Elektroniczne PIT-y po raz pierwszy górą

Po raz pierwszy Polacy złożyli więcej PIT-ów elektronicznych niż w wersji papierowej – czy to początek końca urzędowych okienek?

Więcej PIT-ów elektronicznych niż papierowych (2016)

Ministerstwo Finansów poinformowało, że po raz pierwszy od czasu kiedy Polacy mogą składać roczne zeznania podatkowe przez internet, liczba elektronicznych e-PIT-ów przekroczyła  liczbę zeznań papierowych składanych w urzędach skarbowych (przy porównaniu pierwszych kwartałów roku).

Rozliczenia roczne przez internet są z roku na rok coraz popularniejsze. Elektroniczny PIT oznacza rozliczenie szybkie, łatwe i bez wychodzenia z domu. Polacy coraz chętniej korzystają z tej formy rozliczenia się z rocznego podatku z urzędem skarbowym. Podczas gdy w 2010 r. (zeznania podatkowe za 2009 r.) przez internet rozliczyło się 328 tys. podatników (czyli zaledwie 2 proc. składających PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39, 16, 16A i 19 A), to w 2014 r. było to już 5 mln 416 tys. e-PIT-ów (30 proc. rozliczeń), a w ubiegłym roku, kiedy padł rekord 7 mln 410 tys. e-PIT-ów, stanowiły one już 40 proc. wszystkich rozliczeń.

— W pierwszym kwartale 2016 r. po raz pierwszy w historii liczba PIT-ów składanych przez internet przewyższyła liczbę zeznań papierowych, ich udział wyniósł 52 proc. Zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany, co będzie kolejnym potwierdzeniem, że Polacy chętnie korzystają z nowoczesnych narzędzi informatycznych, takich jak e-Deklaracje. Szczególnie dbamy o to, aby były one nie tylko przydatne, bo oszczędzają czas i pieniądze podatników, ale także zaprojektowane prosto i intuicyjnie – powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

Rozliczenia PIT (elektroniczne vs. papierowe) od 2010 do 2016 r.
Rozliczenia PIT (elektroniczne vs. papierowe) od 2010 do 2016 r.

Do 20 kwietnia 2016 r. Polacy złożyli już ponad 6 mln 600 tys. e-PIT-ów. — Biorąc pod uwagę dzienny przyrost liczby elektronicznych zeznań w ostatnich dniach okresu rozliczania, który w tym roku trwa do 2 maja, a który jest o kilkanaście procent wyższy niż w tym samym okresie w poprzednich latach, spodziewamy się rekordowego wyniku i przekroczenia 8 milionów e-PIT-ów – dodał wiceminister.

Rozliczenia roczne podatków z podziałem na lata (2010-2016)

źródło: informacja prasowa Ministerstwa Finansów