Android Things to nowy system operacyjny dla IoT

Internet przedmiotów rozwija się w najlepsze, a teraz Google oficjalnie głosiło system Android Things dla urządzeń IoT.

Android Thing i platforma Wave - logo

Internet przedmiotów jest w ciągłej fazie rozwoju, widzieliśmy już przymiarki Microsoftu w systemie Windows 10 i asystencie Cortana, ale teraz Google chce przypomnieć wszystkim że trzyma rękę na pulsie. Gigant udostępnił platformę o nazwie Android Things dla internetu przedmiotów IoT (Internet of Things). Warto przypomnieć, że system operacyjny nosił wcześniej kodową nazwę Brillo, o którym pisaliśmy w maju zeszłego roku w artykule: System Android „Brillo” od Google’a dla Internetu rzeczy.

System Android Things dla IoT aka Brillo

Android Thins – tak oficjalnie nazywa się rozwijany od dawna system operacyjny Brillo dla urządzeń z kategorii internetu rzeczy (przedmiotów). Został on oparty na platformie Android, ale został uaktualniony w taki sposób, aby ułatwić pracę na urządzeniach IoT. Google wydało dzisiaj także nową wersję systemu Developer Preview Androida Things.

Obecnie Android Things dostępny jest dla wielu popularnych platform w tym Edison, NXP Pico i Raspberry Pi 3. Google twierdzi, że nawet w tak wczesnym stadium rozwoju producenci i testerzy będą już mogli korzystać z wielu popularnych narzędzi, takich jak Android Studio i SDK. Dodatkowo otwarty został także dostęp do usługi Google Play i Google Cloud Platform. Przyszłe aktualizacje systemu operacyjnego przyniosą również niezbędną infrastrukturę do dostarczania poprawek OS, poprawek zabezpieczeń i aktualizacji dla użytkowników końcowych.

Android Things dla programistów

Platforma Weave

Weave jest platformą komunikacji, która łączy urządzenia z usługami Google’a, takimi jak Asystent Google (Google Assistant) umożliwiający sterowanie urządzeniami za pomocą prostych poleceń głosowych. Weave ułatwia podłączenie z Google’em poprzez dostarczenie zestawu SDK dla urządzeń, usługi w chmurze i narzędzi programistycznych.

Plusem platformy jest to, że mobilne API aplikacji dostępne jest zarówno na iOS-a jak i na Androida.

Ten ruch Google’a powinien pozwolić programistom na szybkie i proste tworzenie rozwiązań dla nowej kategorii urządzeń podłączonych do internetu. To najlepszy moment, aby zacząć eksplorować tę branżę – póki co przyszłość wygląda tak, że jest tylko kilku głównych graczy, takich jak Belkin WeMo, LiFX, Honeywell, Smile, TP-Link oraz Alert.

Google Weave - IoT

Więcej informacji na temat Androida Things i Weave znajdziesz na specjalnie przygotowanej stronie Build smart devices with Google: developers.google.com/iot

źródło: Android Developers Blog – Announcing updates to Google’s Internet of Things platform: Android Things and Weave