AutoDraw od Google’a to współczesny „zaczarowany ołówek”

Webowe narzędzie AutoDraw  firmy Google korzysta z uczenia maszynowego do rozpoznawania i zastępowania odręcznych rysunków – proste i genialne!

AutoDraw (logo) - szybkie rysowanie w przeglądarce.

Najnowszy eksperyment firmy Google, wykorzystujący sztuczną inteligencję to nie tylko zabawa i sprytna demonstracja technologii, ale również przydatne narzędzie do rysowania, dostępne wprost z przeglądarki internetowej. Mowa o AutoDraw, które wykorzystuje uczenie maszynowe do zastępowania odręcznie wykonanych rysunków na komputerze lub smartfonie prostymi obrazami gotowymi do wstawienia.

Google – zauważając, że na rynku nie ma zbyt wielu rozwiązań umożliwiających wykonanie szybkiej i prostej grafiki np. w podróży, stworzyło program webowy AutoDraw. Osoby, które nie posiadają talentu plastycznego i wyczucia estetycznego nie muszą się już o to martwić – komputer domyśli się sam co chcieliśmy narysować i zaproponuje gotowe rozwiązania do zastąpienia. W ten sposób każdy może stworzyć własną ulotkę, ikonę, piktogram, zaproszenie lub jakiekolwiek inne dzieło plastyczne.

Narzędzie jest darmowe i nie trzeba nic instalować. Wszystko dzieje się online a program AutoDraw rozpozna natychmiast to co chciałeś narysować. Gotowe sugestie zostały stworzone oczywiście przez profesjonalnych grafików, a nie przez komputer.

Narzędzie doskonale sprawdza się na urządzeniu mobilnym (smartfonie lub tablecie), gdzie możemy szybko narysować palcem pożądany kształt.

Zobaczcie tylko, jak łatwo narysować smartfona, wystarczą dwa prostokąty i już:

Przykład ryzunku w wersji mobilnej AutoDraw
Przykład ryzunku w wersji mobilnej AutoDraw

Jak korzystać z AutoDraw?

Użytkownicy zaczynają swoją pracę na pustym obszarze. Domyślnym narzędziem jest „zaczarowany ołówek”, czyli cyfrowy ołówek, dzięki któremu dopasujemy narysowane kształty do gotowych sugestii. Oprócz tego inteligentnego narzędzia dostępne są miedzy innymi prosty przybornik z kształtami, zwykłym ołówkiem, narzędziem do wstawiania tekstu i wypełniania jednym z 24 dostępnych kolorów.

Korzystając z „zaczarowanego ołówka”, czyli narzędzia AutoDraw (automatycznego rysowania) wystarczy wybrać najbardziej odpowiadającą sugestię do zastąpienia i gotowe! Rysowanie jeszcze nigdy nie było tak proste i przyjemne.

Za pomocą aplikacji można wykonać także zwykły rysunek odręczny. Inne ustawienia obejmują zmianę rozmiaru i orientacji płótna oraz możliwość wyeksportowania i pobrania naszego dzieła w pliku PNG. Dziwne, że narzędzie nie działa w orientacji poziomej na mobile’u, bo przecież taka pozycja wydaje się najbardziej naturalna dla tego typu zastosowań.

Pomimo, że AutoDraw jest „tylko” eksperymentem, to jest to naprawdę bardzo przydatne narzędzie. Mam nadzieję, że zostanie zintegrowane z innymi aplikacjami Google’a, takimi jak Google Keep czy np. Gmail.

Już teraz możecie rysować do woli pod adresem autodraw.com

źródło: Google via 9TO5Google (dzięki Ewa!)