[24 marca] Dzień w historii technologii

Ponad 215 lat temu opatentowano pierwszą maszynę parową, 61 lat temu układ scalony, a pierwszy OS X ukazał się zaledwie 16 lat temu.

24 marca - Dzień w historii technologii

24 marca 1802: Opatentowano pierwszy silnik parowy

Patent dla pierwszego silnika parowego został wydany Richardowi Trevithickowi i Andrew Viviane’owi. Maszyna nazywa się „Puffing Devil” lub „Puffer”. Silnik mógł wytworzyć 145 psi, aby popchnąć samochód do przodu.

Richard miał dwie wersje silnika – jeden samochodowy, a drugi dla lokomotywy. Samochód został po raz pierwszy pokazany 24 grudnia 1801 roku, niestety silnik zaliczył katastroficzną porażkę, ponieważ przegrzał się i zapłonął.

Ostatecznie w 1804 r. patent Trevithicka został zastosowany w pierwszej lokomotywie, która mogła po torze pociągnąć dziesięć samochodów wzdłuż toru.


24 marca 1959: Texas Instruments zademonstrowało pierwszy układ scalony Jacka Kilby’iego

Texas Instruments (TI) zaprezentowało pierwszy układ scalony. Jego wynalazca Jack Kilby (ur. 8 listopada 1923) stworzył urządzenie udowadniające, że rezystory i kondensatory mogą działać na tym samym materiale półprzewodnikowym. Jego obwód składał się ze szczelin germanu z pięcioma elementami połączonymi przewodami. Robert Noyce z Fairchild, który zgłosił patent w kilka miesięcy po Kilbym sprawił, że przemysł układu scalonego był opłacalną technologicznie technologią. Obaj mężczyźni są uznawani za współtwórców IC (Integrated Circuit, z ang. układ scalony).

24 marca 2001: Apple wydało system Mac OS X dla komputerów stacjonarnych

Wersja serwerowa oprogramowania komputerów Mac o nazwie OS X trafiła do sprzedaży w 1999 roku, ale wersja desktopowa została wydana dopiero w 2001 roku. System operacyjny zgodny był z POSIX (z jądrem XNU). OS X (wymawiane OS dziesięć) opierał się na oprogramowaniu OPENSTEP, pochodzącym z innej firmy Steve’a Jobsa NeXT (firma Apple zakupiła NeXT w 1996 roku).

Pierwsza wersja systemu Mac OS X miała nazwę kodową „Cheetah” (publiczna wersja beta to „Kodiak”). Od tego wzięły się kolejne nazwy OS X Puma, Jaguar, Panther, Tygrys, Leopard, Snow Leopard, Lion aż w końcu ukazał się Mountain Lion.

Obecna wersja systemu macOS (nowa nazwa OS X) to macOS Sierra 10.12.3.

Łukasz Majchrzyk
Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii.
Łukasz Majchrzyk
Obserwuj

Ostatnie wpisy od Łukasz Majchrzyk (wszystkie)