92 lata innowacji – 92 lata Motoroli

Motorola skończyła 92 lata wypełnione innowacjami, które przyspieszały bicie serca fanów technologii, twórców filmowych i gwiazd.

Motorola - 92 lata innowacji

Czy ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić świat bez słynnych słów wypowiedzianych podczas lądowania na Księżycu: „To jest mały krok dla człowieka, ale ogromny skok dla ludzkości” lub bez wszechobecnych telefonów komórkowych czy też radia w samochodzie? Transmisja z Księżyca, pierwszy telefon komórkowy i wiele innych „pierwszych” rozwiązań zawdzięczamy właśnie firmie Motorola, która we wrześniu skończyła 92 lata. 

Od dwóch braci w USA do pierwszego składanego ekranu w smartfonie z klapką

Motorola została założona przez dwóch braci Paula i Josepha Galvinów, którzy pod koniec września 1928 roku przejęli upadającą fabrykę baterii. Ich innowatorskim rozwiązaniem było stworzenie radiotelefonów dwukierunkowych dla US Army oraz odbiorników samochodywch. Firma otrzymała pięć nagród „E” przyznawanych przez armię amerykańską za doskonałość w produkcji, zaś od 1942 roku Galvin Manufacturing Corporation przerobiła 125 000 radioodbiorników samochodowych Motoroli na radio domowe. Były to jedne z nielicznych radioodbiorników dostępnych w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. W 1947 roku firma wprowadziła linię telewizorów Golden View, zaś model VT71 został zaprojektowany tak, aby był przystępny cenowo i w ciągu jednego roku sprzedano ponad 100 000 sztuk tego modelu.  Zaledwie kilka lat później założono pierwszą międzynarodową spółkę zależną – Motorola Canada Ltd., została otwarta w Toronto w Kanadzie w 1952 roku. Zakład produkował radia i telewizory. 

Rozwój firmy sprawił, że w już w 1962 roku pierwszy odbiornik radiowy Motoroli zostł umieszczony na pokładzie statku kosmicznego Mercury amerykańskiego astronauty Johna Glenna, aby odbierać sygnały z Ziemi. To nie koniec kosmicznej przygody, bowiem w 1969 roku przekaźniki radiowe Motorola znalazły się na pokładzie Apollo 11 i umożliwiły milionom ludzi odbiór wypowiedzianych na powierzchni Księżyca słów Neila Armstronga – „to jest mały krok dla człowieka, ale ogromny skok dla ludzkości” – słów, które stały się inspiracją dla twórców literatury i filmów. Transpondery Motoroli zostały także użyte na pokładzie historycznej misji dokowania Apollo-Soyuz z 1975 roku „Handshake in Space”. Amerykańskie i radzieckie zespoły kosmiczne spotkały się na orbicie ziemskiej, aby przetestować międzynarodowy system dokowania i wspólne procedury lotów.

Motorola transponder (1969)

Kolejne lata przynioły nowe wynalazki motoroli, w tym ten najbardziej przełomowy z perspektywy współczesności – telefon komórkowy. Z pewnością bez niego świat nie wyglądałby tak samo – Motorola DynaTAC 8000x to jeden z największych kamieni milowych telekomunikacji. Pierwsza rozmowa za pomocą urządzenia odbyła się w 1973 roku, jednakże dopiero 10 lat później telefon został dopuszczony do sprzedaży. Od tego momentu rozpoczął się prawdziwy wyścig technologiczny, którego inicjatorem była właśnie Motorola – najbardziej kultowa marka na świecie, która stworzyła oszałamiający telefon z klapką Motorola Razr V3. Niemniej prawdziwym pierwszym telefonem z klapką był StarTAC, który pojawił się na rynku jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, przynosząc pierszy alarm wibracyjny – Vibracall, zaś Nicolas Cage używał go w filmie „Osiem milimetrów”. 

Oczywiście najsłynniejszym telefonem w historii Motoroli pozostaje „brzytwa”, która w 2004 roku zawojowała świat, stając się obiektem pożądania takich sław jak David Beckham, Bono czy Paris Hilton. Telefon wywarł też ogromne wrażenie na branży filmowej i trafił do wielu produkcji kinowych i telewizyjnych. Urządzenie pojawiło się np. w „Diabeł ubiera się u Prady”, „Dobrym roku”, „Plotkarze”, „Ekipie” czy niezwykle popularnym serialu „Zagubieni”. 

2007 rok zapoczątkował erę smartfonów, w której Motorola również prezentowała wiele innowacji. Część z nich była odpowiedzią na potrzeby związane z rozmiarami urządzeń, jak supersmukła motorola Droid RAZR 4G, która w dniu premiery była najcieńszym smartfonem na rynku, a do tego wyposażonym w kevlarową powłokę na pleckach zapewniającą urządzeniu niezwykłą wytrzymałość. Inne innowacje wiązały się z najwrażliwszymi elementami smartfonów, np. ekranem, który łatwo ulegał pęknięciom. Motorola wprowadziła technologię Shutter Shield w modelu moto x force, dzięki której wyświetlacz pozostawał nietknięty pomimo celowego zrzucania na betonowe płyty czy poddania telefonu innym testom wytrzymałościowym ekranu. 

Projektor w smartfonie? Moto mods, czyli modułowy system dołączania nowych funkcjonalności do telefonu, to kolejna rewelacyjna innowacja firmy, która pozwala na rozbudowę urządzenia o np. przenośny projektor, obiektyw fotograficzny, gamepad czy dodatkowy mocny głośnik. Wraz z pojawieniem się sieci 5G powstał także moduł pozwalający po raz pierwszy na świecie na łączność 5G w telefonie komórkowym .

Motorola w najnowszej historii zaprezentowała wiele innych świadomych i przełomowych innowacji – jak np. Motorola Atrix, którą można było podłączyć do lapdocka, by używać jej jak notebooka; Motorola Xoom czyli pierwszy tablet z dostosowanym do tego typu urządzeń Androidem i wreszcie Motorola Droid RAZR Maxx z ogromną jak na tamte czasy baterią. Ta innowacja na stałe trafiła do urządzeń firmy i dziś długi czas pracy smartfonów jest znakiem rozpoznawczym marki.

Najnowszą innowacją firmy jest pierwszy składany ekran w smartfonie z klapką w modelu motorola razr, która nawiązuje do kultowego modelu z lat dwutysięcznych. Motorola razr przywołuje nostalgię i umożliwia ponowne poczucie ogromnej satysfakcji z zakończenia rozmowy poprzez jakże proste i wymowne zamknięcie klapki. Jednak tym, co wyróżnia ten smartfon sposród wszystkich innych urządzeń, jest zewnętrzny w pełni funkcjonalny ekran Quick View, który pozwala na wiele istotnych działań bez otwierania smartfonu. Na początku września zaprezentowano drugą generację – motorola razr 5G, która powstała w oparciu o doświadczenia użytkowników poprzedzającego modelu, oferując także najbardziej zaawansowaną kamerę do selfie. Jego ambasadorką została Julia Garner – laureatka nagrody Grammy za rolę w serialu Ozark.

Polski wątek Motoroli

W historii firmy pojawia się też istotny wątek polskiego wkładu w jej osiągnięcia. W 1940 r. w firmie (wtedy jeszcze pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation) zatrudnił się Henryk Magnuski – inżynier przybyły do USA w podróży służbowej tuż przed wybuchem II Wojny Światowej.  Polak wraz zespołem stworzył walkie-talkie, które dało znaczącą przewagę Amerykanom w działaniach wojennych i przyczyniło się do zwycięstwa Aliantów. Obecie w fimie Motorola także pracują osoby z polskimi korzeniami.

Co przyniesie przyszłość? Z pewnością Motorola zaskoczy świat jeszcze nie raz rozwiązaniami, które spowodują szybsze bicie serca wśród geeków i zachwyt szerokiej publiki czy twórców popkultury.

źródło: Motorola