Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Według badania „Młodzi Cyfrowi” co 5. uczeń uzależniony jest od smartfona

Według deklaracji młodzieży, najczęściej używanym narzędziem do korzystania z internetu jest smartfon (97%). Co ciekawe, w tym celu po tablet sięga zaledwie 20% uczniów. 23% nastolatków nie pamięta już życia bez internetu i smartfonów.

Realizowany przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański projekt naukowo-badawczy pt. „Młodzi Cyfrowi” stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 2015-2016, które dotyczyły problemu nałogowego korzystania ze smartfonów przez młodzież szkolną w Polsce (raport z poprzedniego badania dostępny na stronie internetowej badania). Badanie rozwija podejmowane dotychczas wątki badawcze o problem dobrostanu psychicznego oraz oceny relacji wewnątrzrodzinnych.

Badanie pt. „Młodzi Cyfrowi” zrealizowane zostało we wszystkich 16 województwach, w 273 powiatach (ze wszystkich 380 powiatów) wśród 26.222 kobiet (52,3%) oraz 23.912 mężczyzn (47,7%). Ostatecznie do analizy zakwalifikowano 50 138 ankiet wypełnionych w sposób kompletny. Na osiągnięcie tak dużego zasięgu badania znacząco wpłynęło dołączenie do projektu w roli partnera badania firm PCG Edukacja – wspierającej instytucje edukacyjne w efektywnym zarządzaniu i skutecznym nauczaniu oraz LIBRUS – lidera w dostarczaniu nowoczesnych technologii informatycznych.

Co dziesiąty badany uczeń deklaruje, że korzysta z telefonu praktycznie cały czas. Prawie połowa uczniów, jeśli przebudzi się w nocy, sięga po swój smartfon. Aż 24,7% uczniów czuje się uzależnionych od swojego smartfona. Pogłębiona analiza statystyczna potwierdza te dane: ok. 20% wszystkich badanych osób osiąga ekstremalnie wysokie wyniki na skali fonoholizmu (nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego), kolejne 20% uczniów osiąga wyniki wysokie. 1/3 uczniów uważa, że jest uzależniona od serwisów społecznościowych.

Na syndrom FOMO (z ang. fear of missing out), czyli lęk przed byciem pominiętym, może cierpieć nawet 14% młodzieży. Aż 28% badanych uczniów odczuwa niepokój lub zdenerwowanie, gdy nie wie, co planują lub robią w sieci inni. Połowa młodzieży czuje potrzebę natychmiastowej reakcji na wiadomości w sieci. Jednocześnie 25% nastolatków czuje się przeciążona nadmiarem informacji docierających do nich przez internet.

Najważniejsze dane z badania „Młodzi Cyfrowi 2019”

Korzystanie z nowych technologii:

Relacje w sieci:

Nadużywanie nowych technologii:

Dobrostan psychiczny:

Pomimo wielu alarmujących wyników badania „Młodzi Cyfrowi”, ponad połowa uczniów (60,3%) deklaruje jednak, że życie w internecie nie jest tak ważne, jak ich życie w „realu”. Prawie wszyscy badani respondenci zadeklarowali, że posiadają wokół siebie osoby, z którymi chętnie spędzają czas poza internetem (94,5%), 91,9% uczniów przyznała, że w swoim życiu posiada jakąś pasję, jakieś hobby czy zainteresowanie. Co trzeci badany polski nastolatek przyznał, że angażuje się w nieodpłatną pomoc na rzecz innych (36,1%),

Próby ograniczenia korzystania ze smartfonu podejmuje co trzeci polski nastolatek.

Wybrane wyniki i rekomendacje z Ogólnoposlkiego badania „Młodzi Cyfrowi” pobierzesz tutaj.

*) Wszystkie wyniki badania „Młodzi Cyfrowi” wraz z opracowaniem, rekomendacjami i komentarzami ekspertów zostaną zaprezentowane w publikacji „Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. Relacje. Dobrostan”, której premiera odbędzie się 9 grudnia br. podczas konferencji FUTURED 2019: Relacje w świecie cyfrowym (www.futured.pl).

Nomofobia – strach przed brakiem smartfona

źródło: Młodzi Cyfrowi 2019

Exit mobile version