Dziwaczne pojazdy elektryczne od Yamahy

Nowe koncepcje pojazdów elektrycznych od firmy Yamaha, które mogą zmienić sposób w jaki poruszamy się po mieście.

Firmy technologiczne prześcigają się w wymyślaniu rozmaitych ciekawych pojazdów, które mają pomóc ludziom na szybkie przemieszczanie siebie lub przedmiotów. Zaczęło się od dronów, które wykorzystywane są do rozmaitych celów, od zabawy do transportu przesyłek pocztowych. Teraz przyszedł czas na inteligentne pojazdy. W tym tygodniu Xiaomi zaprezentowało elektryczny składany rower QiCycle, który w połączeniu ze smartfonem staje się „inteligentny”.

Na rynku można znaleźć mnóstwo koncepcji i gotowych pojazdów-urządzeń od Hoverboardsów do dronów, które mają przewozić osoby. – wszystkie te wynalazki mają pomóc ludziom w przemieszczaniu się na krótkie odległości.

Firma Yamaha ujawniła swój najnowszy koncept osobistych elektrycznych rowerów i pojazdów, którymi moglibyśmy poruszać się w przyszłości. Trzeba przyznać, że dizajn tych dziwacznie wyglądających pojazdów jest oryginalny, jednak zdecydowanie wolałby jeździć rowerem Xiaomi, który przypomina klasyczny składany rower.

Pojazdy elektryczne Yamaha 05Gen i 06Gen

Pierwszy pojazd, zwany 05Gen działa na podobnej zasadzie do działania roweru elektrycznego, ale posiada trzy koła i wygląda trochę jak dziecięcy rowerek trójkołowy dla dorosłych. Firma Yamaha opisuje ten pojazd jako urządzenie typu wearables, ponieważ otacza jeżdżącego nim pasażera jak „inteligentne ubranie”.

Yamaha 05Gen (rower elektryczny)

Rower 05Gen posiada zakrzywiony daszek, który miałby chronić przez opadami deszczu i promieniami słonecznymi. Rower ma dostarczać użytkownikowi wrażenie, które sprawią, że jazda jest zdecydowanie przyjemniejsza i łatwiejsza.

05Gen posiada mechanizm ułatwiający wykonywanie szybkich zakrętów, schowek i odpowiednią moc elektryczną, która może zostać wykorzystana do napędzania roweru, gdy nie będziecie mieć siły pedałować. Wyskoczylibyście na miasto na takim rowerku?

Yamaha 05Gen (widok z góry)

Drugi pojazd nazywa się 06Gen i przypomina fantazyjny wózek golfowy, przeznaczony dla co najmniej czterech pasażerów. Firma opisuje urządzenie jako „mobilną werandę”, dzięki czemu masz czuć się jak w swoim salonie…

06Gen ma siedzenia wykonane w stylu domowej kanapy narożnej, która przeznaczona jest zarówno dla kierowcy jak i pasażerów.

Yamaha 06Gen - mobilna weranda

Yamaha stworzyła oba pojazdy w celu zaspokojenia potrzeb transportowych na japońskiej wyspie Omishima. Na stronie brakuje jakichkolwiek szczegółów na temat innych funkcjonalności, szybkości jazdy czy czasu ładowania. Nie wiemy też, czy przedstawione koncepcje zostaną kiedykolwiek wyprodukowane.

Obydwa pojazdy będą dostępne do obejrzenia na wystawie w Toyo Ito Museum of Architecture w Imbari od 4 do 15 lipca 2016 r.

Zobacz także: Latający samochód już w 2018 roku

źródło: Yamaha Motor – Slower, Closer, Connecting People and Places, and People with People.