Kalk AP zasilany słońcem przysłuży się Afryce

Motorowery Kalk AP firmy CAKE zasilane są energią słoneczną i pomagają strażnikom chronić afrykańskie zwierzęta przed kłusownikami.

Motorower Kalk AP firmy CAKE

Partnerstwo między producentem motocyklów elektrycznych CAKE, Southern African Wildlife College i Goal Zero zaowocowało stworzeniem elektrycznego motocykla zasilanego energią słoneczną, którego celem jest pomoc afrykańskim strażnikom walczącym z kłusownictwem w ochronie zagrożonych gatunków i nie tylko. Motocykl o nazwie Kalk AP rozwiąże niektóre z najbardziej powszechnych problemów, z którymi borykają się strażnicy parków przyrody.

W całej Afryce strażnicy walczący z kłusownictwem regularnie używają motocykli do patrolowania obszarów chronionych. Motocykle jeżdżą jednak na drogiej lub niedostępnej benzynie, a głośne odgłosy silnika praktycznie uniemożliwiają podkradanie się do kłusowników. Celem nowego motocykla elektrycznego od CAKE jest zapewnienie zrównoważonej alternatywy, która jest energooszczędna, a wszystko to bez płoszenia kłusowników. Ważący zaledwie 80 kg motocykl oferuje ponad trzy godziny jazdy i prędkość do 70 kilometrów na godzinę.

Energia słoneczna, nowa technologia i nowa kategoria pojazdów, które pomagają ratować zagrożone gatunki w Afryce. To doskonały przykład spełnienia celu w zrównoważonym rozwoju – powiedział Stefan Ytterborn, założyciel i dyrektor generalny CAKE. Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, że możemy współpracować z naszymi partnerami w ramach tej inicjatywy i przyczynić się do opracowania środków pomagających ograniczyć kłusownictwo w regionie.

Aby sfinansować tę inicjatywę, firma uruchomiła akcję charytatywną „kup jeden, daj jeden”, w ramach której CAKE i Goal Zero będą przekazywać zyski ze sprzedaży bezpośrednio do Southern African Wildlife College. Za każdy zakupiony motocykl Kalk AP, firma CAKE wykona identyczny rower, który zostanie przekazany do obszarów chronionych w krajach afrykańskich, gdzie są najbardziej potrzebne. Zakupy obejmują również zestawy paneli słonecznych i elektrowni, które łączą rowery z komunalną siecią energetyczną.

Southern African Wildlife College rozpocznie testowanie motorowerów pod koniec 2021 roku wraz z dołączonymi do nich zestawami solarnymi Goal Zero w ramach programu edukacyjnego i szkoleniowego dla tej akcji. Rower i panel/zestaw słoneczny kosztują od 25 000 USD, a dostawy mają rozpocząć się we wrześniu.

Motorower Kalk AP (CAKE) zasilany energią słoneczną

źródło: Cake | Inhabitat