Jaki wybrać program na iPada do odtwarzania filmów z napisami?

Zestawienie 15 najlepszych alternatywnych odtwarzaczy wideo z obsługą napisów pod iOS-a. 

ipad_wideo_players

Z wiadomych przyczyn niewiele osób korzysta z domyślnego odtwarzacza wideo na iPadzie czy iPhone’ie. Na szczęście twórcy aplikacji nie są ograniczeni polityką Apple’a i udostępniają w App Storze naprawdę dobre playery na iUrządzenia.

W sklepie Apple’a możemy znaleźć bardzo wiele alternatyw dla domyślnego odtwarzacza. Który jest najlepszy? To zależy jakich oczekujecie funkcji. Najczęstszą i pożądaną opcją, której brakuje w defaultowym playerze pod iOS-em są napisy.W poniższym zestawieniu znajdziecie też pozycje, które łatają tę dziurę. Chociaż określenie „najlepszy” zależy od oczekiwań, to jednak postarałem się zebrać najbardziej popularne i godne zaufania odtwarzacze wideo dla iPhone’a i iPada.

Każdy z poniższych odtwarzaczy posiada wady i zalety, ale pomimo ocen użytkowników musicie sami wypróbować, czy spełnią Wasze oczekiwania. Zestawienie robiłem pod iPada, jednak niektóre playery dostępne są także na Androida (zamieściłem przy nich linki do Google Play).

Zestawienie 15 najlepszych odtwarzaczy:

movie_player_for_iPad

BEZPŁATNE ODTWARZACZE WIDEO

1. OPlayerHD Lite

OPlayerHD Lite jest obecnie jednym z najlepszych darmowych odtwarzaczy wideo dla iPada. Posiada doskonałe wsparcie dla prawie wszystkich formatów (najnowsza aktualizacja zawiera także wsparcie dla MKV). Filmy możemy wgrywać przez iTunesa lub przez przeglądarkę przez lokalną sieć Wi-Fi. Możemy streamować obraz do zewnętrznego urządzenia, łączyć się z Dropboxem, zmieniać proporcje obrazu i wiele innych funkcji. Jedyną wadą mogą być reklamy obecne w aplikacji i niedopracowany interfejs. Najważniejsze obsługiwane formaty:

 • wideo: XVID/DIVX AVI, WMV, RMVB, ASF, H264, MKV, TS, M2TS… etc.
 • muzyczne: MP3, WMA, WAV, OGG, FLAC…etc.
 • napisy: SMI, ASS, SUB, SRT, TXT… etc.

Dostepne w App Store

2. HD Player

Aplikacja stworzona przez Khoa Trana Anha umożliwia oglądanie filmów na wszystkich iUrządzeniach. HD Player jest jednym z najprostszych odtwarzaczy. Niestety, za darmo możemy odtwarzać natywne formaty na iPada, pliki AVI i MPG. Aby odtwarzać pozostałe formaty, musimy dodatkowo dokupić kodeki w aplikacji za ok. 1,79 euro. Jednak zapewnia bardzo dobrą jakość odtwarzania ma przyjazny interfejs użytkownika, tryb tła, oraz możliwość zabezpieczenie hasłem prywatnych filmów wideo.

Dostepne w App Store

3. VMPlayer Lite

Jeśli odtwarzany plik wideo nie używa kodeków AC3, EAC3, Dolby, to VMPlayer jest idealnym darmowym odtwarzaczem. Posiada bardzo dużo funkcji, a przy tym ma bardzo ładny i dopracowany interfejs użytkownika. Najważniejsze obsługiwane formaty:

 • popularne formaty: AVI/MKV/MOV/MP4/FLV/MPG/WMV/ASF…etc.
 • wideo: MPEG1/2/4/DIVX/XVID/H.264/H.263/H.261/WMV/FLV…etc.
 • dźwięk: MP3/AAC/WMA/WAV/OGG/FLAC…etc.
 • napisy: text, SRT, ASS, (dla filmów DVD tylko zagnieżdżone napisy)

Dostepne w App Store

 4. 8Player Lite

8Player Lite oraz jego płatna wersja (5,99 dolarów) oferują prosty i przejrzysty sposób odtwarzania filmów nie tylko na iPadzie, ale także na innych urządzeniach zgodnych ze standardem DLNA. Świetną rzeczą w 8Playerze jest jego interfejs i tym nadrabia brak odtwarzania wszystkich formatów wideo. Jednak obsługuje wszystkie popularne formaty, choć nie ma wsparcia dla AC3 ze względu na restrykcje Apple’a. Obsługuje napisy i dostępny jest w wielu językach w tym także po polsku. Wspierane formaty:

 • wideo: mp4, mov, m4v, 3gp, avi, mkv, mpg, wmv, asf, flv, ogg, vob, etc.
 • muzyka: mp3, aac, wav, aif, alac, flac, wma, etc.
 • obrazy: jpeg, png, gif, bmp, ico, tiff.

Dostepne w App Store

5. flex:player

Flex obsługuje niemal wszystkie rodzaje formatów plików, jednak za większość kodeków musimy zapłacić. Nie posiada reklam i jest kompatybilny z iPhone’em i iPodem Touch. Wśród obsługiwanych formatów są: AVI, WMV, MPEG, VOB, MKV, MP4 i MOV, FLV, a nawet WebM. Poza tym dobrze się sprawuje przy odtwarzaniu filmów i plików audio. Niestety odtwarza tylko wbudowane napisy, co może być dla wielu sporym minusem.

Dostepne w App Store

6. RockPlayer 2

Jedną z najbardziej interesujących funkcji RockPlayer2 jest RockShare, która pozwala na bezproblemowe udostępnianie filmów wideo między kompatybilnymi urządzeniami. RockPlayer2 jest dostępny za darmo reklamami, jako uniwersalna apka dla iPhone’a i iPada. Niestety brak polskiej wersji językowej. Obsługiwane formaty:

 • wideo: mkv, avi, rmvb, flv, wmv, mov, mp4, ts, mpg, divx, etc.
 • muzyka: mp3, wma, aac, ape, flac, wav, aiff, etc.
 • napisy: srt (ładowanie automatyczne, jeśli nazwa pliku srt jest taka sama jak pliku wideo)

Dostepne w App Store

7. VLC for iOS

VLC jest aplikacją uniwersalną, a więc jest przystosowana zarówno pod kątem iPhone’a, jak i iPada. VLC na iOS-a pozwala nam uruchamiać pliki multimedialne w dowolnych formatach (tych samych, które wspiera desktopowa wersja programu), bez potrzeby wcześniejszej konwersji na inne. Program łączy się z lokalną biblioteką iTunes i następnie pozwala je odtwarzać. Warto zauważyć również integrację z Dropboksem. W ten sposób możemy odtwarzać filmy z chmury. Aplikacja obsługuje również napisy.

Dostepne w App Store

8. viPlay

viPlay stworzony przez Oleksandra Smeshkova jest jednym z ulubionych playerów użytkowników iPada. Ładny i przyjazny interfejs zawiera żywe tła, różne style i efekty wizualne. Obsługiwane formaty wideo to: AVI, MKV, MP4, MOV, MPG, WMV, VOB, 3GP, FLV, OGG, WebM itd. Łatwo odtwarza napisy i różne ścieżki audio, które można przełączać w locie. Program ma tylko jedną wadę: wersja lite umożliwia oglądanie tylko 3 pierwsze pliki z biblioteki multimediów. Więc jeśli chcecie obejrzeć wszystkie odcinki swoich ulubionych seriali musicie zapłacić 2,69 euro, kasować z iPada obejrzane lub wybrać inny program.

Dostepne w App Store

9. PlayerXtreme HD

Darmowa wersja posiada wiele funkcji, w tym wsparcie dla odtwarzania w wielu formatach plików wideo. Bezbłędnie odtwarza pliki wideo H.264. Korzystając z bezpłatnej wersji PlayerXtreme, możemy przenieść pliki video do iPhone’a lub iPada za pomocą programu iTunes. Aktualizacje (każda 0,89 euro) pozwala na odblokowanie bezprzewodowego transferu wideo, obsługę napisów, dysków sieciowych, i innych. Obsługiwane formaty: 3gp, asf, avi, divx, dv, dat, flv, gxf, m2p, m2ts, m2v, m4v, mkv, moov, mov, mp4, mpeg, mpeg1, mpeg2, mpeg4, mpg, mpv, mt2s, mts, mxf, ogm, ogv, ps, qt, rm, rmvb, ts, vob, webm, wm, wmv.

Dostepne w App Store

————————————————————————-

PŁATNE ODTWARZACZE WIDEO

1. AVPlayer / AVPlayer HD

AVPlayer HD został zaprojektowany specjalnie na iPada. Wśród odtwarzaczy wideo na iUrządzenia, AVPlayer HD zajmuje bardzo wysokie miejsce i to nie bez przyczyny. Obsługuje większość popularnych formatów, w tym MKV, AVI, XVID, a także napisy txt, srt, smi oraz SubStationAlpha subtitles. Dodawanie plików do aplikacji jest tak proste, jak przeciąganie i upuszczanie. Wspiera również format AC3. Osobiście jestem bardzo zadowolony z programu i jest to mój podstawowy player na iPadzie. Cena: 2,69 euro. Wsparcie dla:

 • high quality video clips ( 720P, 1080P )
 • Dolby Digital (AC3), Dolby Digital Plus (EAC3)
 • MP4, MOV, M4V, XVID, AVI, WMV, RMVB, ASF, H264, MKV… etc.
 • SMI, SRT, TXT, SubStationAlpha Subtitles

Dostepne w App Store

2. CineXPlayer HD

CineXPlayer HD jest obecnie jedną z wiodących aplikacji w App Storze, która posiada bezbłędne wsparcie dla AC3. Posiada mnóstwo innych funkcji, między innymi magiczną zdolność konwersji plików wideo (prawie) do HD, nawet jeśli są one w SD. Za pomocą programu możemy też pobierać filmy bezpośrednio z internetu. I byłbym zapomniał o… sterowaniu gestami :) Jednym słowem wszystkomający player. Cena: 2,69 euro. Obsługiwane formaty: MKV, XVid, MP4, H264, AC3, E-AC3, AVI, MOV, M4A,MP3, M4V

Dostepne w App Store

3. ArkMC

ArkMC to kompletny zestaw do odtwarzania wideo. Kluczową funkcją jest bezprzewodowe udostępnianie UPnP/ DLNA.  Ark Media Player obsługuje wiele formatów plików, więc nie powinno być problemów z otwaraniem plików. Ciężko powiedzieć coś na temat napisów, ponieważ sami twórcy nic o nich nie wspominają. Wychwalają natomiast bardzo niski pobór mocy. Cena: 4,69 euro. Obsługiwane formaty, m.in.: 3GP, AVI, WMV, ASF, MP4, MKV, MPG/MPEG, TS, M2TS, 3GP, VOB, FLV, MOV, M4V

Dostepne w App Store

4. GoodPlayer

W przeszłości można było odtwarzać także pliki w formacie AC3 bez potrzeby konwersji. Mimo, że teraz już funkcja to nie jest dostępna, GoodPlayer wciąż  jest bardzo przyzwoitym odtwarzaczem wideo dla iPada i iiPhone’a: ma ładny interfejs, obsługuje mnóstwo innych formatów i jest bardzo łatwy w obsłudze. Posiada też kilka innych ciekawych funkcji: ochronę hasłem i wybór kanału audio. Cena: 2,69 euro. Wsparcie dla: AVI, Xvid, Divx, DAT, VOB, FLV, WMV, MKV, MP4, RM, RMVB, HTTP, HTTPS, FTP, RTSP, MMS, SFTP, SMB, MMSH, MMST, RTP, UPnP and UDP etc.

Dostepne w App Store

5. It’s Playing

It’s Playing wspierał kiedyś praktycznie wszystkie kodeki, ale nadal ma potężne wsparcie i łatwy sposób odtwarzania plików z biblioteki multimediów. jest odtwarzaczem uniwersalnym, zarówno na iPada jak i na iPhone’a czy iPoda Touch. Ciekawymi funkcjami są: bezpośrednie pobieranie napisów, gesty, łatwy dostęp do filmów z różnych źródeł, oraz mnóstwo funkcji wideo. Cena: 3,59 euro.

Dostepne w App Store

6. GPlayer

GPlayer to najtańszy z płatnych playerów. Aplikacja pozwala na dynamiczny wybór strumienia audio, czy też języka/strumienia napisów oraz jego kodowania. Również posiada obsługę gestami. Cena: 0,89 euro. Obsługiwane formaty:

 • wideo: XVID/DIVX AVI, WMV, RMVB, ASF, H264, MKV, TS, M2TS…etc.
 • audio MP3, WMA, WAV, OGG, FLAC… etc.
 • napisy:SMI, ASS, SUB, SRT, TXT… etc. (także zagnieżdżone napisy)

Dostepne w App Store