Bank Millennium wdrożył płatności telefonem HCE

Klienci Banku Millennium mogą już płacić zbliżeniowo smartfonem, czy to oznacza, że bank dołączy do oferujących płatności w usłudze Android Pay?

Płatności zbliżeniowe smartfonem HCE w Banku Millennium

Bank Millennium udostępnił usługę, która pozwala płacić smartfonem tak jak kartą zbliżeniową. Usługa działa w oparciu o technologię HCE i umożliwia stworzenie wirtualnej karty płatniczej w aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu klienci mogą szybko i wygodnie płacić bez potrzeby noszenia gotówki czy plastikowej karty.

– Płatności zbliżeniowe telefonem to ciągle nowość, jednak ich popularność wśród klientów stale rośnie. To niezwykle proste i intuicyjne rozwiązanie pozwala używać telefonu jak plastikowej karty zbliżeniowej. Płatności zbliżeniowe są obsługiwane w Polsce aż przez około 90% terminali. Co więcej, Polska znajduje się w światowej czołówce pod względem szybkości przyswajania nowych technologii przez konsumentów. To pozwala nam wierzyć, że płatności zbliżeniowe telefonem zostaną przez naszych klientów entuzjastycznie przyjęte – skomentował Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Klienci, którzy utworzą w aplikacji Banku Millennium mobilną kartę Mastercard, będą mogli zapłacić telefonem wszędzie tam, gdzie są akceptowane płatności zbliżeniowe Mastercard, czyli w jednym z 6 mln terminali płatniczych na całym świecie. Wystarczy odblokować i przyłożyć telefon do terminala płatniczego, tak samo jak w przypadku płatności tradycyjną kartą zbliżeniową. W przypadku transakcji powyżej 50 zł konieczne jest ich zatwierdzenie PIN-em na klawiaturze terminala. Aktywacja wirtualnej karty oraz korzystanie z usługi są bezpłatne. Karta będzie ważna 4 lata. Usługa realizowana jest we współpracy z Mastercard.

– Badania Mastercard pokazują, że młodszym konsumentom już dziś trudniej jest się obyć bez telefonu niż bez portfela. Trend ten będzie postępować, a plastikowe karty płatnicze coraz częściej będą zastępowały ich cyfrowe odpowiedniki powiązane ze smartfonem. Technologie Mastercard, takie jak szyfrowanie danych, płatności oparte na chmurze obliczeniowej czy tokenizacja, pozwalają zrobić ten krok w kierunku innowacyjnych płatności z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. To, w połączeniu z otwartością Polaków na nowoczesne technologie oraz doskonale rozwiniętą infrastrukturą sprawi, że zbliżeniowe płatności mobilne będą w Polsce szybko zdobywać nowych zwolenników – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Aktywacja płatności HCE w aplikacji mobilnej Banku Millennium
Aktywacja płatności HCE w aplikacji mobilnej Banku Millennium

Co jest potrzebne, aby płacić zbliżeniowo telefonem w Banku Millennium?

Do realizacji płatności HCE (ang. Host Card Emulation) wystarczy telefon wyposażony w jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, czyli Android 4.4 (lub kolejne wersje) z anteną NFC oraz aplikacją mobilną Banku Millennium. Co istotne, połączenie z internetem nie jest konieczne w momencie płatności – 10 kolejnych płatności można dokonać off-line (pula odnawia się automatycznie przy kolejnym połączeniu  z siecią).

To, czym HCE wyróżnia się wśród innych technologii umożliwiających płatności mobilne, jest uniezależnienie od dostawców usług telekomunikacyjnych. Umowa z operatorem sieci nie jest wymagana, ponieważ dane potrzebne do transakcji nie są przypisane do karty SIM znajdującej się w telefonie, ale przechowywane w tzw. chmurze obliczeniowej dostarczanej przez platformę tokenizacyjną firmy Mastercard (MDES). Dane generowane do transakcji nie identyfikują właściciela wirtualnej karty i są powiązane bezpośrednio z tokenem, czyli numerem przypisanym do konkretnego urządzenia. Oznacza to, że płatności można dokonać tylko tym telefonem, do którego przypisano kartę, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Co z Android Pay?

Bank na razie nie komentuje i nie udziela informacji na temat udostępnienia usługi Android Pay swoim klientom, ale wdrożenie płatności HCE może świadczyć, że Millennium wkrótce dołączy do banków, które wdrożyły usługę płatności mobilnych Google’a.

Przypomnijmy, że Android Pay dostępny jest w Polsce od 17 listopada 2016 roku i na razie usługę oferują tylko trzy banki: Alior Bank, BZW BK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Wkrótce płatności za pomocą aplikacji Google’a mają być także dostępne w mBanku.

źródło: informacja prasowa