Minęło 25 lat od wysłania pierwszego polskiego e-maila

We wtorek 17 lipca 1990 roku, czyli 25 lat temu, została wysłana pierwsza wiadomość e-mail do Polski. Zobacz, jak wyglądała treść pierwszego e-maila wysłanego do naszego kraju.

Informatycy CIUW, którzy wysłali pierwszego polskiego e-maila (od lewej K. Gaweł, T. Węgrzynowski, A. Smereczyński)
Informatycy CIUW, którzy wysłali pierwszego polskiego e-maila (od lewej K. Gaweł, T. Węgrzynowski, A. Smereczyński)

Żeby wysłać pierwszego e-maila do naszego kraju, nie wystarczyło podpiąć komputer do modemu telefonicznego. Należało mieć odpowiedni modem, którego przesyłka do Polski była zatwierdzana przez rozmaite urzędy (CoCom) oraz specjalne połączenie telefoniczne między Polską i Danią.

Wiadomość została wysłana przez Tadeusza Węgrzynowskiego z węzła DKEARN zlokalizowanego w UNI-C w Lyngby k. Kopenhagi w Danii, do pracowników CI UW i Andrzeja Smereczyńskiego, który uruchomił serwer PLEARN w Centrum Informatycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

E-mail został napisany na komputerze BASF i dotarł do Polski 17 lipca 1990 roku o godzinie 14:01:20 czasu polskiego.

Jak brzmiała treść pierwszego e-maila wysłanego do Polski?

Panie Andrzeju miło mi powitać pana z Kopenhagi pozdrowienia dla wszystkich w CIUW

Powyższy cytat to pełna treść pierwszego e-maila wysłanego do naszego kraju. Są to znaczące słowa, które już zapisały się w historii polskiej nauki, informatyki i internetu. Poniżej wydruk pierwszego e-maila wysłanego do Polski (z dopiskiem: Kto nie chce niech nie wierzy.

Pierwszy polski e-mail wysłany 17 lipca 1990 r. przez Tadeusza Węgrzynowskiego
Pierwszy polski e-mail wysłany 17 lipca 1990 r. przez Tadeusza Węgrzynowskiego (wydruk), z arch. T. Węgrzynowskiego

Minutę po otrzymaniu pierwszego e-maila, Andrzej Smereczyński wysłał odpowiedź o następującej treści:

Nigdy w CIUW nie było tyle radości!

To było pierwsze połączenie Polski z siecią komputerową EARN, łączącą informatyczne ośrodki informatyczne w Europie. Według wspomnień Tadeusza Węgrzynowskiego, już chwilę od połączenia, na ekranie komputerów zaczęły zgłaszać się węzły z różnych stron świata, tym samym polski PLEARN był połączony z Internetem.

Zobacz, całe zdjęcie wydruku pierwszego polskiego e-maila (z archiwum T. Węgrzynowskiego). Na wyblakłym już, historycznym wydruku widnieją równie stare dopiski: Europa puka do drzwi (komputera)!!! oraz wcześniej wspomniane  Kto nie chce niech nie wierzy. – kliknij, aby powiększyć:

Pierwszy polski e-mail (17.07.1990 r.)

Już po mięsiącu działania polska sieć miała już 1000 użytkowników, wśród których byli ludzie nauki, przedstawiciele placówek dyplomatycznych w Polsce, w tym z ambasady USA. Wszystko dlatego, że nie było wówczas w Polsce żadnego serwisu poczty elektronicznej. Pierwszy pojawił się dopiero w 1995 roku.

Czym był PLEARN?

Polska sieć PLEARN mieściła się w budynkach CIUW i początkowo jedynie tam można było korzystać z poczty elektronicznej i grup dyskusyjnych.

W 1992 r, polska część sieci EARN łączyła 22 uczelnie krajowe i ponad 20 tysięcy użytkowników. Wtedy też PLEARN uzyskała bezpośredni dostęp do internetu. Sieć PLEARN zakończyła pracę 15 listopada 2000.

Konfiguracja systemu PLEARN (schemat)

Jak wyglądało założenie elektronicznego konta pocztowego, czyli adresu poczty e-mail?

Najpierw należało fizycznie zgłosić się do Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego i wypełnić formularz, aby móc zweryfikować użytkownika.

Jak wspomina Tadeusz Węgrzynowski z czasem sieć się rozrastała: —Zwiększana była szybkość tego łącza, były coraz większe możliwości. Później powstała sieć krajowa, powstawały sieci miejskie, lokalne. I to wszystko, co działo się na naszych oczach, widzimy teraz.

Wiadomość T. Węgrzynowskiego do prof. T. Homokla

źródło: TVN24 – 25 lat temu wysłano pierwszego e-maila do Polski, Wikipedia – Historia Internetu w Polsce