5G w Plusie przyspieszy do 1 Gb/s w nowym paśmie!

Plus z sukcesem przeprowadził testy pionierskiego rozwiązania, które zwiększy szybkość transmisji danych w sieci 5G na bazie posiadanych aktualnie zasobów radiowych.

Plus: najszybszy internet 5G w Polsce przyspieszy do 1 GB/s
Plus: najszybszy internet 5G w Polsce przyspieszy do 1 GB/s | fot. Plus

Prędkość przesyłania danych mobilnych w Plusie wzrośnie dzięki włączeniu 5G na dodatkowym paśmie 2100 MHz oraz pionierskiemu zastosowaniu technologii agregacji pasm z wykorzystaniem technologii 5G.  Plus jako lider technologii 5G w Polsce stale pracuje nad rozwojem najszybszej sieci internetu mobilnego w Polsce. Dzięki zrealizowanym z sukcesem testom już wkrótce klienci Plusa będą mogli cieszyć się jeszcze lepszymi parametrami transmisji danych.

Do tej pory sieć 5G Plusa działała w paśmie 2600 MHz. Natomiast w najbliższym czasie, w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju, transmisja danych w technologii 5G uruchomiona zostanie na kolejnym paśmie – 2100 MHz.

Efektywne wykorzystanie obydwu pasm umożliwia pionierskie zastosowanie agregacji dwóch nośnych, czyli łączenia pasm, w technologii 5G. Nowe rozwiązanie pozwoli na równoczesne wykorzystanie obydwu pasm: 2600 MHz i 2100 MHz do transmisji danych pomiędzy nadajnikiem a urządzeniem, z którego korzysta użytkownik 5G Plusa.

Wzrost maksymalnej szybkości technologicznej do 1 Gb/s

Zastosowane rozwiązanie pozwala równocześnie na agregację 3 pasm – dwóch w technologii 5G (2600 MHz i 2100 MHz) oraz dodatkowo warstwy 4G (1800 MHz). Dzięki temu maksymalna szybkość technologiczna sieci, dostępna dla klientów Plusa z wykorzystaniem zasobów 5G i 4Gzwiększy się z 600 Mb/s do 1 Gb/s.

Porównując sieć 5G Plusa do autostrady, wdrażane zmiany należy traktować jako dodanie kolejnych pasów ruchu, które jeszcze bardziej zwiększą prędkość transmisji danych. Agregacja 5G w Plusie zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci 5G, czym różni się od zastosowanej przez pozostałych operatorów technologii dynamicznego dzielenia pasma (DSS) na częstotliwości 2100 MHz.

Najszybsze 5G w Polsce przyspieszy do 1 Gb/s w nowym paśmie 2100 MHz
Najszybsze 5G w Polsce przyspieszy do 1 Gb/s w nowym paśmie 2100 MHz | fot. Plus

W tym drugim przypadku nadajnik musi podzielić jedno, węższe pasmo pomiędzy użytkowników korzystających z 5G i 4G, więc aby dać miejsce tym pierwszym, musi zabrać je drugim.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Plus