iPhone najczęściej łączącym się z internetem urządzeniem mobilnym w Polsce

W grudniu iPhone prześcignął iPada i jest najczęściej używanym urządzeniem mobilnym przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami.

Od 17 grudnia 2014 roku Gemius wprowadził zmiany w metodologii tworzenia rankingów modeli i producentów urządzeń mobilnych. Teraz rankingi będą tworzone na podstawie liczby odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic, a nie – jak było dotychczas – na podstawie uśrednionego dla witryn udziału procentowego odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic. Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę jakości i precyzji prezentowanych danych.

Rankingi tworzony jest na podstawie liczby odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic. Odsłona to zdarzenie polegające na wyświetleniu strony z poprawnie wykonującym się skryptem badania gemiusTraffic. Urządzeniem mobilnym w poniższych rankingach są wszystkie przenośne urządzenia elektroniczne, które pozwalają na przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych bez potrzeby utrzymywania przewodowego połączenia z internetem. W zestawieniu nie zostały uwzględnione przenośne komputery osobiste.

Ranking urządzeń mobilnych (według modeli)

W grudniowym rankingu modeli urządzeń mobilnych używanych przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami po raz pierwszy iPhone wysunął się na prowadzenie, który generuje teraz 13,35% odsłon wśród urządzeń mobilnych. Nowy leader pokonał iPada, który od października 2011 roku był numerem jeden – to właśnie 3 lata temu iPad pokonał iPhone’a w tym rankingu. Zmiana leadera spowodowana jest najprawdopodobniej rosnącą popularnością większych iPhone’ów 6 i 6 Plus, które wypierają tablety.

Ranking urządzeń mobilnych wg modelu (grudzień, 2014, Polska)
Ranking urządzeń mobilnych wg modelu (grudzień, 2014, Polska)

Ranking urządzeń mobilnych (według producentów)

Poniżej ranking producentów urządzeń mobilnych używanych przez internautów łączących się z obszaru Polski z polskimi witrynami. Ranking jest tworzony na podstawie liczby odsłon stron uwzględnionych w badaniu gemiusTraffic. W tym zestawieniu urządzeń mobilnym nie ma większych zmian, na pierwszym miejscu znajduje się wciąż Samsung (32,32%), który od września odnotowuje powolny spadek, tuż za nim są pnące się do góry Apple (25,95%) i oscylujące wokół stałej wartości Sony (12,97%).

Ranking urządzeń mobilnych wg producenta (grudzień, 2014, Polska)
Ranking urządzeń mobilnych wg producenta (grudzień, 2014, Polska)

źródło: gemiusRanking