44 lata hip-hopu w Google Doodle

Google świętuje 44-lecie hip-hopu i udostępniając na epickie Doodle w swojej wyszukiwarce internetowej na całym świecie.

Google Doodle - 44 lata hip-hopu

W wyszukiwarce internetowej Google możecie dzisiaj zobaczyć interaktywny Doodle, który upamiętnia 44. rocznicę imprezy z 1973 roku, podczas której twórczość DJ Kool Herca zostaje uznana jako hip-hop.

Po kliknięciu na Doodle uruchomiony zostanie krótkie wideo i interaktywne instrumenty do scretchowania, które pozwalają na stworzenie bezpośrednio na głównej stronie Google’a  własnych przeróbek i remiksów znanych piosenek i utworów.

Aby uruchomić narzędzie wystarczy kliknąć w przycisk odtwarzania na „O” w grafice logo na głównej stronie wyszukiwarki. Możecie obejrzeć wskazówki jak korzystać z narzędzia, przeglądać płyty i ładować je na gramofon. Wśród artystów znajdują się George Clinton, Isley Brothers, Billy Squire czy Betty Wright. Po wybraniu płyt i utworów można dostosować miksowanie za pomocą animowanych suwaków.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Google bawi się z muzyką w Doodle, jednak jest to jeden z bardziej złożonych mechanizmów i animacji, jakie firma umieściła w logo wyszukiwarki. Nigdy wcześniej nie zrobiono takiego Doodle’a, zarówno ze względu na techniczne wyzwania, jak i dodatkowe elementy, które dodano.

Crossfader - Google Doodle

Obejrzyj film Google Doodle celebrates the 44th Anniversary of the Birth of Hip Hop:

Przy tworzeniu Doodle’a zespół współpracował także z legendami hip-hopu, takimi jak Fab 5 Freddy i Lyor Cohen, który jest obecnie szefem YouTube Music. Pomogli oni stworzyć najlepsze doświadczenie i wybrać artystów.

Doodle jest już dostępny na stronie głównej Google’a. Więcej o historii hip-hopu możesz przeczytać na blogu firmy.

Google Doodle - 44 lata hip-hopu - szkic

źródło: Google Blog – It all started with a party: the story behind today’s Hip Hop Doodle via Mashable