Chińscy naukowcy stworzyli bezprzewodową ładowarkę podskórną

Chińscy naukowcy opracowali niezwykłą bezprzewodową ładowarkę podskórną, która, jak mają nadzieję, w przyszłości może pomóc w zasilaniu biodegradowalnych systemów dostarczania leków.

Czip pod skórą na dłoni
Obraz wygenerowany przez AI via Bing Kreator Obrazów

O nowym implancie napisano po raz pierwszy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Advances. Według doniesień South China Morning Post prototyp systemu jest zarówno biodegradowalny, jak i elastyczny. Chociaż naukowcy już wcześniej opracowali biodegradowalne zasilacze, jak twierdzi nowy artykuł, nie są one w stanie wygenerować energii potrzebnej do zastosowań biomedycznych. Dlatego naukowcy pracowali nad stworzeniem nowego urządzenia, które będzie ulegać biodegradacji i będzie w stanie wygenerować odpowiednią ilość energii.

Celem tej nowej, podskórnej ładowarki bezprzewodowej jest zapewnienie dużej wydajności magazynowania energii przy jednoczesnym oferowaniu „preferowanych właściwości łączenia tkanek”. Dzięki temu jest elastyczny i miękki w konstrukcji, dlatego też łatwo dopasowuje się do kształtu tkanek i narządów podczas każdego zabiegu.

Powodem, dla którego potrzebny jest taki system, jest to, że opcje nieulegające biodegradacji często wymagają dodatkowych operacji w celu wymiany lub naładowania akumulatorów. Dzięki temu, że całość jest wystarczająco wytrzymała, aby zasilać urządzenia medyczne, a jednocześnie ulega biodegradacji, pacjenci nie będą musieli przechodzić dodatkowych zabiegów w celu usunięcia urządzenia.

Podskórna bezprzewodowa ładowarka składa się obecnie z cewki magnezowej, która przechodzi przez mały obwód przed wejściem do modułu magazynowania energii. Moduł ten składa się z hybrydowych superkondensatorów cynkowo-jonowych, dzięki czemu może bezpośrednio magazynować energię elektryczną, zamiast polegać na magazynowaniu energii chemicznej, jak ma to miejsce w przypadku standardowych akumulatorów.

To intrygujący wynalazek, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy z urządzeniami biomedycznymi. Jednak obecnie znajduje się on wciąż na wczesnym etapie rozwoju i chociaż prototyp jest obiecujący, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, jeśli naukowcy chcą go odpowiednio zwiększyć, aby zaspokoić potrzeby przemysłu medycznego na całym świecie.

Możliwe jest również, że tego typu systemy pewnego dnia zmienią sposób, w jaki ładujemy urządzenia bezprzewodowe, w tym te, których używamy na co dzień, takie jak smartfony, tablety i laptopy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BGR