Znalezione kręgi w zbożu to NVIDIA Tegra K1

Na targach CES 2014 ujawniono, że tajemnicze agroglify polach nieopodal Salinas w Kalifornii to 192-rdzeniowy superprocesor mobilny NVIDIA Tegra K1.

NVIDIA Tegra K1

Nie możemy powiedzieć, kto to zrobił. Lub jak dokładnie. Ale możemy powiedzieć: to nie  jest dzieło obcej cywilizacji. – tak w swojej informacji prasowej z 5 stycznia tłumaczy niewyjaśnione zjawisko NVIDIA.

W niewyjaśnionych okolicznościach na polach jęczmienia w Stanach Zjednoczonych pojawił się agroglif (czyli kręgi zbożowe). Od razu wywołały one falę podejrzeń i były interpretowane przez wielu specjalizujących się w tego typu zjawiskach naukowców. Niestety nie potrafiono wyjaśnić zjawiska. Jedynie eksperci od od języka Braille’a dopatrzyli się w tajemniczym znaku liczby 192 – w zamyśle NVIDII odnoszącej się do liczby rdzeni procesora graficznego Tegra K1, opartego o architekturę Kepler (najszybszego procesora graficznego na świecie – GeForce GTX 780 Ti). Jak się domyślacie, zjawisko było bardzo głośno komentowane i od razu próbowano dopatrzeć się ingerencji istot pozaziemskich :-) Jak było naprawdę?

NVIDIA Tegra K1
NVIDIA Tegra K1

Tajemnicze kręgi okazały się doskonałym teaserem 192-rdzeniowego procesora mobilnego Tegra K1 firmy NVIDIA. Firma zatrudniła najlepszych na świecie artystów od tworzenia kręgów zbożowych, aby umieścić obraz najnowszego procesora mobilnego w polu jęczmienia w pobliżu Salinas w Kalifornii, dwie godziny na południe od San Francisco. 

Zobaczcie kulisy powstawania tajemniczych kręgów w zbożu na poniższym filmie.

Salinas Crop Circle – Behind the Scenes with NVIDIA – Dec 2013

O procesorze mobilnym NVIDIA Tegra K1

Ze strony producenta procesora mobilnego nvidia.pl:

TEGRA K1 – NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANY PROCESOR MOBILNY NA ŚWIECIE

Nowy, innowacyjny procesor Tegra K1 wyposażony jest w ten sam, wysokowydajny, energooszczędny, oparty na architekturze NVIDIA Kepler™ układ GPU, który jest wykorzystywany w najszybszych na świecie superkomputerach i gamingowych systemach PC. Oznacza to, że dysponując dowolnym urządzeniem mobilnym z układem Tegra K1 możesz teraz liczyć na jeszcze bardziej zdumiewającą wydajność graficzną, potężną moc obliczeniową oraz prawdziwie unikalne funkcje.

Specyfikacja techniczna procesora mobilnego NVIDIA Tegra K1
Specyfikacja techniczna procesora mobilnego NVIDIA Tegra K1

Oparty na architekturze NVIDIA Kepler™ układ GPU, wyposażony w 192 rdzenie przetwarzające NVIDIA CUDA® – Ciesz się niesamowitym wachlarzem innowacyjnych możliwości w zakresie mobilnego gamingu, fotografii, mediów i Sieci, dzięki architekturze NVIDIA Kepler – pierwszej architekturze GPU, wykorzystywanej zarówno w superkomputerach, jak i komputerach PC oraz urządzeniach mobilnych. To bezprecedensowe połączenie zapierającej dech w piersiach wydajności graficznej oraz przełomowej energooszczędności.

Oparty na czterordzeniowej architekturze NVIDIA 4-Plus-1™ układ CPU ARM® Cortex™-A15 – Procesor Tegra K1 wykorzystuje zaawansowany układ CPU ARM Cortex A15, plus dedykowany oszczędzaniu energii akumulatora rdzeń trzeciej generacji, aby zapewnić rekordowo wysoką wydajność i długi czas pracy przy zasilaniu akumulatorowym. Zmienna architektura SMP (Symmetric Multi-Processing) firmy NVIDIA pozwala na korzystanie w razie potrzeby z czterech wydajnych rdzeni do maksymalnej akceleracji wymagających zadań, dzięki niezależnemu i automatycznemu włączaniu bądź wyłączaniu poszczególnych jednostek odpowiednio do bieżącego obciążenia.

źródło: informacja prasowa NVIDIA, nvidia.pl