[10-16 listopada] Tydzień w historii technologii

W tym tygodniu pojawiła się pierwsza wersja systemu Windows, Microsoft wieścił erę tabletów, narodził się Ethernet i WWW oraz wiele więcej.

10-16 listopada: Tydzień w historii technologii

10 listopada 1983: Microsoft przedstawia system Windows

Microsoft oficjalnie ogłosił system operacyjny Windows z graficznym interfejsem użytkownika opartym na systemie Microsoft DOS. Bill Gates obiecał wówczas, że Windows będzie dostępny do kwietnia 1984 roku. Jednak w prawdziwym stylu Microsoftu system Windows 1.0 faktycznie nie pojawił się aż do listopada 1985 roku. Podczas gdy Windows 1 i Windows 2 miały ograniczone użycie, to dopiero system Windowsie 3 system zyskał powszechna akceptację.

11 listopada 1973: Narodziny Ethernetu

Dzięki koncepcji Roberta Metcalfe’a i Davida Boggsa, sieć Ethernet został po raz pierwszy uruchomiona. Od skromnych początków jako projekt badawczy w Xerox PARC, Ethernet stał się de facto standardem dla sieci biznesowych i domowych.

12 listopada 1990: Koncepcja sieci WWW

Tim Berners-Lee złożył wniosek o projekt hipertekstu, który nazwał „WorldWideWeb”. W tej propozycji przedstawił swoją wizję tego, co stało się oczywiście nowoczesną siecią internetową. Za około trzy miesiące miał już gotową przeglądarkę internetową. W ciągu zaledwie trzech miesięcy pierwszy serwer internetowy został podłączony do sieci, co oznaczało uruchomienie ogólnodostępnej sieci internetowej WWW.

12 listopada 2000: Microsoft stwierdził, że ​​tablety są przyszłością

Bill Gates zademonstrował funkcjonalny prototyp tabletu PC. Microsoft stwierdził wówczas, że „tablet będzie stanowił kolejną istotną ewolucję w zakresie konstrukcji i funkcjonalności komputerów PC”. Jednak inicjatywa na komputery typu tablet nigdy tak naprawdę nie wystartowała i dopiero w Apple wprowadziło iPada w 2010 roku, dzięki czemu tablety były powszechnie stosowane.

13 listopada 1851: Pierwszy podwodny kabel telegraficzny

Ustanowiony przez brytyjskiego inżyniera Johna Watkinsa Bretta i jego brata Jacoba Bretta, pierwszy na świecie działający podwodny kabel telegraficzny został uruchomiony dla biznesu. Łącząc angielskie miasto Dover z francuskim miastem Calais, kabel był prowadzony w najwęższym punkcie kanału angielskiego. Dzięki temu połączeniu możliwa była komunikacja między Londynem i Paryżem.

14 listopada 1997: Błąd F0 procesorów Intel

Tydzień po pojawieniu się raportów identyfikujących lukę w niektórych procesorach Pentium, Intel wypuścił obejście oprogramowania dla systemów operacyjnych w celu uniknięcia „błędu F0”. Bardzo specyficzna, nieprawidłowa operacja przekazana do zaatakowanych procesorów spowodowałaby zablokowanie procesora, powodując zawieszenie komputera i dowolnego oprogramowania na nim działającego.

Zidentyfikowana przez firmę Intel usterka jako „nieprawidłowe operandowanie z blokadą Exchange Exchange 8Byte (CMPXCHG8B) Instrukcja Erratum” (poważnie?) była potencjalnie poważnym problemem – była praktycznie niczym więcej niż ból głowy związany z kryzysem PR-owym.

14 listopada 2006: Microsoft przedstawił Zune

Microsoft wydał swój odtwarzacz multimedialny Zune, który miał konkurować z iPodem firmy Apple. Urządzenie uznane przez niektórych za „zabójcę iPoda” zostało zamordowane przez swojego stwórcę – Microsoft – niecałe 5 lat później, kiedy zakończono produkcję Zune.

Zune jest uważany za spektakularny błąd, biorąc pod uwagę reputację marki Microsoft w tamtym czasie. Brak sukcesu Zune zapowiedział upadek Microsoftu w The New World of Technology, kiedy to Apple wprowadziło iPhone’a i iPada, skutecznie kończąc erę PC.

15 listopada 1971: Świt mikroprocesora

Reklama w magazynie Electronic News zapowiadała Intel 4004, pierwszy komercyjnie dostępny mikroprocesor. 4004 był używany głównie w kalkulatorach, pierwszy to Busicom 141-PF. W rzeczywistości to właśnie Busicom opracował projekt tego, czym byłby procesor Intel 4004.

Firma Busicom skontaktowała się z firmą Intel, aby pomóc sfinalizować projekt i wyprodukować swój „silnik kalkulatora”. Inżynierowie Intela zredukowali 12 układów scalonych a Busicom wymyślił 4 układy scalone i dostarczył gotowy produkt w styczniu 1971 r. Busicom miał wyłączne prawa do tego projektu dopiero kiedy firmy renegocjowały umowę obniżając cenę firmie Busicom w zamian za prawa do projektu mikroprocesora.