Wniosek o dowód osobisty złożysz przez smartfona i tablet

Od dzisiaj można złożyć wniosek mobilny o wydanie dowodu osobistego z dowolnego miejsca, a większość danych uzupełnia się automatycznie.

Mobilny wniosek o wydanie dowodu osobistego

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły drugą wersję zmienionego elektronicznego wniosku o wydanie lub wymianę dowodu osobistego. Przeszedł on całkowitą metamorfozę. Od teraz jest prosty, bardziej intuicyjny, przejrzysty i ma wersję mobilną.

Od 14 czerwca osoby, które czeka w tym roku wymiana dowodu osobistego, mogą skorzystać z zupełnie nowego elektronicznego wniosku, który można wypełnić na komputerze, smartfonie lub tablecie. Większość danych wypełnianych jest automatycznie, a cała operacja trwa zaledwie kilka minut.

Teraz zawnioskowanie online o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko 3 kroków:

  1. Aby skorzystać z nowego formularza, należy wejść na portal obywatel.gov.pl, kliknąć w baner i zalogować się Profilem Zaufanym (eGo). Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód. (Można go jednak założyć i aktywować bez konieczności wychodzenia z domu, na urządzeniach mobilnych np. z wykorzystaniem bankowości elektronicznej.)
  2. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) przenoszeni jesteśmy bezpośrednio do wniosku,  w którym musimy zaznaczyć tylko powód, z jakiego wnioskujemy o wydanie nowego dokumentu, wskazać urząd, w którym chcemy odebrać nowy dowód oraz załączyć swoje zdjęcie (w odpowiednim formacie – minimum 492×610 pikseli, o rozmiarze do 2,5 MB – w nowej wersji wniosku dołączone zostało specjalne pole, w którym można się zorientować czy załączone zdjęcie mieści się w określonych ramach. Jeśli nie – trzeba załączyć inną fotografię spełniająca wymagania).
  3. Reszta danych ładuje się automatycznie. 

Można też zobaczyć jak będzie wyglądał awers dowodu. Jeśli zgadzają się dane, wniosek wymaga jedynie podpisania Profilem Zaufanym (eGO) i gotowe. Cała operacja trwa kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu i pozwala zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie.

Przeczytaj również: Mobilny dowód osobisty już od czerwca 2017 roku?

Zobacz jak zmienił się elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego:

Jak wygląda nowy wniosek o dowód osobisty dostosowany do mobile’a?

Oto nowy wygląd wniosku – to jedyne dane, które należy podać, reszta wypełniana jest automatycznie. Trzeba przyznać, że osoby, które opracowały ten formularz wykonały kawał dobrej roboty, żeby ułatwić obywatelom Polski złożenie wniosku w przypadku m.in.: pierwszego wydania, wymiany w przypadku zmiany danych, zmiany wizerunku, uszkodzenia, zagubienia lub kradzieży czy w przypadku upływu terminu ważności.

Nowy wniosek o wydanie dowodu osobistego
Nowy wniosek o wydanie dowodu osobistego

W tym roku wnioski o nowy dowód osobisty składać będzie w sumie 8 milionów obywateli. Ponad 5 milionów osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

W kolejnych miesiącach liczba dokumentów, które tracą ważność kształtuje się następująco:

  • czerwiec: 356 tys.
  • lipiec: 401 tys.
  • sierpień: 534 tys.
  • wrzesień – 601 tys.
  • październik – 676 tys.
  • listopad – 552 tys.
  • grudzień – 435 tys.

W przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność sięgnie około 2,5 mln. Nowy wniosek elektroniczny ma ułatwić ten proces nie tylko obywatelom, ale także urzędnikom w gminach.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji – Zobacz jak zmienił się elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego