Ile Apple zarobiło na swoich produktach w 1Q 2022 roku?

Po mocnym końcu roku 2021, w którym Apple pobił swoje poprzednie rekordy sprzedaży i zysków w kwartale świątecznym, najcenniejsza firma na świecie przeniosła tę dynamikę na 2022 rok.

Sprzedaż firmy Apple wg kategorii produktów w 1. kwartale 2022 roku (2Q fiskalny)
Sprzedaż firmy Apple wg kategorii produktów w 1. kwartale 2022 roku (2Q fiskalny)

W miniony czwartek producent sprzętu z Cupertino osiągnął kolejny wzrost zysków, odnotowując wzrost przychodów o 8,6 procent pomimo ciężkich przeciwności w postaci niedoborów krzemu, pandemii Covid-19, zakłóceń w łańcuchu dostaw i problemów związanych z inflacją. Apple odnotował dwucyfrowy wzrost w trzech swoich kategoriach produktów, a usługi po raz kolejny były największym motorem wzrostu. Dzięki stale rosnącej bazie aktywnych urządzeń i płatnym subskrypcjom, która we wszystkich usługach wzrosła do 825 milionów, usługi firmy osiągnęły w ubiegłym kwartale rekordowe przychody w wysokości 19,8 miliarda dolarów.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych rekordowych wyników biznesowych za kwartał marcowy, ponieważ ustanowiliśmy rekord wszech czasów w zakresie usług i rekordy przychodów w marcu dla iPhone’a, Maca oraz urządzeń do noszenia, domu i akcesoriów” – powiedział Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple’a w komunikacie o wynikach firmy, jednocześnie ostrzegając przed nadchodzącymi wyzwaniami.

Podczas telekonferencji z inwestorami Maestri powiedział, że spodziewa się, że wpływ ograniczeń dostaw spowodowanych zakłóceniami związanymi z Covid-19 i niedoborami krzemu w całej branży wyniesie w tym kwartale od 4 do 8 miliardów dolarów. Wpływ Covidu na popyt konsumencki w Chinach oraz zawieszenie działalności w Rosji będzie miało także duży wpływ na krótkoterminowe wyniki firmy Apple.

Jak pokazuje powyższy wykres serwisu Statista, iPhone odpowiadał za nieco ponad połowę przychodów Apple’a w ostatnim kwartale (2. kwartał fiskalny firmy), a usługi firmy są teraz drugim największym kontrybutorem ogólnej sprzedaży. Z dochodem netto za pierwsze sześć miesięcy roku podatkowego wynoszącym 59,6 miliarda dolarów, Apple prawdopodobnie po raz pierwszy osiągnie w tym roku zysk 100 miliardów dolarów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | Apple