Co nowego w systemie iOS 8.1?

Apple wyda system iOS 8.1 w poniedziałek 20 października. Zobaczcie, co nowego można spodziewać się po tym uaktualnieniu.

Już w poniedziałek zostanie wydane uaktualnienie systemu mobilnego Apple’a iOS 8.1, które przyniesie wiele ciekawych funkcji. Między innymi możliwość wysyłania SMS-ów z innych urządzeń Apple’a, Apple Pay, udoskonalona Rolka aparatu, Instant Hotspot i wiele więcej.

Wysyłanie wiadomości SMS z Maca

Zdarza się, że Twój iPhone dzwoni, ale akurat nie masz go przy sobie. Może ładuje się w innym pokoju. Albo jest schowany głęboko w plecaku. Ale swojego Maca lub iPada akurat masz przed sobą. Teraz możesz nawiązywać i odbierać połączenia na tych urządzeniach, o ile tylko Twój iPhone z systemem iOS 8 działa w tej samej sieci Wi‑Fi. Gdy nadejdzie połączenie, na ekranie pojawia się imię i nazwisko osoby dzwoniącej, jej numer i zdjęcie profilowe. Wystarczy kliknąć lub machnąć na powiadomieniu, aby odebrać połączenie, zignorować je lub odpowiedzieć krótką wiadomością. Dzwonienie z iPada lub Maca jest równie łatwe. Po prostu stukasz lub klikasz numer telefonu w Kontaktach, Kalendarzu lub Safari. Połączenia realizowane są przez numer przypisany do karty Twojego iPhone’a, więc nie musisz niczego konfigurować.

Ciągłość to jedna z ciekawszych nowości, która czyni ekosystem Apple’a naprawdę wyjątkowym. Funkcja dostępna jest na systemie iOS 8.1 i OS X Yosemite. Dzięki niej można odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne np. z iPada i płynnie przełączać się między urządzeniem z systemem iOS do Mac bez utraty postępu prac w edycji dokumentów. Apple poszło jeszcze dalej i daje możliwość odbierania i wysyłania SMS-ów z iPada i Maca, pod warunkiem, że uwierzytelnimy nasz telefon z pozostałymi urządzeniami.

Gdy iPhone jest w pobliżu (podłączony do tej samej sieci Wi-Fi), użytkownicy komputerów Mac mogą teraz wysyłać i odbierać standardowe wiadomości SMS bezpośrednio z programu Wiadomości dla Maca, który wcześniej ograniczony był do wysyłania i odbierania wiadomości iMessages za pośrednictwem połączenia Wi-Fi.

Ciągłość, wysyłanie SMS-ów i odbieranie połączeń na innych urządzeniach.
Ciągłość, wysyłanie SMS-ów i odbieranie połączeń na innych urządzeniach.

Natychmiastowy Hotspot

Instant Hotspot jest kolejnym elementem ciągłości, który jest dostępny w systemie iOS 8.1 i OS X Yosemite. Jest to wygodna funkcja, dzięki której pod systemem OS X Yosemite możemy automatycznie wykrywać iPhone’a i umieścić go na liście dostępnych połączeń/sieci bezprzewodowych.

Jeśli jesteś poza zasięgiem sieci Wi‑Fi, Twój iPad lub Mac może połączyć się ze znajdującym się niedaleko iPhone’em, który pełni rolę osobistego hotspotu. Dzięki nowej funkcji Instant Hotspot nazwa Twojego iPhone’a figuruje na liście sieci Wi‑Fi w Ustawieniach na iPadzie oraz w menu Wi‑Fi na Macu. Wystarczy ją wybrać — i już masz połączenie. A gdy nie korzystasz z połączenia udostępnianego przez telefon, urządzenia inteligentnie rozłączają się, by nie obciążać niepotrzebnie baterii.

Instant Hotspot
Instant Hotspot

Apple Pay

Apple Pay to system płatności mobilnych firmy Apple, który działa w sklepach fizycznych i internetowych. Na razie funkcja będzie dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, z czasem zostanie wprowadzona w kolejnych krajach.  Transakcje są w pełni anonimowe i potwierdzane odciskiem palca przez Touch ID.

Apple Pay zacznie działać od poniedziałku 20 października. Do skorzystania z funkcji trzeba posiadać iPhone’a 6 lub iPhone’a 6 Plus.

Apple Pay
Apple Pay

iCloud Photo Library

iCloud Photo Library pozwala przechowywać zdjęcia zrobione na iPhone’ie, iPadzie lub iPodzie touch bezpośrednio na iCloud, zamiast przechowywać ich w Rolce aparatu, zabierającej fizyczną pamięć urządzenia. Wszystkie zdjęcia zapisane na iCloud Photo Library liczą się w limit 5 GB, które Apple oferuje za darmo.

Apple wprowadzi iCloud Photo Library w wersji iOS 8.1.

iCloud Photo Library
iCloud Photo Library

Rolka z aparatu

W iOS-ie 8 Apple dokonało pewnych zmian w aplikacji Zdjęcia, które wprowadziło małe zamieszanie wśród użytkowników iOS-a. Usunięto Rolkę aparatu jako domyślny album. Rolka zawierała wszystkie zdjęcia zrobione iPhone’m lub iPadem, i zamieniono ją na Ostatnio dodane,  zawierające zdjęcia, które zostały dodane w ciągu ostatnich 30 dni.

W iOS 8.1, Apple wycofuje się z tej zmiany i przywraca Rolkę aparatu.

iCloud Drive

Przechowywanie plików w iCloud jest tak proste, jak być powinno.

Aby umieścić swoje pliki w iCloud, po prostu przeciągasz je do folderu iCloud Drive na Macu z systemem OS X Yosemite lub komputerze PC z systemem Windows 7 lub nowszym. Możesz także utworzyć nowy dokument na urządzeniu iOS za pomocą aplikacji współpracującej z iCloud. Od tej pory dokumenty będą dostępne ze wszystkich Twoich urządzeń.

Zmiany wprowadzone na jednym z nich pojawią się też na wszystkich pozostałych.

Korzystając z iCloud Drive, z dowolnego urządzenia zawsze masz dostęp do najnowszych wersji wszystkich swoich dokumentów. Możesz na przykład rozpocząć tworzenie prezentacji w domu na Macu, a ostatnie korekty wprowadzić na iPadzie pięć minut przed występem. Wprowadzone zmiany pojawią się automatycznie na wszystkich Twoich urządzeniach.

iCloud Drive
iCloud Drive

Więcej

Powyższe to najważniejsze zmiany w iOS-ie 8.1. Inne drobne zmiany to ustawienie umożliwiające wyłączenie przycisk nagrywania, przeprojektowana ikona aplikacji iBooks ikonę i ulepszenia związane z wyświetlaniem aplikacji. Mamy również nadzieję, że iOS 8.1 naprawi wszystkie błędy związane ze stabilnością.

Oficjalna strona systemu iOS 8: apple.com/pl/ios/whats-new

źródło: iPhone Hacks, Apple