Syndrom „wolnego iPhone’a”

Wiele osób, które miały okazję używać najnowszego iPhone’a ma wrażenie, że ich stary model działa bardzo wolno… Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli Twój kolega pokazał Ci najnowszego iPhone’a i nagle poczułeś, że iPhone, którego używałeś przez ostatnie 12 miesięcy nagle stał się niewystarczająco szybki i nieporęczny, to znaczy, że dotknął Cię syndrom powolnego iPhone’a. Dobrą wiadomością jest to, że nie jesteś sam. Według danych z Google Trends, użytkownicy wyszukiwarki Google wpisują hasło „powolny iPhone” zaraz po tym, jak Apple wyda nowy model iPhone’a. Trend zauważalny jest od 2008 roku.

Istnieją dwa możliwe wyjaśnienia takiego zachowania właścicieli iPhone’ów:

  • Pierwsze – psychologiczne zjawisko, które opisałem powyżej. Jeśli tyko ludzie zauważą, że pojawił się w sprzedaży nowy model ich smartfona, nagle zaczynają odczuwać, że ich stary smartfon działa powoli.
  • Drugie wyjaśnienie, być może bardziej prawdopodobne, polega na tym, że premiera nowego iPhone’a pokrywa się z wydaniem nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego iOS. Podczas, gdy Apple udostępnia nowy system na wiele starszych modeli swoich urządzeń, to nie zawsze działa on na nich tak sprawnie, jak starsza wersja. Tak więc wydaje się, że ludzie aktualizując swoje starszeiPhone’y do najnowszej wersji iOS-a napotykają na problemy z wydajnością i zaczynają google’ować, aby dowiedzieć się co jest przyczyną wolniejszego działania ich iPhone’a sprzed roku, dwóch, a nawet trzech lat.

Zaraz po premierze nowego iPhone’a i systemu iOS wzrasta liczba zapytań w wyszukiwarce Google na pytanie: Dlaczego mój iPhone zaczął wolniej działać? (przyp. red. po aktualizacji do nowego systemu iOS)

Jednak według wykresu przygotowanego przez serwis Statista, syndrom powolnego iPhone’a zaczyna coraz bardziej rosnąć, co mogłoby oznaczać, że nowsze wersje iOS-a wpływają źle na działanie starszych modeli urządzeń mobilnych Apple’a, oraz że jest coraz więcej użytkowników iPhone’ów.

Ten wykres pokazuje, jak wygląda popularność w wyszukiwarce Google kombinacja fraz związanych z „powolnym działaniem iPhone’a”, zaraz po wprowadzeniu na rynek nowego modelu flagowego smartfona Apple’a.

Syndrom powolnego iPhone'a zaraz po premierze nowego modelu

źródło: Statista – The „Slow iPhone” Phenomenon