[12-18 sierpnia] Tydzień w historii technologii

Pierwsze udane i nieudane komputery domowe, płyty CD, satelita komunikacyjny, IE i wiele innych ważnych wydarzeń ze świata technologii.

11-18 sierpnia - tydzień w historii technologii

12 sierpnia 1960: Uruchomiono pierwszego satelitę komunikacyjnego

Echo 1 jest pierwszym na świecie satelitą komunikacyjnym. Technicznie rzecz biorąc, Echo 1 był biernym satelitą, ponieważ sygnały komunikacyjne były od niego odbijany, a nie przekazywany jak w przypadku nowoczesnych satelitów.

12 sierpnia 1981: Pierwszy komputer IBM Computer

To był 1981 rok, kiedy IBM wypuścił pierwszy model PC 5150. Oczywiście firma produkowała i miała inne komputery, ale żaden do tej pory nie nadawał się do użytku domowego. Model 5150 zawierał procesor o częstotliwości 4,7 MHz, 16 kB pamięci RAM i 40 kB pamięci ROM. Sprzęt kosztował 1 565 dolarów. Jeśli chciało się dobrze dostosować należało liczyć się z kosztem ok. 6000 dolarów. Każdy z komputerów działał pod systemem operacyjnym CP/M  Microsoftu.

13 sierpnia 1993: „Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting” na konsolę SNES

Capcom wydał grę Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting na konsolę Super NES w Stanach Zjednoczonych. Gra typu arcade Street Fighter II rozpoczęła swój boom w latach 90., kiedy pojawiło się w wiele innych bijatyk takich jak Mortal Kombat czy Virtua Fighter. Wersja na Super NES pozwoliła graczom cieszyć się z rozgrywki w domach, akademikach, a gracze spędzili wiele godzin rozbijając swoich kolegów na ekranach telewizorów.

14 sierpnia 2006: Laptopy firmy Dell z zapalającymi się bateriami

Firmy Dell i Sony oficjalnie przyznały, że wadliwe akumulatory produkowanych przez firmę Sony w niektórych laptopach firmy Dell mogą powodować przegrzanie baterii, pożar lub eksplozję. Problem dotyczył ponad 4,1 miliona baterii – była to jedna z największych wpadek związana z komputerami w historii.

Problem został ujawniony i szeroko komentowany po opublikowanych doniesieniach, że laptopy Della zaczynają się same zapalać… Do dziś reputacja firmy Dell nigdy nie została w pełni odzyskana po tym incydencie.

15 sierpnia 1998 r. Sprzedaż pierwszego iMaca G3

Po trzech miesiącach oczekiwania, oryginalny iMac G3 trafia do sprzedaży. iMac „Bondi Blue” stał się znany ze swojej barwnej obudowy, co nadało kres dominacji nudnych beżowych komputerów domowych.

G3 jest jednak znany z tego, że był to pierwszy komercyjnie udany komputer, który eliminował wykorzystanie starszych portów i napędu dyskietek. Była to wówczas szeroko krytykowana decyzja Apple’a, że firma nie uwzględniała starszych technologii. Komputer wyposażony był jedynie w porty USB do podłączania urządzeń peryferyjnych, iMac pomógł spopularyzować nowy standard, nawet na komputerach z systemem Windows.

Kiedy ostatnio widzieliście beżowy komputer? To właśnie wtedy zaczęto odchodzić od tej stylistyki.

16 sierpnia 1995: Pierwszy Internet Explorer

Firma Microsoft wprowadza na rynek program Internet Explorer, który w tym czasie był zmodyfikowaną wersją oprogramowania firmy Spyglass Mosaic, którą firma Microsoft licencjonowała. Później, gdy Microsoft zaczął włączać przeglądarkę internetową Internet Explorer za darmo do systemu Windows, firma Spyglass pozwała firmę Microsoft za to, że nie zapłaciła za to licencji. Microsoft zapłacić wówczas 8 milionów dolarów.

Screen z jednej z pierwszych wersji przeglądarki Internet Explorer
Screen z jednej z pierwszych wersji przeglądarki Internet Explorer

Kto używa teraz Internet Explorera?

17 sierpnia 1982: Pierwsza płyta CD z muzyką

„The Visitors” zespołu ABBA była pierwszą na świecie płytą kompaktową, wyprodukowaną przez firmę Polygram Records, Royal Phillips Electronics w Langenhagen w Niemczech. Phillips i Sony wspólnie opracowali standard CD, który został zaprojektowany jako następca zapisu fonograficznego. Zanim płyta CD trafiła do sprzedaży w listopadzie 1982 roku, wydano około 150 tytułów.

18 sierpnia 1947: Oficjalnie zarejestrowano firmę HP

Firma Hewlett-Packard została oficjalnie założona przez Williama Hewlett i Davida Packarda, dziewięć lat po tym jak zaczęli sprzedawać swoje produkty w garażu w Palo Alto. Firma Hewlett i Packard rozpoczęła działalność w 1938 roku, produkując oscylatory wykorzystywane do testowania urządzeń audio. Odkąd sprzedano osiem swoich pierwszych oscylatorów Disneyowi do przygotowywania kinowego filmu Fantasia , firma HP stała się jedną z największych firm technologicznych na świecie.