iSpaceship Apple’a – najbardziej energooszczędny budynek

Apple udostępniło film prezentujący budek Apple Campus 2 zwany iSpaceship, który ma być najlepszym i najbardziej przyjaznym dla środowiska biurowcem na świecie.

Apple Campus 2

Dopiero co Apple udostępniło film CSR-owy pt. Better, a już kolejny prezentujący budynek Apple Campus 2 zwany iSpaceship. Ten film pierwotnie zadebiutował podczas prezentacji Apple’a na radzie miasta Cupertino, ale wczoraj po raz pierwszy pojawił się w sieci, na oficjalnych stronach Apple’a oraz na YouTube’ie. W filmie głos zabiera architekt Norman Foster i inni członkowie zespołu Apple’a, którzy omawiają początki koncepcji nowej siedziby firmy. Forster zauważa, że budynek ewoluował w czasie w ramach intensywnych prac zespołu projektowego.

iSpaceship

Foster został włączony do zespołu Campus 2 jeszcze bezpośrednio przez Steve’a Jobsa. Foster przypomina, że pomysł kampusu został stworzony przez Steve’a Jobsa.

Campus 2, nowy budynek firmy Apple znajduje się na terenie byłego kampusu HP w Cupertino w Kalifornii. Apple pozbywa się budynków i parkingów, które zanieczyszczają środowisko. Nowy okrągły, szklany budynek biurowy będzie otoczony drzewami, które zazielenią krajobraz.

Apple buduje swój nowy kampus z najwyższymi standardami ochrony środowiska wykorzystując w 100 proc. odnawialne źródła energii. Budynek będzie naturalnie wentylowany, co pozwoli obejść się bez sztucznego ogrzewania i klimatyzacji przez 9 miesięcy w roku.

Apple Campus 2 – Official Video (2014) HQ

Film dostępny jest także na stronach Apple [film Apple Campus 2]

Wokół budynku będą małe sady owocowe z ponad 7 000 sztuk drzew, z czego około 6 000 będzie nowo posadzonych. Zostaną zasadzone rośliny odporne na suszę, aby zminimalizować zużycie wody.

Na zaktualizowanej mikrowitrynie Apple’a poświęconej w całości Odpowiedzialności Ekologicznej, iSpaceship będzie korzystać w 100 proc. z zielonych odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i biopaliwa. Biurowiec i cała koncepcja zasługuje na skopiowanie przez konkurencję :-)