Stan wdrożenia 5G w Polsce 2020 [raport Notel Poland]

Specjaliści z firmy Notel Poland opublikowali raport, który jest podsumowaniem przeprowadzonych pomiarów metodą drive test.

5G Benchmarking Data (RAT usage) Polska 2020

Obiektem badań był stan wdrożenia technologii 5G w Polsce, a pomiary zostały przeprowadzone w Warszawie, Łodzi oraz we Wrocławiu. Testom zostali poddani czterej krajowi operatorzy komórkowi: Orange, T-Mobile, Plus oraz Play. W trakcie drive testu wykonano badania w dwóch głównych kategoriach. Pod lupę ekspertów trafiły wskaźniki związane z połączeniami głosowymi, a konkretnie wpływ implementacji sieci 5G na jakość tychże, oraz szybkość i jakość przesyłanych danych.

Zrealizowano około 1000 połączeń głosowych w ramach zasięgu sieci 5G każdego z operatorów oraz 2500 testów pakietowej transmisji danych, które obejmowały: sesje pobierania i wysyłania małych plików HTTP, sesje pobierania i wysyłania dużych plików HTTP, multisesje pobierania i wysyłania plików FTP oraz testy opóźnienia.

Aktualnie wdrożenie sieci piątej generacji w Polsce znajduje się na wczesnym etapie – to główny wniosek przygotowanego raportu. Potwierdzają go wyniki, które udowadniają, że bieżący stan implementacji architektury NSA (non-standalone) nie oferuje ona dla zwykłego użytkownika znaczącej poprawy jakości usług. Średnie osiągi przepustowości są wręcz niższe niż w przypadku zastosowania samego LTE. 

Najlepszą przepustowością pobierania dużych plików FTP i HTTP zarówno w konfiguracji FreeMode, jak i LTE Lock, może pochwalić się Orange. W przypadku FreeMode ten operator uzyskał 61 Mb/s, a korzystając wyłącznie z LTE 75,7 Mb/s. Jeżeli chodzi o przepustowość wysyłania dużych plików FTP i HTTP na prowadzeniu także znalazło się Orange. 

5G Benchmarking Voice Polska 2020

Z punktu widzenia użytkowników urządzeń mobilnych istotną częścią badań był pomiar pobierania i wysyłania małych plików. To właśnie on odzwierciedla doświadczenia abonentów w trakcie korzystania z sieci 5G na posiadanych smartfonach. Orange w tym przypadku może pochwalić się wyjątkową wydajnością w przypadku pobierania małych plików, bez względu na to, czy chodzi o konfiguracje NR+LTE (25,4 Mb/s) czy czyste LTE (38,8 Mb/s).

Specjaliści z firmy Notel sprawdzili również możliwości oferowane przez pasmo 5G C-band. Ze względu na brak komercyjnego dostępu do tego pasma, analitycy musieli skorzystać z 3 lokalizacji testowych w Warszawie, w których dostępne było pasmo n78 80 MHz i 40 MHz. Pomiary były możliwe dzięki uprzejmości operatorów, którzy dostarczyli odpowiednie karty SIM.

5G Benchmarking Data (Latency) Polska 2020

Twórcy raportu upatrują istotnych zmian i postępów prac w 2021 roku. Kamieniami milowymi mają być etapy dotyczące udostępnienia pasma n78 i upowszechnienie pasma C-band. Istotne dla kształtowania wydajności sieci 5G w Polsce będzie też procentowy udział urządzeń mobilnych, które będą w stanie korzystać z oddanej do użytku infrastruktury sieci nowej generacji.

źródło: RFBenchmark | Notel Poland