10 fallicznych wytworów flory i fauny

Natura też jest bardzo różnorodna i kreatywna, nie dziwi więc, że wśród takiej masy gatunków roślin i zwierząt można znaleźć osobniki przypominające penisy…

Matka Natura jest pełna cylindrycznych form życia, od robaków, przez węże, po łodygi roślin. Zabawną konsekwencją tej ewolucji jest to, że istnieje mnóstwo organizmów przypominających ludzkiego penisa. Niektóre z tych fallicznych gatunków noszą nazwy naukowe związane z męskim przyrodzeniem, podczas gdy inne zyskały sławę w internecie dzięki jednemu zdjęciu zrobionemu pod odpowiednim kątem.

W tym miejscu przedstawiamy najbardziej sugestywne organizmy, składając w ten sposób hołd niektórym z najzabawniejszych doniesień naukowych. Od grubych robaków po bujne palmy – oto 10 organizmów występujących w naturze, które wyglądają jak penisy.

Niezmogowce (robak-penis)

Odpowiednio nazwane robaki przypominające prącia to grupa robaków morskich o fallicznym wyglądzie. Ich naukowa nazwa NiezmogowcePriapulida (priapuloidy, priapulidy, gruboryjkowe), nawiązuje do bogato obdarzonego greckiego boga Priapusa. Według badania z 2013 roku opublikowanego w Zoologischer Anzeiger – A Journal of Comparative Zoology, największy gatunek Priapulida dorasta do około 40 centymetrów.

Robaki-penisy zrobiły furorę w mediach społecznościowych w 2021 roku, kiedy australijska freediverka Josie Jones sfotografowała szczególnie fallicznie wyglądającego osobnika i udostępniła zdjęcia grupie na Facebooku zajmującej się badaniami morskimi (via New York Post).

Nepenthes bokorensis – mięsożerna roślina przypominająca penisa

Rząd Kambodży zażądał, aby w 2022 roku ludzie zaprzestali zbierania mięsożernych roślin po tym, jak pojawiło się wideo przedstawiające grupę pozującą z rzadką florą w kształcie fallusa. Gatunek Nepenthes bokorensis uchwycony na filmie to jedna z kilku roślin w swoim rodzaju o specjalnych liściach w kształcie dzbanów, które pod pewnym kątem przypominają również genitalia.

Dzbanecznik tropikalny
Dzbanecznik tropikalny | fot. Depositphotos

Słodko pachnące gatunki Nepenthes zwabiają ofiary owadów do swoich dzbanów, gdzie toną w płynach trawiennych. Rośliny przypominają penisy, gdy liście wciąż się rozwijają, a dzbanowa część rośliny jeszcze się nie otworzyła.

Sromotnik smrodliwy (Phallus impudicus)

Sromotniki smrodliwe (Phallus impudicus) wytwarzają oślizgły grzyb w kształcie penisa, który śmierdzi gnijącym mięsem. Element będący widoczną częścią grzyba, wyłania się z jajowatej podstawy i często rośnie w pobliżu gnijącego drewna i roślin. W pełni rozwinięty grzyb może osiągać wysokość 10 cali (25 cm).

Sromotnik smrodliwy
Sromotnik smrodliwy (fot. Depositphotos)

Silny zapach grzyba przyciąga bezkręgowce, które następnie rozprzestrzeniają zarodniki śmierdzącego rogu. Według Uniwersytetu Florydy, pomimo zapachu rozkładającego się mięsa, gnijących odchodów i ścieków, grzyb jest jadalny i podobno smakuje jak orzechy laskowe w formie jaja.

Palma Huacrapona

Palmy Huacrapona (Iriartea deltoidea) mają korzenie przypominające szczudła, które mogą wyglądać więcej niż trochę lubieżnie. Według Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii I. deltoidea, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, rośnie głównie w wilgotnych, tropikalnych środowiskach. Zabawne korzenie tworzą stożek o długości od 1 do 2 metrów (1 do 2 metrów) wokół drzewa podtrzymujące podstawę pnia.

Badanie z 2007 roku opublikowane w czasopiśmie Revista de Biología Tropical dotyczyło korzeni chodzących palm Socratea exorrhiza. Odkrycia sugerują, że korzenie tych roślin umożliwiają szybkie zwiększenie wysokości i utrzymanie stabilności bez konieczności inwestowania w zwiększanie średnicy łodygi, co oznacza, że mogą szybciej wykorzystywać lekkie szczeliny w koronie.

Granulowana rozgwiazda morska z fallicznymi wyrostkami

Wiele rozgwiazd morskich ma długie, cylindryczne wyrostki, ale na szczycie listy znajdują się granulowane gwiazdy morskie (Choriaster granulatus). Ten krótkoręki gatunek morski pochodzi z Indo-Zachodniego Pacyfiku, od Afryki Wschodniej po Fidżi.

Choriaster granulatus
Choriaster granulatus | fot. Depositphotos

Według SeaLifeBase, kanadyjskiej internetowej bazy danych o światowym życiu morskim, te gwiazdy morskie żyją na rafach na płytkich głębokościach do zaledwie 16 cali pod powierzchnią i żywią się polipami koralowców i innymi małymi bezkręgowcami.

Gruby robak karczmarz (Urechis caupo)

Grube robaki karczmarskie (Urechis caupo) to niesegmentowane robaki morskie, które z oczywistych powodów nazywane są „rybami-penisami”. Żyją w norach piaskowych w kształcie litery U na wybrzeżu Pacyfiku i wykorzystują swój śluz jak sieć do żerowania na planktonie, bakteriach i innym drobnym materiale organicznym.

Tysiące tych 10-calowych penisów wyrzuciło na kalifornijską plażę w 2019 roku, wywołując wielką euforię. Silna burza prawdopodobnie wyrzuciła robaki z nor, co doprowadziło do masowego wyrzucenia ich na brzeg.

Nosacz sundajski (Nasalis larvatus)

Umieszczenie na tej liście konkretnych członków zwierzęcych jest śliskie, ale nosy małp trąbowych (Nasalis larvatus) zasługują na szczególną pochwałę. Samce małp trąbowych mają duże, zwisające nosy, które przyciągają partnerów, a te nosy mogą wyglądać bardziej niż trochę sugestywnie pod odpowiednim kątem. Badanie z 2018 roku opublikowane w czasopiśmie Science Advances wykazało, że rozmiar nosa samca wpływa na to, jaką wokalizację może wydawać, a osoby z większymi nosami przyciągają więcej kobiet.

Nosacz sundajski (Nasalis larvatus)
Nosacz sundajski (Nasalis larvatus) | fot. Depositphotos

Kaktus Mammillaria elongata

Istnieje wiele kaktusów z cylindrycznymi wyrostkami, ale naszym wyborem na tę listę jest kaktus biszkoptowy (Mammillaria elongata). Przedstawiciele tego gatunku tworzą grona tworzące sforę kolczastych dziobaków.

Według Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew kaktusy te pochodzą z Meksyku i rosną głównie w pustynnych lub suchych zaroślach. Według Gardenersworld można je również hodować jako rośliny doniczkowe i łatwo je uprawiać w domu.

Płazowiec bezpłucny (wąż-penis)

Węże penisowe (Atretochoana eiselti) technicznie rzecz biorąc nie są wężami, ale wyglądają jak penisy. Te duże, beznogie płazy z grupy beznogich mogą dorastać do 81 cm długości. Naukowcy muszą się jeszcze wiele dowiedzieć o tym tajemniczym gatunku z Amazonii, ale uważa się, że są one zwierzętami wodnymi i ze względu na brak płuc mogą oddychać przez skórę na głowie – podaje Mongabay.

Sikwiaki (Sipuncula)

Ten niezwykle fallicznie wyglądający robak orzechowy występuje między innymi w głębinach u wybrzeży wschodniej Australii. Stworzenie (gatunek nieznany) zostało znalezione przez badaczy z Museums Victoria w 2017 roku na głębokości 4000 m i należy do rodzaju Sikwiaków (Sipuncula).

Sipuncula (Peanut Worm)
Sipuncula, Peanut Worm | fot. Museums Victoria

Robaki orzechowe mają bulwiasty pień i usta, z których wychodzą macki, które chwytają pożywienie. W przypadku zagrożenia mogą schować tę część do głównego ciała, nadając im wygląd przypominający orzeszki ziemne.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: LiveScience
zdjęcia wykorzystane we wpisie z Depositphotos