Seria dokumentalna o polskim komiksie w Canal+ już w lipcu

Canal+ Discovery wyemituje 10-odcinkową serię filmów dokumentalnych z cyklu „Komiks – Superbohater PRL” o najlepszych polskich twórcach komiksów.

Komiks - Superbohater PRL (seria dokumentalna o polskim komiksie Canal+ Discovery)

Od 11 lipca w każdy wtorek o godzinie 21:40 na Canal+ Discovery będziemy mogli obejrzeć kolejne odcinki serii dokumentalnej zatytułowanej „Komiks – Superbohater PRL”. Wszystkie odcinki będą także puszczane na Canal+ i Canal+ 1, także za pośrednictwem serwisu nc+ go.

Jak czytamy w zapowiedzi tego cyklu, będzie to fantastyczna podróż w niedaleką przeszłość – do lat osiemdziesiątych, kiedy polski komiks miał swój złoty czas. To właśnie wtedy powstały najlepsze polskie komiksy, które czytane są przez pokolenia – aż do dzisiaj.

Seria dokumentalna będzie zatem wyprawą do czasów, kiedy Tytus, Romek i A’Tomek, Kapitan Żbik, Jonka Jonek i KleksKajko i Kokosz czy Yans byli bohaterami zbiorowej wyobraźni. W czasach, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, a w dusze obywateli wkradała się wszechogarniająca szarzyzna, to oni odrywali nas od marazmu codzienności i wprowadzali w barwny świat, bez potrzeby posiadania paszportu.

Wszystkie dziesięć odcinków serii to także spojrzenie na czasy PRL-u oczami twórców komiksów oraz ich postaci. Każdy z odcinków to zupełnie inna opowieść – nie tylko osobiste losy autorów, ale także odmienne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość oraz wspomnienia, które często mogą zaskakiwać.

Przeczytaj także: Audiokomiks to bardzo fajna rzecz!

Zobacz zwiastun serii dokumentalnej o polskim komiksie:

Bohaterami serii „Komiks – Superbohater PRL” będą:

  • Odcinek 1. Papcio Chmiel – najbardziej znany w PRL autor komiksów, Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski swoje wspomnienia rozpoczyna anegdotą o tym, jak historyczne wydarzenie – wystrzelenie sputnika przez ZSRR umożliwiło publikację pierwszego paska o Tytusie w kosmosie, który od dwóch lat zalegał w szufladzie „Świata Młodych”.
  • Odcinek 2. Szarlota Pawel – prezentacja dwóch serii komiksowych Szarloty Pawel (właśc. Eugenia Szarlota Pawel-Kroll). Pierwsza to najbardziej znana kreacja Szarloty – „Jonka, Jonek i Kleks”, opowiadająca o losach dwójki nastolatków, którzy w towarzystwie magicznego, atramentowego Kleksa przeżywają fantastyczne i surrealistyczne przygody. Druga to „Kubuś Piekielny” – komiks ukazujący losy dwóch rodzin, które wprowadzają się do nowo wybudowanego mrówkowca. Historia przypomina te znaną z serialu „Alternatywy 4” i pełna jest humorystycznych nawiązań do groteskowej rzeczywistości PRL.
  • Odcinek 3. Janusz Christa – wspomnienie nieżyjącego już autora Janusza Christy. O artyście opowiada rodzina i przyjaciele, którzy dzielą się wieloma anegdotami na temat pracy nad przygodami Kajka i Kokosza. Sam komiks ma ciekawą genezę, gdyż jego początek sięga 1958 roku, kiedy Christa – jako mieszkający na wybrzeżu miłośnik żeglarstwa – stworzył pasek komiksowy o Kajtku-majtku, do którego dołączył potem Koko. Kajtek i Koko przeżywali wspólne przygody, aż w 1972 narodzili się Kajko i Kokosz.
  • Odcinek 4. Tadeusz Baranowski – został odznaczony medalem Gloria Artis równocześnie z Januszem Christą i H.J. Chmielewskim. Do jego kultowych komiksów z pewnością należy zaliczyć „Antresolkę Profesorka Nerwosolka”. Baranowski opowiada, że wydawca pierwszych przygód Profesora miał zastrzeżenia do tytułu, lecz on nie zgodził się na zasugerowaną zmianę: „Profesor X działa!”, dlatego książeczka nie została wydana. Opublikował ją później, jak wyznaje: właściwie na złość redaktorce – pod oryginalnym tytułem. Inne jego znane dzieła to: „Podróż smokiem Diplodokiem”, „Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko” czy „Orient Men”. Warto opowiedzieć zbiorowo o jego barwnej twórczości, którą charakteryzował dowcipny surrealizm w warstwie słownej i rysunkowej.
  • Odcinek 5. Jerzy Wróblewski – zadebiutował w wieku 17 lat na łamach bydgoskiego dziennika, był niezwykle płodnym artystą. Jego charakterystyczną realistyczną kreskę zna każdy, kto w tamtym okresie zetknął się z komiksem. Wystarczy przytoczyć kilka tytułów, aby pojawiły się wspomnienia: „Hernan Cortes i podbój Meksyku”, „Skradziony skarb”, „Legendy wyspy labiryntu” czy „Figurki z Tilos”. Był też autorem mniej realistycznych pasków komiksowych o groteskowych przygodach Binio Billa.
  • Odcinek 6. Kapitan Żbik – twórcą postaci Kapitana Żbika jest Władysław Krupka – z wykształcenia prawnik, absolwent Wyższej szkoły oficerskiej w Szczytnie oraz autor scenariuszy komiksowych oraz powieści kryminalnych. W milicji był odpowiedzialny za kontakty ze światem artystów. Mówi się otwarcie, że postać Żbika wymyślono, aby przybliżyć młodzieży pracę milicji – dlatego stworzono bohatera, który chętnie działał w zespole, był oddany pracy i posiadał wszelkie pożądane cechy wzorca ówczesnej młodzieży. Włodzimierz Krupka mógłby opowiedzieć o genezie postaci i inspiracjach – jak wspomniał w jednym z wywiadów twarz bohatera wzorowana była na najprzystojniejszym oficerze, a jedyną przywarą Żbika było palenie papierosów.
  • Odcinek 7. W służbie historii – Kapitan Kloss to postać powołana do życia nie na kartach komiksu, lecz w w 18-odcinkowym serialu „Stawka większa niż życie”. Komiksowa seria została zamówiona przez Szwedów, gdzie „Stawka” zdobyła popularność – dla zamawiających oznaczało to tani druk, dla strony polskiej łatwy sposób na zdobycie dewiz.
  • Odcinek 8. Bogusław Polch – przyjaciel z ławki licealnej Grzegorza Rosińskiego, jest znany z fascynacji anatomią i niezwykłej precyzji rysunku. Janusz Christa zachwycał się faktem, że na rysowanych przez niego monetach można odczytać napisy. Jego fascynacja militariami oraz silnymi bohaterami zbliża go do złotej ery komiksu amerykańskiego.
  • Odcinek 9. Grzegorz Rosiński – postać artysty Grzegorza Rosińskiego, niekwestionowanego mistrza wśród rysowników, który w latach 80. mieszkał i pracował w Belgii, łączy „Thorgala” z rzeczywistością PRL. Próżno jednak szukać jakichkolwiek jej oznak w baśniowej przestrzeni komiksu. Niezwykła kreska oraz wszechświat pełen magii i tajemniczości, czerpiący z science fiction, mitologii i horroru, sprawiły, że Thorgal zyskał uznanie również wśród młodych czytelników, którzy dopiero zaczynali interesować się komiksem.
  • Odcinek 10. Zbigniew Kasprzak i Nowa Fala – „Yans” to kolejna propozycja z gatunku science-fiction, która zyskała status kultowej. Ukazywała się w Polsce od 1983 roku, choć wydawało ją belgijskie Le Lombard (podobnie jak „Thorgala”). Jednak tym, co poniekąd łączy Yansa z PRL, są dwie postacie – Grzegorza Rosińskiego oraz bohatera tego odcinka – Zbigniewa Kasprzaka, który tuż po transformacji, w 1990 roku, przejął serię od kolegi.

Cała seria będzie świetną wakacyjną przygodą z polskim komiksem zarówno dla tych, którzy jak ja wychowali się na Kajku i Kokoszu, Tytusie i Kapitanie Żbiku.

Ja już odkurzyłem swoje komiksy, a Wy? Na wakacje jak znalazł :)

Kajko i Kokosz (Janusz Christa) komiksy

źródło: Canal Plus