[24-30 listopada] Tydzień w historii technologii

W ostatnim tygodniu listopada zarejestrowano Microsoft, do sprzedaży trafia pierwszy komercyjny Polaroid, a Atari wydało Ponga.

24-30 listopada: Tydzień w historii technologii

24 listopada 1998: AOL kupuje Netscape

AOL ogłosił, że ​​kupi Netscape Communications w transakcji na akcje wartej około 4,2 miliarda dolarów. W tym czasie uznano, że AOL i Netscape chcą połączyć siły, aby lepiej konkurować z Microsoftem na rynku przeglądarek i dostawców internetu.

25 listopada 2002: Roxio przejmuje Spator Legacy

Firma Roxio, zajmująca się oprogramowaniem dla mediów cyfrowych, kupuje aktywa byłego serwisu Napster, w tym nazwę, logo, nazwę domeny, portfolio technologii i inną własność intelektualną. Napster był usługą wymiany plików peer-to-peer, która na zawsze zmieniła przemysł muzyczny, ułatwiając łatwe dzielenie się muzyką, ku rozczarowaniu skostniałej branży muzycznej.

26 listopada 1976: Microsoft opatrzony znakiem towarowym

Bill Gates i Paul Allen rejestrują nazwę handlową „Microsoft” w Biurze Sekretarza Stanu w Nowym Meksyku. Wcześniej Gates i Allen pracowali w ramach nieformalnego partnerstwa znanego jako „Micro-soft”, będącego połączeniem Mikrokomputera i Oprogramowania (z ang. Software).

26 listopada 1996: MP3 opatentowany w USA

Patent nr 5 559 430 w Stanach Zjednoczonych został przyznany Instytutowi Fraunhofer w Niemczech na „cyfrowy proces kodowania”, technologię stosowaną w MPEG Audio Layer III, popularnie zwaną MP3. Technologia MP3 utorowała drogę dla przemysłu muzycznego, tworząc wysokiej jakości format, który był mały, dzięki czemu wiele utworów mieściło się na stosunkowo niewielkich urządzeniach tzw. „empetrójkach”.

Fraunhofer rozpoczął pracę nad kompresją muzyki już w 1977 roku, a prace nad formatem MP3 w 1987 roku i uzyskał patent w Niemczech w 1989 roku.

Nie ma oficjalnego logo dla MPEG Audio Layer III, inaczej zwanego MP3.

27 listopada 1995: Microsoft wydaje przeglądarkę Internet Explorer 2.0

Prawie 6 miesięcy po tym, jak Bill Gates wysłał swoją internetową notkę o Tidal Wave, uznającą znaczenie Internetu, i zaledwie 3 miesiące po wydaniu wersji 1.0, Microsoft wypuścił nową wersję przeglądarki internetowej Internet Explorer 2.0 dla Windows 95 i Windows NT 3.5.

IE 2.0 wciąż był oparty na licencjonowanym kodzie od Spyglass Mosaic, ale był pierwszą wersją IE do obsługi obecnie popularnych funkcji, takich jak SSL, JavaScript i pliki cookie. Była to także pierwsza wersja umożliwiająca import zakładek z Netscape Navigator, który w tamtym czasie posiadał wirtualny monopol na rynku przeglądarek internetowych. Było to pierwsze zdarzenie z „wojny przeglądarek”, która wybuchła w ciągu najbliższych kilku lat.

28 listopada 1948: Polaroid Instant Camera trafia do sprzedaży

W sezonie świątecznych zakupów do domu towarowego Jordan Marsh w Bostonie trafiło do sprzedaży zaledwie 57 jednostek pierwszej komercyjnej kamery Polaroid Land Camera Model 95.

Aparat robił zdjęcia w tzw. sepii w ciągu ok. jednej minuty. Model 95 stał się od razu hitem. Polaroid uważał, że 57 jednostek wystarczy do Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie 57 sztuk i cały dostępny zapas filmów zostały sprzedany pierwszego dnia. Był prosty w użyciu, przenośny, a natychmiastowe wywoływanie zdjęć, sprawiło, że aparat stał się bardzo popularny. Nazwa „Land” pochodzi od wynalazcy aparatu Edwina H. Landa, który był także założycielem firmy.

29 listopada 1972: Atari przedstawia Ponga

Atari wprowadza na rynek swój pierwszy produkt o nazwie Pong, który stał się pierwszą na świecie komercyjną grą wideo. Popularność Ponga zapoczątkowała rozwój branży gier wideo, a Atari było liderem zarówno gier arkadowych, jak i domowych gier wideo na początku lat 80.

30 listopada 1959: Tranzystorowy komputer IBM 7090

IBM dostarcza pierwsze dwa komputery mainframe IBM 7090. Był to jeden z pierwszych, w pełni tranzystorowych komputerów wyprodukowanych na użytek komercyjny. Model 7090 i późniejszy 7094 były godne uwagi, ponieważ zostały wykorzystane przez NASA do sterowania kosmicznymi lotami Mercury i Gemini oraz w wielu innych znaczących przedsięwzięciach naukowych i rządowych lat 60.

30 listopada 2009: Barnes and Noble wydają Nook

Sprzedawca książek Barnes and Noble wydaje swój pierwszy czytnik e-booków o nazwie Nook, aby konkurować z odnoszącym sukcesy Amazon Kindle, który został wydany dwa lata wcześniej.