Site icon mobiRANK.pl Przejdź do pełnej wersji

Czy można poruszać się szybciej niż światło?

Nie, ale podobno można manipulować czasoprzestrzenią – tak twierdzi meksykański fizyk Miguel Alcubierre – jak działa napęd Alcubierre’a?

Czy zaginając czasoprzestrzeń będziemy mogli pokonywać ogromne odległości między gwiazdami? Meksykański fizyk Alcubierre ma teorię, że jest to możliwe. Do dłuższych wypraw, dalej niż do najbliższej gwiazdy, potrzebne są bardzo szybkie statki kosmiczne. Na przykład do układu oddalonego o 100 lat świetlnych z kilkoma zdolnymi do zamieszkania światami potrzebowalibyśmy wielu setek lat, aby tam dotrzeć statkami poruszającymi się z prędkością światła! Czy możliwe jest zatem zbudowanie statku kosmicznego, który przekroczyłby barierę światła?

Miguel Alcubierre, który zainspirował się słynnym napędem Warp z serialu Star Trek, dokonał obliczeń dla statku, który mógłby teoretycznie pokonać dystans między naszym układem słonecznym a innym – odległym o 100 lat świetlnych w czasie krótszym niż 12 miesięcy!

Zapewne w szkole, na lekcjach fizyki, nie raz słyszałeś, że nie można poruszać się szybciej niż światło! I to jest prawda, ale napęd Alcubierre’a się nie porusza – w jego teorii porusza się kosmos!

Pilot statku z napędem Alcubierre’a siedziałby wewnątrz pęcherzyka czasoprzestrzennego, w którym wszystko wyglądałoby normalnie. Pilot miałby wręcz wrażenie, że statek znajduje się w spoczynku. Jednak na zewnątrz pęcherzyka dochodziłoby do ekstremalnych zniekształceń czasoprzestrzeni, umożliwiających pokonywanie ogromnych odległości szybciej niż światło. Brzmi abstrakcyjnie? Tak, ale statek w bąbelku czasoprzestrzeni nie łamałby żadnych praw fizyki.

Harold White z USA dopracował kilka szczegółów do tej teorii, takich jak niemożliwe do zaspokojenia wymagania energetyczne, i stwierdził, że nadświetlny statek międzygalaktyczny przynajmniej teoretycznie jest możliwy do skonstruowania. Ale jego budowa wykracza obecnie poza nasze możliwości techniczne.

Czym jest statek z napędem Alcubierre’a?

Statek z napędem Alcubierre’a to machina wytwarzająca fale grawitacyjne, które ściskają ocean czasoprzestrzeni przed nim i rozszerzają go za nim. Podczas gdy napęd Alcubierre’a wydaje się stać w miejscu, fałdy na strukturze czasoprzestrzeni przed nim ciasno się zaciskają, a za nim rozciągają.

To taki skuter wodny do śmigania przez galaktykę. POnad 900 bilionów kilometrów pokonywałby w mgnieniu oka! Nie zdążylibyśmy się zorientować, a już moglibyśmy znaleźć się w układzie jakiejś naprawdę odległej gwiazdy!

„Kosmos. Możliwe światy” Ann Druya

Brzmi ekscytująco prawda? Więcej znajdziesz w książce Ann Druyan pt. Kosmos. Możliwe światy. Jest to kolejna odsłona porywającej gwiezdnej odysei zapoczątkowanej przez Carla Sagana i Ann Druyan. Serial Kosmos stał się światowym fenomenem, wyemitowanym w 181 krajach na całym świecie. W tej części Ann Druyan kontynuuje elektryzującą podróż przez 14 miliardów lat ewolucji kosmosu, odsłaniając najskrytsze tajemnice natury.

Druyan opisuje nasze losy od pojawienia się życia na Ziemi w głębi oceanu około czterech miliardów lat temu, aż do przyszłości, gdy statki kosmiczne będą się zapuszczać w inne części galaktyki, by ich wielopokoleniowe załogi mogły zwiedzać nieznane nam jeszcze światy. To opowieść o ideach, które wpłynęły na rozwój nauki. Jej bohaterami są zarówno tak znani badacze jak Galileusz, jak i zapomniani bohaterowie, tacy jak astronomka Caroline Herschel, botanik Nikołaj Wawiłow czy inżynier Jurij Kondratiuk. Najbardziej porywająca wydaje się wizja możliwego świata, który wciąż możemy stworzyć tutaj, na Ziemi.

Wspomagając się sugestywnymi zdjęciami i rysunkami, Druyan snuje opowieść o wszechświecie, rozpoczynając ją od Wielkiego Wybuchu i pojawienia się życia. Wspomina doniosłe odkrycia kosmiczne, począwszy od misji dwóch sond Voyager, przy których pracowała wraz z mężem Carlem Saganem, aż do tych ostatnich, takich jak misja Cassini-Huygens, która zmieniła nasze spojrzenie na Saturn i jego księżyce.

Może Cię zainteresować także:

Za 20 lat pracownicy biurowi mogą wyglądać jak „Emma”

Naturalnej wielkości model o imieniu Emma to symulacja tego, jak mogą wyglądać pracownicy biurowi za 20 lat! [caption id=”attachment_52305″ align=”alignnone” width=”2048″ alt=”Emma – symulacja wyglądu pracownika biurowego w…

Niesamowity wzrost Apple’a w XXI wieku

Sprawdź, jak w ciągu 20 lat rozwijało się portfolio Apple’a a wraz z nim wartość i przychody firmy. Gdybyś tylko uwierzył w tego mężczyznę w okularach w swetrze…

Zwiastun 11. sezonu serialu „Z Archiwum X”

Podczas NY Comic Con stacja Fox zaprezentowała najnowszy trailer serialu „Archiwum X” zatytułowany „Hell On Earth”. Stacja Fox opublikowała dzisiaj pierwszy zwiastun 11 sezonu serialu „Z Archiwum X”,…

źródło: Focus | fragment pochodzi z książki „Kosmos. Możliwe światy” Ann Druyan (wyd. Burda Książki, 2020)

Exit mobile version