Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Już 6 mln Polaków korzysta z profilu zaufanego

Polacy posłuchali zaleceń, ograniczyli wychodzenie z domu i większość spraw urzędowych załatwiają przez internet, wykorzystując profil zaufany.

Wzrost zainteresowania e-administracją najlepiej widać po stale rosnącej liczbie profili zaufanych (PZ), z których korzysta już ponad 6 milionów Polaków. W samym tylko marcu przybyło aż 52 tysięcy nowych PZ – był to rekordowy miesiąc pod względem utworzenia nowych profili w całej historii istnienia tego rozwiązania. Wyraźnie przyczyniła się do tego panująca pandemia, która zmusiła Polaków do pozostania w domach.

W sumie od początku tego roku przybyło 1 381 298 nowych właścicieli profilu zaufanego. W styczniu – 296 477, w lutym – 391 189 i w marcu – 528 351. Wiele wskazuje na to, że w kwietniu przybędzie równie dużo nowych PZ – w ciągu zaledwie 8 dni kwietnia Polacy założyli ich ponad 165 tysięcy. Dla porównania, w samym tylko 2019 roku założono 2 mln profili.

Profil zaufany można wykorzystywać do kontaktów z administracją państwową i załatwianiu wielu spraw urzędowych, bez wychodzenia z domu – wszystko online. PZ pozwala złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, zgłoszenie narodzin dziecka, czy e-meldunek. Można też zawnioskować o odpisy aktów stanu cywilnego, ale i podpisać oraz wysłać pismo do urzędu w dowolnej, ważnej dla nas sprawie.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało najnowsze dane, na temat tego jak często w ostatnim czasie Polacy korzystają z tych udogodnień. Co ciekawe, robimy to chętniej i częściej!

Które usługi profilu zaufanego są najpopularniejsze?

#ZostańWDomu i pisz

Zmiany systemu pracy urzędów nie przeszkadzają w załatwiania w nich także wielu innych spraw. Możemy wysłać między innymi pismo ogólne, które możemy wysłać do dowolnego urzędu w Polsce w niemal każdej sprawie – może to być podanie, wniosek lub wyjaśnienie.

W zeszłym miesiącu Polacy przesłali do urzędów niemal 97 tysięcy pism ogólnych drogą internetową. To ponad dwa razy więcej, niż rok wcześniej. W marcu 2019 roku – wysłali w ten sposób 42 290 pism ogólnych.

W czasie kwarantanny wiele osób składa także elektroniczne wnioski o wydanie dowodu osobistego. W marcu zrobiło to niemal 21 tysięcy Polaków.

Pamiętaj! Aby móc załatwiać sprawy urzędowe przez internet potrzebujesz profilu zaufanego. Jak go założyć?

W obecnej sytuacji najlepiej to zrobić korzystając z bankowości elektronicznej.

  1. Taką możliwość dają największe polskie banki. Ich listę znajdziecie na stronie www.pz.gov.pl
  2. Drugi sposób na założenie profilu zaufanego to wypełnienie wniosku w internecie, a później potwierdzenie tożsamości w punkcie potwierdzającym. Takie punkty to m.in. poczty, urzędy gmin czy starostwa.

Nie warto jednak narażać na ryzyko w czasie pandemii koronawirusa, dlatego najlepiej założyć profil przez bankowość elektroniczną. Jeśli nie masz konta, bądź cierpliwy – Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi założenie PZ bez konta w banku i wizyty w punkcie potwierdzającym.

Jeśli założyłeś już profil zaufany i chcesz załatwiać online sprawy urzędowe, jest tylko jeden adres, pod którym możesz to zrobić a mianowicie gov.pl.

Warto też wspomnieć o kolejnym rekordzie związanego z cyfryzacją – tylko w marcu portal GOV.pl odwiedziło niemal 26 milionów osób! Zobacz także:

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

[źródło: Ministerstwo Cyfryzacji]

Exit mobile version