Netflix świętuje 10 lat Open Connect

Open Connect: serwis Netflix świętuje dekadę niezakłóconego i wydajnego przesyłania strumieniowego.

Netflix Open Connect 10 lat

Rok 2012 to czas premiery Lilyhammer – pierwszego serialu oryginalnego Netfliksa, oraz rozszerzenia działalności firmy Netflix na Europę — Wielką Brytanię, Irlandię, Danię, Finlandię, Norwegię i Szwecję. Nawet na samym początku przesyłania strumieniowego, gdy na całym świecie było 2,4 mld użytkowników internetu, a ich liczba rosła w błyskawicznym tempie, było jasne, że prosty i elastyczny dostęp przez internet do rozrywki na wysokim poziomie stanie się normą.

Przeczytaj także: Dodatkowe narzędzie kontroli nad kontem Netflix

Przewidując rosnące zapotrzebowanie ze strony klientów, zgodnie z naszą długoterminową wizją dostarczania rozrywki widzom z całego świata, postanowiliśmy zainwestować we własną światową sieć dostarczania treści — i tak właśnie narodził się program Open Connect. We współpracy z dostawcami usług internetowych z całego świata udało nam się rozwinąć infrastrukturę, która skutecznie dostarcza rozrywkę najwyższej jakości naszym użytkownikom — niezależnie od tego, w którym zakątku świata się znajdują ani na jakim urządzeniu oglądają.

Jak to działa i co oznacza dla użytkowników?

Chcemy, aby za każdym razem, gdy użytkownik naciska „Odtwórz”, mógł oglądać treści w wysokiej rozdzielczości i bez opóźnień. Budujemy i instalujemy serwery blisko naszych użytkowników, aby filmy i seriale Netflix były przesyłane z niedużej odległości, a nie z drugiego końca świata. W tej chwili mamy 18 000 serwerów w 6000 lokalizacji (a liczba ta stale rośnie) w 175 krajach. To zmniejsza obciążenie sieci, a także ruch i koszty dla operatorów z całego świata, dzięki czemu możemy sprawnie dostarczać użytkownikom ich ulubione produkcje takie jak „Czerwona nota” czy „Bridgertonowie”.

A co to oznacza dla dostawców usług internetowych, z którymi Netflix współpracuje?

Celem Open Connect jest współpraca z dostawcami usług internetowych z całego świata. Kiedy spodziewamy się dużego zapotrzebowania na przesyłanie popularnych treści, Open Connect określa najwydajniejszą trasę na podstawie preferencji dostawców usług internetowych i gwarantuje, że film lub serial będą dostępne na lokalnych serwerach przed czasem. Dlatego nawet gdy zapotrzebowanie jest najwyższe, użytkownicy mają pewność, że będą mieli dostęp do światowych hitów takich jak „Squid Game” czy „Stranger Things” i będą mogli na bieżąco śledzić dyskusje na ich temat. Dzięki temu współpracujący z nami dostawcy nie muszą płacić dodatkowych opłat za dostarczanie treści z dużej odległości.

Według szacunków, w samym tylko 2021 roku program pomógł dostawcom zaoszczędzić aż 1,25 mld dolarów, a rosnący popyt ze strony klientów mógł być obsługiwany bez potrzeby budowy dodatkowej infrastruktury. Poza tym nasza ulepszona technologia kompresji materiałów wideo oznacza, że Netflix dostarcza obecnie treści w połowie szybkości transmisji bitów w porównaniu do tej sprzed pięciu lat, co zmniejsza obciążenie naszych sieci.

Co dalej?

Rozpoczynając kolejne dziesięciolecie innowacji Open Connect, Netflix chce podziękować swoim partnerom i jeszcze ściślej współpracować z nimi, aby zapewnić rozrywkę widzom w każdym zakątku globu. Netflix nieustannie inwestuje w przebojowe filmy i seriale, dlatego mamy nadzieję na modernizacje sieci, które odpowiedzą na popyt ze strony klientów. Liczyteż na to, że internet pozostanie otwarty i bez opłat za korzystanie z przesyłania treści online — tak, aby widzowie wciąż mogli cieszyć się wspaniałymi historiami z całego świata.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix