Android dogania Windowsa w rankingu systemów operacyjnych

Android jest coraz bliższy podium w rankingu najpopularniejszych systemów operacyjnych wykorzystywanych przez internautów.

Serwis StatCounter opublikował dzisiaj dane statystyczne za luty 2017 roku, z których jednoznacznie wynika, że mobilny system operacyjny jest coraz bliższy przegonienia systemu Windows w zestawieniu najpopularniejszych systemów operacyjnych na całym świecie, wykorzystywanych na urządzeniach łączących się z internetem.

Opublikowany dzisiaj wykres obejmujący udziały systemów operacyjnych na świecie od 2012 do 2017 roku obejmuje instalacje na urządzeniach stacjonarnych (komputery/laptopy) oraz tablety i smartfony. Na wykresie wyraźnie widać wspinającego się Androida kosztem słabnącego Windowsa.  Jeszcze w 2012 roku Windows posiadał 82-proc. udział w rynku, a Android zaledwie 2,2 proc. W lutym 2017 roku system operacyjny Microsoftu posiada już tylko 38,6 proc. udziału w rynku, a Android 37,4 proc..

Jeszcze pięć lat temu, myśl, że mobilny system operacyjny Android będzie posiadał prawie taki sam udział jak Windows była mocno abstrakcyjna. Ogromny udział systemu Google’a jest głównie wynikiem rosnącej popularności smartfonów i tabletów łączących się z internetem mobilnym, spadającej sprzedaży tradycyjnych komputerów oraz wpływ rynku azjatyckiego na rynek światowy.

W najnowszym raporcie zauważono jednak, że ​​system Windows wciąż dominuje na światowym rynku systemów operacyjnych na samych komputerach – w tym rankingu stanowi obecnie aż 84,1 proc.. Pozostaje również na szczycie, jeśli pod uwagę weźmiemy tylko kraje europejskie i Stany Zjednoczone. Natomiast w samej Azji Android ma ponad 50-proc. udział.

W Ameryce Północnej system Windows (wszystkie wersje) utrzymał prowadzenie wśród wszystkich platform z 40,7-proc. udziałem, na drugim miejscu znalazł się iOS (24,9 proc.) i na trzecim Android (20,3 proc.). Podobnie rzecz ma się w Europie, gdzie systemie Windows (51,8 proc.) jest ponad dwukrotnie większy udział niż  Android (23,5 proc.). Jednak w Azji, Android ma 51,8-proc. udział w porównaniu do 29,8 proc. dla Windowsa.

Wykres: Udział systemów operacyjnych na świecie (2012-2017)

StatCounter analizuje dane na podstawie swojego oprogramowania, które odnotowuje ponad 15 mld odsłon miesięcznie z ponad 2,5 mln witryn internetowych.

Udział systemów operacyjnych na świecie (wszystkie platformy) stan na luty 2017 r.:

  1. Windows: 38,59%
  2. Android: 37,42%
  3. iOS: 12,99%
  4. OS X (macOS): 5,24%
  5. nieznane: 2,56%
  6. Linux: 0,77%
Udział systemów operacyjnych na świecie (luty 2017) - wszystkie platformy
Udział systemów operacyjnych na świecie (luty 2017)

Cały raport można przeczytać na stronie internetowej firmy: Android challenges Windows as world’s most popular operating system in terms of internet usage a bieżace statystyki systemów operacyjnych na świecie można śledzić pod tym adresem: gs.statcounter.com/os-market-share.

źródła: StatCounter via 9TO5Google – Report: Android inches closer to passing Windows as most popular OS for internet usage