetowej usługi: historiapojazdu.gov.pl wystarczy wpisać 3 dane:
- numer rejestracyjny pojazdu,
- datę pierwszej rejestracji pojazdu,
- numer VIN – unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.
Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.
Aby skorzystać z bazy aut z zagranicy musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym.
Jakie informacje o pojeździe są dostępne w usłudze „Historia Pojazdu”?
Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Wyświetlana jest także przystępna oś czasu z zaznaczonymi datami badań i zmianami właścicieli.
Oprócz tego w państwowej bazie danych można sprawdzić m.in.:
- dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
- terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację,
- czy posiada aktualne badanie,
- odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się
- informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
- informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
- informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
- czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
Oto przykładowy fragment raport, z urządzenia mobilnego:
Dane w usłudze „Historia Pojazdu” pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Należy pamiętać jednak, że dane z raportu nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.
Informacje zaprezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemu zewnętrznego i opierają się na danych uzyskiwanych przez ten system m.in. z terenu USA, Kanady i niektórych krajów europejskich, m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii. Inne informacje o pojeździe, w tym ryzyka, zidentyfikowane w innych krajach, mogą nie być włączone do tego raportu.
źródło: Ministerstwo Cyfryzacji