Smartfony wypierają aparaty cyfrowe

Jeśli chodzi o fotografię, to smartfony zaczynają rządzić również w tym obszarze.

Zintegrowana kamera z urządzeniem mobilnym typu smartfon lub tablet nie może być porównywana z lustrzanką, ale i tak te pierwsze są zdecydowanie częściej wykorzystywane do robienia zdjęć – zapewne przez ich powszechność. Według raportu Shutterfly przeprowadzonego przez Edelmana w sierpniu 2014 roku, 81 proc. fotografujących w Stanach Zjednoczonych używa smartfona, 55 proc. mówi, że używa do tego celu aparatu cyfrowego, 25 proc. używa tabletu!, a 24 proc. używa lustrzanek cyfrowych DSLR.

Jednym z głównych powodów dominacji smartfonów wśród urza∂zeń do fotografowania jest fakt, że można go wszędzie zabrać, w przeciwieństwie do cięższych i bardziej skomplikowanych aparatów. Również na wakacjach, czy wycieczce łatwiej jest mieć ze sobą smartfona niż cały zestaw obiektywów do lustrzanki. Udostępnianie zdjęć na portalach społecznościowych i na komunikatorach jest bułką z masłem, dzięki czemu smartfon jeszcze bardziej atrakcyjny dla przeciętnego użytkownika.

Na poniższej grafice widzimy jaki odsetek Amerykanów korzysta z poszczególnych urządzeń do robienia zdjęć. Myślę, że w Polsce ten podział nie różni się znacząco (szczególnie jeśli chodzi o popularność smartfonów).

Aparaty cyfrowe zostają wyparte przez smartfony
Aparaty cyfrowe zostają wyparte przez smartfony

źródło: Statista – Digital Cameras Are Getting Ditched For Smartphones