[24 marca] Dzień w historii technologii

Ponad 215 lat temu opatentowano pierwszą maszynę parową, 61 lat temu układ scalony, a pierwszy OS X ukazał się zaledwie 16 lat temu.

24 marca - Dzień w historii technologii

24 marca 1802: Opatentowano pierwszy silnik parowy

Patent dla pierwszego silnika parowego został wydany Richardowi Trevithickowi i Andrew Viviane’owi. Maszyna nazywa się „Puffing Devil” lub „Puffer”. Silnik mógł wytworzyć 145 psi, aby popchnąć samochód do przodu.

Richard miał dwie wersje silnika – jeden samochodowy, a drugi dla lokomotywy. Samochód został po raz pierwszy pokazany 24 grudnia 1801 roku, niestety silnik zaliczył katastroficzną porażkę, ponieważ przegrzał się i zapłonął.

Ostatecznie w 1804 r. patent Trevithicka został zastosowany w pierwszej lokomotywie, która mogła po torze pociągnąć dziesięć samochodów wzdłuż toru.

24 marca 1959: Texas Instruments zademonstrowało pierwszy układ scalony Jacka Kilby’iego

Texas Instruments (TI) zaprezentowało pierwszy układ scalony. Jego wynalazca Jack Kilby (ur. 8 listopada 1923) stworzył urządzenie udowadniające, że rezystory i kondensatory mogą działać na tym samym materiale półprzewodnikowym. Jego obwód składał się ze szczelin germanu z pięcioma elementami połączonymi przewodami. Robert Noyce z Fairchild, który zgłosił patent w kilka miesięcy po Kilbym sprawił, że przemysł układu scalonego był opłacalną technologicznie technologią. Obaj mężczyźni są uznawani za współtwórców IC (Integrated Circuit, z ang. układ scalony).

24 marca 2001: Apple wydało system Mac OS X dla komputerów stacjonarnych

Wersja serwerowa oprogramowania komputerów Mac o nazwie OS X trafiła do sprzedaży w 1999 roku, ale wersja desktopowa została wydana dopiero w 2001 roku. System operacyjny zgodny był z POSIX (z jądrem XNU). OS X (wymawiane OS dziesięć) opierał się na oprogramowaniu OPENSTEP, pochodzącym z innej firmy Steve’a Jobsa NeXT (firma Apple zakupiła NeXT w 1996 roku).

Pierwsza wersja systemu Mac OS X miała nazwę kodową „Cheetah” (publiczna wersja beta to „Kodiak”). Od tego wzięły się kolejne nazwy OS X Puma, Jaguar, Panther, Tygrys, Leopard, Snow Leopard, Lion aż w końcu ukazał się Mountain Lion.

Obecna wersja systemu macOS (nowa nazwa OS X) to macOS Sierra 10.12.3.