Ładowanie smartfonów i tabletów przez Wi-Fi

Aktualizacja firmware’u może spowodować, że możliwe będzie ładowanie smartfona lub tabletu przez sygnał Wi-Fi?

Ładowanie baterii przez Wi-Fi

Naukowcy z University of Washington odkryli nową technologię, która pozwoli na ładowanie wielu urządzeń mobilnych przez sygnał wysyłany z routera Wi-Fi (w tym iPhone’y , iPady , smartfony i tablety z Androidem).

Router ma mieć możliwość zasilania baterii nawet z odległości 8,5 metra i nadal utrzymywać dostęp do internetu. Niestety musi zostać przeprowadzonych jeszcze wiele testów, zanim ta technologia zostanie udostępniona i stanie się powszechna.

Cały proces ładowania wymaga tylko routera i kilku czujników. Zadaniem właśnie tych czujników byłaby konwersja energii wysyłanej sygnałem Wi-Fi z routera na energię do zasilania baterii. Niewielka zmiana oprogramowania routera wystarczy, aby wysyłać wymaganą moc bez ingerencji w jego funkcje łączenia się z internetem.

Naukowcy University of Washington stworzyli i przetestowali tę technologię w warunkach domowych na sześciu routerach Asus RT-AC68U. Model nie należy do najnowszych, ale wystarczyła aktualizacja firmware’u, aby umożliwić ładowanie za jego pomocą baterii smartfona i jednocześnie utrzymywać i udostępniać połączenie internetowe. Oznacza to, że ​praktycznie każdy ruter po prostej aktualizacji firmware’u może służyć jako router i bezprzewodowa ładowarka dla iPhone’a lub smartfona z Androidem.

Warto dodać, że żaden z testowanych routerów nie stwarzał żadnych problemów, a jeden z testerów stwierdził nawet, że oprócz ładowania jego prędkość internetu wzrosła. Jeden z naukowców, Bryce Kellogg dodaje, że kanały Wi-Fi można wykorzystać całkowicie tylko do funkcji zasilania, wówczas możliwe jest szybsze bezprzewodowe ładowanie po Wi-Fi, ale kosztem sygnału internetowego.

Uczelnia znalazła już partnera, z którym zacznie współpracę nad stworzeniem komercyjnego produktu do sprzedaży masowej. Jest to produkt wyprodukowany przez firmę o nazwie Energous, która sprzedaje urządzenia wysyłające energię w eter. Ale w przeciwieństwie do technologii opracowywane przez University of Washington, urządzeniem Energous nie można zasilać i wysyłać danych w tym samym czasie.

Jeśli okaże się, że produkt dostanie się do produkcji, na pewno będzie o nim głośno!

źródło: phoneArena via BGR – Wi-Fi routers could soon wirelessly charge your iPhone’s battery without cutting the Internet