Złote Pinezki Map Google 2022 rozdane

Aż 15 wyróżnień dla parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody – poznaj laureatów Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku.

Złote PInezki Map Google 2022 (statuetka)

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. To już druga odsłona projektu – dwa lata temu, z okazji 15. urodzin Map Google, nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych – po jednej w każdym z województw. Każdego dnia w Mapach Google publikowanych jest ponad milion opinii. W ciągu ostatnich 3 lat liczba recenzji, ocen i zdjęć dodanych do Map wzrosła ponad dwukrotnie. Opinie Google to skarbnica wiedzy o lokalnych miejscach – szczególnie, gdy odkrywa się te nowe. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwiej znaleźć różnorodne atrakcje czy firmy, które najbardziej odpowiadają ich potrzebom, lub wybrać miejsce, w którym będą mogli odpocząć tak, jak lubią. I to właśnie na podstawie ocen i opinii użytkowników Map Google wyłoniono tegorocznych laureatów Złotych Pinezek.

15 wyjątkowych laureatów: parki i rezerwaty

Piękno polskiej natury zachwyca swoim bogactwem i różnorodnością. W Polsce mamy obecnie 23 parki narodowe, ponad 120 parków krajobrazowych i ponad 1500 rezerwatów przyrody. Często to ostatnie już miejsca występowania wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także tradycji historycznych, etnicznych oraz kulturowych. Perły polskiej przyrody doceniają użytkownicy Map Google, którzy odwiedzają parki i rezerwaty oraz dzielą się swoimi wrażeniami. Na bazie ich ocen i opinii Google przyznał 15 statuetek – po pięć dla parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.  Aż 5 nagrodzonych miejsc znajduje się w województwie małopolskim, po 3 w dolnośląskim i pomorskim, po 1 Złotej Pinezce otrzymały zielone miejsca w województwie podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim.

Zobacz także: Złote Pinezki dla 16 atrakcji turystycznych z całej Polski

Laureaci Złotych Pinezek Map Google w 2022 roku

PARKI NARODOWEPARKI KRAJOBRAZOWE
Karkonoski Park NarodowyOjcowski Park NarodowyPieniński Park NarodowySłowiński Park NarodowyBieszczadzki Park NarodowyPark Krajobrazowy Beskidu ŚląskiegoBielańsko-Tyniecki Park KrajobrazowyKaszubski Park KrajobrazowyŚlężański Park KrajobrazowyBolimowski Park Krajobrazowy
REZERWATY PRZYRODY
Rezerwat przyrody Wąwóz HomoleRezerwat przyrody KadzielniaRezerwat przyrody Wodospad Wilczki Rezerwat przyrody Kępa RedłowskaRezerwat przyrody Skamieniałe Miasto

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom tego wyjątkowego wyróżnienia, które jest odzwierciedleniem docenienia piękna polskiej natury przez tysiące użytkowników i użytkowniczek Map Google. Bogactwo i różnorodność przyrody, mnogość szlaków zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i rowerowych wycieczek oraz świetna infrastruktura miejsc to tylko niektóre z zalet parków i rezerwatów dostrzeżonych przez użytkowników i użytkowniczki. Mamy nadzieję, że Złote Pinezki będą również inspiracją do planowania wypoczynku i odwiedzenia właśnie tych i im podobnych zielonych miejsc w Polsce. Zachęcamy do korzystania z opinii i dzielenia się z innymi cennymi wskazówkami, ciekawymi informacjami czy pięknymi zdjęciami – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

Za co użytkownicy doceniają nagrodzone parki i rezerwaty? Poniżej kilka cennych informacji.

PARKI NARODOWE:

 • Karkonoski Park Narodowy  (woj. dolnośląskie):  4,8 *****  (20 403)
  Na niemal 6 tysiącach hektarów rozciągają się zapierające dech w piersiach panoramy Karkonoszy, które każdego roku podziwiają ponad 2,5 miliona turystów. Wielu z nich przyciąga Śnieżka, najwyższa góra Sudetów, oraz piękne wodospady – Szklarki i Kamieńczyka, a także formacje skalne. Amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu ponad 130 km szlaków turystycznych, w tym również trasy rowerowe oraz 10 ścieżek edukacyjnych, które pomogą poznać historię i bogactwo tego parku.
 • Ojcowski Park Narodowy (woj. małopolskie): 4,8 *****  (19 800)
  Położony blisko Krakowa słynie z wielu szlaków turystycznych i zabytków. Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, kaplica Na Wodzie czy słynna Maczuga Herkulesa to tylko niektóre z atrakcji. W parku znajduje się również Brama Krakowska, w której, jak głosi legenda, odległość dzieląca kolumny z roku na rok stale się zmniejsza. Ich całkowite zamknięcie ma ogłosić koniec świata.
 • Pieniński Park Narodowy (woj. małopolskie): 4,9 *****  (15 666)
  Turyści uwielbiają go za możliwość spływu tratwami dzikim Dunajcem, piękne panoramy i szlaki, które prowadzą na Trzy Korony i Sokolicę. W parku znajdują się aż trzy zamki – w Nidzicy i Czorsztynie oraz Zamek Pieniny.
 • Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie): 4,8 *****  (12 766)
  Jego symbolem są ruchome wydmy, które przypominają pustynię – ten największy w Europie obszar wędrującego piasku ma około 500 ha powierzchni. W obrębie parku znajdują się również jeziora Łebsko i Gardno, a także lasy i torfowiska, które wspólnie z wydmami tworzą niezapomniane krajobrazy, tak chętnie odwiedzane przez turystów i miłośników fotografii.
 • Bieszczadzki Park Narodowy (woj. podkarpackie): 4,9 *****  (12 294)
  Niemal 80% obszaru parku zajmują lasy, jednak największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną są słynne bieszczadzkie połoniny porośnięte rzadkimi gatunkami roślin wysokogórskich. Użytkownicy Map Google doceniają szczególnie sieć szlaków turystycznych, która liczy sobie ponad 130 kilometrów. Jedną z ulubionych atrakcji parku jest również Bieszczadzka Kolejka Leśna – najwyżej położona linia wąskotorowa w Polsce.

PARKI KRAJOBRAZOWE:

 • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego (woj. śląskie): 4,8 *****  (18 469)
  Przez Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego wiedzie najdłuższy szlak górski w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki. W całości ma on ponad 500 km długości i stanowi świetny pomysł na wypoczynek. Znajdują się tu zarówno wymagające szlaki dla doświadczonych turystów górskich, jak i łatwe ścieżki spacerowe, z których można podziwiać malownicze potoki, skały i groty. To właśnie w okolicznych wzgórzach mieszczą się źródła Wisły.
 • Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy (woj. małopolskie): 4,7 *****  (9 769)
  Licznie odwiedzany przez mieszkańców Krakowa i okolic jest świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych szlaków do pieszych wędrówek czy biegania, a także wycieczek rowerowych. Szczególnie warta polecenia jest trasa rekreacyjna prowadząca wzdłuż wałów Wisły przez Tyniec.
 • Kaszubski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie): 4,7 *****  (7 122)
  Jedno z ulubionych miejsc rowerzystów – wiele szlaków wiedzie tu wokół słynnych kaszubskich jezior, przez gęste lasy i szczyty pagórków oraz przez klimatyczne wsie i miasteczka. W parku znajduje się również kilka wyjątkowych punktów widokowych, wśród szczególnie polecanych przez użytkowników Map Google są Złota Góra i Jastrzębia Góra oraz punkt widokowy w Sobótce.
 • Ślężański Park Krajobrazowy (woj. dolnośląskie): 4,8 *****  (6 649)
  To miejsce wyjątkowe pod względem przyrodniczym – można tu spotkać niemal 400 gatunków roślin, 100 gatunków ptaków oraz 40 gatunków ssaków. Do ciekawostek historycznych należą natomiast słynne rzeźby jak „Mnich”, „Grzyb”, „Niedźwiedź”, „Panna z rybą” oraz starożytne i średniowieczne kamieniołomy.
 • Bolimowski Park Krajobrazowy (woj. łódzkie): 4,6 *****  (5 870)

Teren parku obejmuje ponad 23 tysiące hektarów, a 70% terytorium to lasy – rozciągają się na granicy Skierniewic, wsi Bolimów, Żyrardowa i Łowicza. Puszcza Bolimowska skrywa różne rodzaje borów, w tym sosnowe i grądy.  Można tu również znaleźć brzozy, jesiony, klony, lipy i dęby, a przez sam środek puszczy wije się malownicza rzeka Rawka. Park ma wiele szlaków turystycznych zarówno dla miłośników jazdy na rowerze (20-kilometrowa trasa prowadząca m.in. przez rezerwat „Polana Siwica” i Nieborów), jak i pieszych wędrówek.

REZERWATY PRZYRODY:

 • Rezerwat przyrody Wąwóz Homole (woj. małopolskie): 4,8 *****  (11 236)
  Wąwóz ma długość około ośmiuset metrów i jest jednym z najpiękniejszych zakątków Pienin. Ściany skalne wąwozu o kształcie litery V są bardzo wysokie, miejscami mają ponad sto dwadzieścia metrów. Turyści chętnie wybierają tamtejszą trasę turystyczną, która prowadzi wzdłuż potoku Kamionka i pozwala podziwiać  kaskady wodne.
 • Rezerwat przyrody Kadzielnia (woj. świętokrzyskie): 4,7 *****  (8 894)
  Celem jego ochrony jest zachowanie grupy skał wapiennych o malowniczym ukształtowaniu, z żyłami kalcytu i stanowiskiem rzadkich roślin, a szczególnie ze względu na niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne. Kamieniołom Kadzielnia, w którego części znajduje się rezerwat,  to ulubione miejsce spacerów Kielczan i znana atrakcja turystyczna. W wyrobisku znajduje się zadaszony amfiteatr na 5 tysięcy miejsc, w którym odbywają się liczne koncerty i wydarzenia artystyczne. Stanowi on również największe skupisko jaskiń w całym województwie – jest ich tu aż 25.
 • Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki (woj. dolnośląskie): 4,8 *****  (7 179)
  Rzeka Wilczka spada tu z wysokości 22 metrów do kotła i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim. Nad samym wodospadem znajduje się historyczny mostek z czasów Marianny Orańskiej, która wyjątkowo upodobała sobie to miejsce. To na jej zlecenie udostępniono odwiedzającym obszar do spacerów, a sama księżna mieszkała tuż obok w swoim dworku.
 • Rezerwat przyrody Kępa Redłowska (woj. pomorskie): 4,8 *****  (5 603)
  Jeden z pierwszych rezerwatów w Polsce – obejmuje 120 hektarów i ciągnie się wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Można tu zobaczyć niepowtarzalny krajobraz z lasem bukowym na klifowym brzegu. Rezerwat jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków, zamieszkiwany jest również przez mniejsze i większe ssaki – wśród nich dziki, które często można spotkać na plażach i skrajach rezerwatu.
 • Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (woj. małopolskie): 4,7 *****  (4 155)
  To miejsce aktywnego wypoczynku dla całych rodzin, szczególnie lubiane przez najmłodszych turystów. Wiele wyjątkowych skał (np. o kształcie nosa czarownicy), ciekawe legendy o rycerzach czy pustelnikach, wodospad i labirynty skalne to tylko niektóre atrakcje, które czekają w rezerwacie.

Opinie z pierwszej ręki, dzięki którym można odkrywać świat po swojemu

Mapy Google nie tylko pomagają użytkownikom dotrzeć w wybrane miejsce, ale pozwalają również dzielić się opiniami i zdjęciami. Są one bardzo pomocnym źródłem informacji dla osób odwiedzających dane miejsce lub dla tych, którzy dopiero szukają inspiracji, aby spędzić wolny czas tak, jak lubią. W opiniach znaleźć można między innymi informacje o dostępności parkingów, warunkach na szlakach, a także np. wskazówki, czy w danym miejscu można spacerować z dziećmi w wózku lub zabrać na wyprawę psa. W Mapach Google użytkownicy mogą także wyszukiwać z uwzględnieniem treści opinii. Wystarczy  wpisać frazę „park krajobrazowy kajaki”, aby pojawiła się informacja, w których parkach krajobrazowych funkcjonują spływy kajakowe.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Polska