Szybki sukces Sherlyboxa na Kickstarterze

Tylko 6 dni wystarczyło, by twórcy Sherlyboxa zebrali 69 000 dolarów – minimum niezbędne do rozpoczęcia produkcji prywatnej chmury. Teraz ujawniają kolejny, ambitny cel kampanii.

Sherlybox

W niecały tydzień od rozpoczęcia kampanii w serwisie Kickstarter, polski startup technologiczny Sher.ly zebrał kwotę 69 000 dolarów potrzebną do produkcji urządzenia Sherlybox. Minimum zostało osiągnięte w poniedziałek 9 czerwca ok. godziny 17:00 polskiego czasu. Szybki sukces sprawi, że pierwsze egzemplarze Sherlybox’a powinny zostać wyprodukowane już w listopadzie 2014 roku. Jednak to nie wszystko.

Firma ogłosiła na stronie kampanii swój pierwszy ambitny „stretch goal” w kwocie 250 000 dolarów. Po jego osiągnięciu możliwe będzie zastąpienie dotychczasowego serca urządzenia – modułu RaspberryPI – od 4 do 6 razy wydajniejszym BananaPI. Dla użytkownika oznacza to jeszcze szybsze połączenia oraz płynniejsze działanie aplikacji Sher.ly (dwurdzeniowy procesor o wyższym taktowaniu oraz 2x więcej pamięci RAM). Szczegółowe porównanie modułów można znaleźć pod tym adresem: LINK.

Kampania będzie aktywna jeszcze przez 22 dni na stronie: Kickstarter

Sherlybox

W momencie dystrybucji niniejszej informacji na koncie Sher.ly znajdowało się niemal 80 000 dolarów. Do kupienia nadal pozostało również ponad 600 urządzeń w różnych wariantach oprócz wersji bez dysku, która została całkowicie wyprzedana.

Bardzo dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie Sherlybox’a i każde, nawet najskromniejsze wsparcie. Każde udostępnienie na Facebooku, każdy dolar przekazany na Kickstarterze, przybliżały realizację naszego marzenia. Tak szybkie osiągnięcie pierwszego celu nie byłoby możliwe bez pomocy rzeszy osób zaangażowanych w ten pomysł odkąd powstały pierwsze szkice. Dzięki ich wierze i wysiłkowi oraz wsparciu blogerów technologicznych i mediów, ludzie dowiedzieli się, że istnieje alternatywa dla chmur publicznych. Wiemy już, że będą mogli wreszcie pozwolić sobie na zakup własnej, prywatnej chmury. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy – mówił tuż po osiągnięciu pierwszego celu Marek Cieśla, jeden z współtwórców Sher.ly.

Sherlybox

Nie zdążyliśmy jeszcze ochłonąć po starcie kampanii, gdy pierwsze minimum zostało zrealizowane. Dzięki Wam idea bezpiecznej i jednocześnie szybszej wymiany plików, będzie mogła zostać zrealizowana. Nie spoczywamy jednak na laurach. Gdy zrealizujemy kolejny cel, uda nam się znacznie zwiększyć wydajność Sherlyboxa. Widzimy, że projekt podoba się ludziom i wierzymy, że uzbieramy 250 000 dolarów, by dać Waszej prywatnej chmurze dodatkową moc w postaci platformy BananaPI – dodał Błażej Marciniak, CEO Sher.ly.

Działając pod kontrolą aplikacji Sher.ly, Sherlybox stanowi alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań związanych z wymianą danych przez Internet. W przypadku korzystania z chmury publicznej (usług takich jak np. Dropbox, Box, OneDrive czy Google Drive) pliki muszą być w pierwszej kolejności przesłane na serwer lub na nim stworzone. Wysyłanie większych plików trwa długo, a przestrzeń jest ograniczona i trzeba za nią dodatkowo płacić. Poufne dane mogą być także narażone na ingerencję podmiotów zewnętrznych.

Sherlybox działa natomiast w zamkniętym środowisku. W odróżnieniu od chmury, np. Dropboxa, udostępnione pliki niezależnie od ich rozmiaru już po paru sekundach są widoczne dla członków grupy i już wtedy mogą być pobierane. Każdy z członków sam zadecyduje, które pliki są potrzebne, można też ustawić synchronizację dla wybranych plików czy folderów. Aby wysłać komuś dane przez Sher.ly wystarczy wysłać zaproszenie do grupy, wewnątrz której chcemy współdzielić dane. Nic nie jest wysyłane do chmury publicznej. Sherlybox i inne urządzenia użytkownika stają się naszą prywatną chmurą.

Sherlybox

Technicznie Sherlybox działa niczym dysk NAS, jednak z o wiele prostszym systemem konfiguracji i intuicyjnym zarządzaniem przestrzenią dyskową z poziomu aplikacji na komputerze. Wystarczy tylko 3 razy wcisnąć guzik w kształcie logotypu Sher.ly na obudowie, aby połączyć Sherlybox z dowolnym koputerem z systemem Mac OSX, PC lub Linux.

Z zewnątrz urządzenie wyposażono w wejście USB 2.0, port HDMI oraz wejście audio. Dzięki kompatybilności z serwisem Plex.tv oraz platformą XMBC, z Sherlyboxa możemy oglądać filmy bezpośrednio na dużym ekranie telewizora lub monitora. Aplikacja Sher.ly pozwala dodatkowo zarządzać wszystkimi usługami w chmurze (Dropbox, Box, OneDrive, Google Drive) bezpośrednio z samej aplikacji, co sprawia, że mamy lepszą widoczność i kontrolę nad wszelkimi udostępnianymi danymi.

Sherlybox – a private and shareable cloud on your desk

Pomysłodawcami Sherlyboxa są Marek Cieśla oraz Błażej Marciniak. Marek to współtwórca popularnego odtwarzacza mediów ALLPlayer oraz pierwszego polskiego benchmarku Catzilla. Błażej Marciniak posiada zaś duże doświadczenie w zakresie rozwiązań bezpiecznej komunikacji w sieci. Jest również pomysłodawcą technologii GatelessVPN.

źródło: Sher.ly