Technologia Bezpiecznego Przeglądania Google

Zobacz jak Google pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa w internecie.

Bezpieczne przeglądanie z Google

Dzisiaj, w dniu urodzin sieci Web, Google zaprezentowało jakie wprowadziło usprawnienia w technologii Bezpiecznego Przeglądania, która chroni ponad 1,1 miliarda ludzi na świecie.

Technologia Bezpiecznego Przeglądania nie jest tak wiekowa jak sama sieć Web, która dzisiaj obchodzi 26 urodziny, ale odkąd została uruchomiona prawie 8 lat temu, jest stale dostosowywana i rozwijana by chronić internautów.

Bezpieczne Przeglądanie zapewnia użytkownikom informacje, aby uniknąć niebezpieczeństw w sieci Web. Ochrona dotyczy zarówno tych, którzy korzystają z Google’a jak i z innych rozwiązań online. Niebezpieczne witryny wykrywane przez mechanizmy Bezpieczne Przeglądanie trafiają do jednej z dwóch kategorii:

  • Strony ze złośliwym oprogramowaniem – witryny, które celowo atakują użytkowników poprzez malware, phishing i niechciane oprogramowanie, którego nie da się odinstalować i wprowadza użytkownika w błąd
  • Strony wyłudzające informacje – witryny, które nieumyślnie atakują użytkownika, ponieważ same stały się ofiarą ataku, najczęściej bez wiedzy właściciela na temat tego co się stało.

Gdy Google wykryje tego typu witryny, technologia Bezpieczne Przeglądanie ostrzega internautów na wiele sposobów, między innymi przez ostrzeżenia w przeglądarkach Chrome, Firefox i Safari.

Użytkownicy, którym wyświetlane są ostrzeżenia

Wykrywalność niebezpiecznych witryn

Funkcja Bezpiecznego przeglądania Google sprawdza miliardy adresów URL dziennie w poszukiwaniu niebezpiecznych stron. Codziennie wykrywane są tysiące nowych stron stanowiących zagrożenie dla użytkowników. Wiele nich to dobre strony, które nie stosują nielegalnych praktyk webmasterskich, ale zostały przejęte. Po wykryciu niebezpiecznych stron wyświetlane jest przy nich ostrzeżenie w wyszukiwarce Google i przeglądarkach internetowych.

Ostrzeżenie wyświetlane przez Google o niebezpiecznej stronie

Obecnie Bezpieczne Przeglądanie pokazuje użytkownikom ponad 5 mln ostrzeżeń dziennie dotyczących bardzo różnych kategorii niebezpiecznych witryn i szkodliwego, niechcianego oprogramowania, a każdego miesiąca wykrywa ponad 50 tys. stron typu malware i ponad 90 tys. stron stosujących mechanizmy wyłudzania danych, czyli phishing. Więcej szczegółowych informacji na ten temat możecie znaleźć w naszym raporcie przejrzystości dotyczącym bezpieczeństwa sieci.

Z usługi Bezpiecznego przeglądania Google korzysta około miliarda użytkowników.

Help for hacked sites: Overview

Co nowego w technologii Bezpiecznego Przeglądania Google?

Na początku, w 2007 r. ostrzeżenie technologii Bezpieczne Przeglądanie pojawiało się w prawym górnym rogu przeglądarki internetowej, aby ostrzec użytkowników przed potencjalnie niebezpieczną witryną.
Od tego czasu ataki stawały się coraz bardziej złożone i zaawansowane. Poprzez lata Google wbudowało rozwiązanie Bezpieczne Przeglądanie w inne produkty Google’a, aby pomóc internautom pozostać bezpiecznym w sieci w kolejnych miejscach:

  • Safe Browsing API: darmowy mechanizm Bezpieczne Przeglądanie udostępniany jest deweloperom. W tym tygodniu Google dodało informacje o witrynach przechowujących niechciane oprogramowanie, by deweloperzy mogli lepiej chronić swoich użytkowników.
  • Chrome: zanim użytkownicy odwiedzą witrynę chcącą dostarczyć niechciane oprogramowanie lub spróbują je pobrać, Google pokazuje wyraźne ostrzeżenie.
  • Google Analytics: zintegrowano technologię Bezpieczne Przeglądanie z powiadomieniami Google Analytics, dzięki temu właściciele witryn mogą szybko podjąć działanie, by chronić użytkowników jeśli tylko występują jakieś problemy na ich stronie. Poprzednio tego typu ostrzeżenia wysyłane było tylko poprzez Narzędzia dla Webmasterów.
  • Reklamy:  identyfikacja reklamy, które chcą zainstalować użytkownikom niechciane oprogramowanie.

źródło: Blog Google Polska – Bezpieczne Przeglądanie Google pomaga chronić internautów na całym świecie